ניוטה או'הורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ניוטה או'הורה

default

נישל ניקולס כניוטה או'הורה
סרט מסע בין כוכבים: הסרטזעמו של חאןהחיפוש אחר ספוקהשיבה הביתההגבול האחרוןהארץ הלא נודעתסטארטרקהאויב בתוכנו
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
"מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה"
הופעה ראשונה פרק 1 של עונה 1 של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" - "The Man Trap", שנת 1966.
הופעה אחרונה סרט הקולנוע "האויב בתוכנו", שנת 2013.
מס' הופעות 68 פרקי "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
21 פרקי "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה"
8 סרטי קולנוע
שחקן/ית נישל ניקולס (בסדרה המקורית ובשישה סרטי הקולנוע הראשונים)
זואי סלדנה (החל מסרט הקולנוע ה-11)
מידע
גזע אנושי
מין נקבה
מקצוע קצינה בצי הכוכבים
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת

ניוטה או'הורהאנגלית: Nyota Uhura) היא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של "מסע בין כוכבים". נישל ניקולס מגלמת את דמותה של או'הורה ב-"מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה", וכן בשישה סרטי הקולנוע הראשונים המבוססים על הסדרה; זואי סלדנה מגלמת את דמותה של או'הורה הצעירה החל מסרט הקולנוע ה-11 משנת 2009.

או'הורה הינה חלק חשוב בצוות הרב-תרבותי של הסדרה המקורית[1] ואחת מהדמויות הראשונות ממוצא אפרו-אמריקאי המוצגת בצורה חיובית בסדרת טלוויזיה אמריקאית.

שם הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ין רודנברי התכוון לכנות את קצינת התקשורת החדשה בשם "לוטננט סולו".[2] סגן-נשיא האולפנים הרב סולואו ציין בפניו עד כמה שם זה דומה ל-"זולו", וחשב שזה עלול לפעול כנגד התוכנית לגיוון גזעי בסדרה, ולכן השם "סולו" נותר עם דמותו של ג'ורג' טאקיי.[3] מקור השם "או'הורה" מגיעה מהמילה הסווהילית "אוהורו", שמשמעותה "חופש". בספרה "Beyond Uhura", מספרת ניקולס כי ההשראה לשם הגיע מעותק של הספר "Uhuru" אותה נשאה עימה ביום בו נבחנה לתפקיד. כאשר המפיק רוברט יוסטמן הסביר לרודנברי מה משמעות המילה "אוהורו", הוא שינה אותה ל-"Uhura" ואימץ אותה כשמה של הדמות.[3]

שמה הפרטי של או'הורה מעולם לא הוזכר באופן קאנוני ב-"מסע בין כוכבים", עד לסרטו של ג'יי ג'יי אברמס משנת 2009, בו ספוק הצעיר מכנה אותה "ניוטה" (Nyota), ברגע של אינטימיות. באופן לא קאנוני - שם זה, וכן שמות אחרים, היו קיימים בעבר, כאשר "ניוטה" היה הנפוץ ביותר מביניהם. הסופר וויליאם רוטסלר יצר לראשונה את השם "ניוטה" עבור ספרו "Star Trek II Biographies" משנת 1982, ויצר קשר עם ג'ין רודנברי ונישל ניקולס, על מנת לקבל את אישורם. ג'ין רודנברי אישר את השם. נישל ניקולס אישרה גם כן, ומאוד התרגשה כאשר רוסטלר הודיע לה כי "ניוטה" פירושו "כוכב" בסווהילי.[4] לאחר שהשם פורסם לראשונה ב-"Star Trek II Biographies", השם "Nyota" החל להופיע ברומני מסע בין כוכבים נוספים, כמו למשל "Uhura's Song" מאת ג'נט קגן.

עד לשנת 2009, בה הסרט "סטארטרק" הפך לחלק מהקאנון של זיכיון "מסע בין כוכבים", "ניוטה" היה אחד משלושה שמות אפשריים; השניים האחרים היו "פנדה" (Penda) ו-"סאמרה" (Samara):

בשנת 2009, התעלומה לגבי שמה הפרטי של או'הורה נפתרת בסרט "סטארטרק", לא לפני שהיא משמשת כנושא לבדיחה מתמשכת על חשבונו של קירק, שמנסה שוב ושוב לברר מהו שמה הפרטי, עד שלבסוף הוא שומע במקרה את ספוק מבטא אותו - "ניוטה".

פיתוח הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר שנכתבו התסריטים הראשונים של "מסע בין כוכבים", ג'ין רודנברי החל לדבר על דמות חדשה - קצינת תקשורת, והוא הציג בפני הרב סולואו ורוברט יוסטמן את נישל ניקולס, איתה עבד יחד בעבר.[2]

ניקולס תכננה לעזוב את "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" בשנת 1967, לאחר תום העונה הראשונה שלו, ולחזור לעבוד בתיאטרון, אבל שיחה עם מרטין לותר קינג שכנעה אותה להישאר, לאחר שהאחרון קבע כי היא משמשת כמודל לחיקוי הקהילה השחורה.[6]

תיאור הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

או'הורה נולדה בארצות הברית של אפריקה ומדברת סווהילי.[7] על פי רומנים שאינם-קאנוניים מאת ג'יימס בליש, היא מזוהה כבת לעם הבנטו, כפי שעושה גם ג'ין רודנברי, בסרט "מסע בין כוכבים: הסרט".

או'הורה מופיעה לראשונה בפרק "The Man Trap", לאחר שהצטרפה אל צוות האנטרפרייז בדרגת לוטננט, ומשמשת כקצינת הקשר הראשית, תחת פיקודו של קפטן קירק. מאוחר יותר היא מקודמת לדרגת לוטננט-קומנדר בסרט "מסע בין כוכבים: הסרט", ולדרגת קומנדר בסרט "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן".

בסרט "מסע בין כוכבים 3: החיפוש אחר ספוק" או'הורה נראית מבצעת משימת תורנות בחדר הטרנספורטר, כחלק ממזימה לגנוב את האנטרפרייז. לאחר שהיא נועלת את עמיתה בארון, או'הורה משתמש בתחנת הטרנספורטר על מנת לשגר את אדמירל קירק, לאונרד מקוי והיקארו סולו אל האנטרפרייז, על מנת שיוכלו להשתמש בספינה על מנת לחלץ את ספוק מכוכב הלכת "ג'נסיס". כמתוכנן, או'הורה נפגשת מאוחר יותר עם יתר חברי הצוות על וולקן, ועדה לתחייתו המוצלחת של ספוק.

בעקבות אירועים אלו והרס האנטרפרייז, או'הורה מצטרפת אל אנשי הצוות שלה על ספינת חלל קלינגונית גנובה, תוך משבר על פני כדור הארץ ב-"מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה". הצוות חוזר בזמן אל המאה ה-20, על מנת להציל זוג לווייתנים גדולי סנפיר - מין נעלם נכון למאה ה-23 - ולחדש את קיומו של מין זה על פני כדור הארץ. במהלך טיול בסן פרנסיסקו, או'הורה ופאבל צ'כוב חודרים אל נושאת המטוסים אנטרפרייז ומשתמשים בפליטות מהכור הגרעיני של הספק על מנת להטעין את אספקת החשמל של הספינה הקלינגונית. קירק וספוק תופסים את הלווייתנים והצוות חוזר עימם אל המאה ה-23 ומציל את כדור הארץ.

לאור גבורתם, מפקדת צי הכוכבים מזכה את או'הורה ושאר אנשי הצוות של קירק מפעילותם הבלתי החוקית. אדמירל קירק מורד לדרגת קפטן, ומוצב לפקד על ספינת החלל אנטרפרייז-A. או'הורה מצטרפת לצוות של קירק, ושוב משמשת כקצינת קשר ראשית לאורך כל האירועים המתרחשים ב-"מסע בין כוכבים 5: הגבול האחרון" ו-"מסע בין כוכבים 6: הארץ הלא נודעת". ב-"גבול האחרון", נרמז על קיומה של מערכת יחסית רומנטית בין או'הורה לבין סקוטי כאשר או'הורה עדיין, לכאורה, תחת השפעתו של סייבוק, אבל עלילת-משנה זו מעולם לא פותחה בסרטי ההמשך, ויש רק להניח כי השניים נשארו רק ידידים.

סטארטרק (2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

זואי סלדאנה כניוטה או'הורה, 2009.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סטארטרק

בסרט "סטארטרק" משנת 2009, זואי סלדאנה מגלמת או'הורה הצעירה, כשהיא עדיין צוערת באקדמיה של צי הכוכבים, אך מקודמת לתפקיד קצינת תקשורת ככל שהסרט מתפתח. בתחילה, או'הורה מפגינה יחס קר כלפי קירק, שמנסה לפלרטט איתה בעת היותו שיכור. בסופו של דבר, היא לומדת לכבד אותו, כקפטן של האנטרפרייז.

בסרט, או'הורה מוצגת כתלמידתו לשעבר של ספוק, וגם נמצאת עמו בקשר רומנטי. למרות שלא ברור מתי קשר זה התחיל, הרמז הראשון המרמז למעורבות רומנטית מתרחש כאשר היא, בתחילה, משובצת על ידי ספוק לשרת על ספינת החלל פארגוט (לFarragut), בניסיון שלו למנוע מראית העין של העדפה. היא דורשת שהוא ישבץ אותה אל האנטרפרייז. או'הורה מתעקשת, עד אשר ספוק מתרכך ומבצע את השינוי ללא טיעון נוסף. אילו הייתה נשאר על הפארגוט, היא הייתה נהרגת.

בסקר שנערך בשנת 2012 על ידי המגזין הבריטי SFX על מנת למצוא את 100 הדמויות הנשיות הכי הסקסיות במדע הבדיוני ופנטזיה, או'הורה, המגולמת על ידי זואי סלדנה בסרט "סטארטרק" משנת 2009, נבחרה למספר אחת.[8]

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל לחיקוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

וופי גולדברג, ששיחקה מאוחר יותר את גאינן במסע בין כוכבים: הדור הבא, תיארה את או'הורה כמודל לחיקוי בשבילה, ונזכרה שהיא ספרה למשפחתה, "אני ראיתי עכשיו אישה שחורה בטלוויזיה, והיא לא הייתה משרתת!"[6][9] מאוחר יותר, נאס"א העסיקה את נישל ניקולס בקמפיין לעידוד אפרו-אמריקאים להצטרף לשירות. קבוצה 8 של אסטרונאוטי נאס"א הייתה הראשונה שכלל נשים ומיעוטים אתניים - בהם שלושה אפרו-אמריקאי (גויון בלופורד, רונלד מק'ניר, וד"ר פרדריק ד. גרגורי). ד"ר מיי ג'מיסון, האישה האפרו-אמריקאית הראשונה לטוס על סיפון מעבורת חלל, סיפרה כי "מסע בין כוכבים" השפיעה עליה בהחלטתה להצטרף. לג'מיסון עצמה היה תפקיד שולי בפרק של הסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא" שנקרא "Second Chances", בו גילמה דמות של מפעילת טרנספורטר בשם לוטננט פאלמר. ג'מיסון הייתה האסטרונאוטית האמיתית הראשונה, אבל לא האחרונה, שהופיעה במסע בין כוכבים.[10][11]

ציון דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968, בפרק "Plato's Stepchildren" של הסדרה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", או'הורה וקפטן קירק מתנשקים. הפרק נחשב לדוגמה הראשונה של נשיקה בין-גזעית בטלוויזיה האמריקאית.[12][13][14] במקור, הסצנה הייתה אמורה להצטלם עם ובלי הנשיקה, כך שהרשת תוכל לאחר מכן להחליט אם לשדר את הנשיקה או לא. אולם ויליאם שאטנר ונישל ניקולס פספסו בכוונה כל טייק של השוט ללא הנשיקה, כך שלא ניתן יהיה להשתמש בו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Roddenberry, Gene (U.S. writer-producer)". Museum of Broadcast Communications. Retrieved 2009-05-13. 
 2. ^ 2.0 2.1 Solow, Herbert; Robert Justman (06 1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 153. ISBN 0-671-00974-5.  Check date values in: |date= (עזרה); Deprecated coauthors parameter (עזרה)
 3. ^ 3.0 3.1 Solow, Herbert; Robert Justman (06 1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 154. ISBN 0-671-00974-5.  Check date values in: |date= (עזרה); Deprecated coauthors parameter (עזרה)
 4. ^ Hise, James Van: "An Interview with Bill Rotsler", Enterprise Issue Number 2, June 1984.
 5. ^ Shoreleave 29, June 14, 2007, during Nichols Q and A session
 6. ^ 6.0 6.1 Beck, Donald R. (Director) (1991). Star Trek: 25th Anniversary Special. 
 7. ^ Star Trek episode: "The Man Trap".
 8. ^ Golder, Dave (27 March 2012). "Top 200 Sexiest Characters In Sci-Fi". SFX Magazine. Retrieved 28 March 2012. 
 9. ^ Star Trek Monthly issue 56.
 10. ^ "Social History :Star Trek as a Cultural Phenomenon". Centennialofflight.gov. 1966-09-08. Retrieved 2011-03-23. 
 11. ^ Second Chances on Memory Alpha
 12. ^ "Shattered TV Taboos: How Bea Arthur and Others Broke Barriers". TVGuide.com. 2009-04-27. Retrieved 2011-03-23. 
 13. ^ "After 40 Years, Star Trek 'Won't Die'". Space.com. Retrieved 2011-03-23. 
 14. ^ Christian Höhne Sparborth (2001-09-05). "Nichols Talks First Inter-Racial Kiss". TrekToday. Retrieved 2011-03-23. 


מסע בין כוכבים