ניקוס קאזאנצאקיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ניקוס קאזאנצאקיס

ניקוס קאזאנצאקיס (Νίκος Καζαντζάκης‏; 18 בפברואר 1883 - 26 באוקטובר 1957), הוא סופר, מתרגם, ונוסע יווני שנודע גם בכינוי הספרותי פטרוס פסילוריטי.

נולד בשנת 1883 בהירקליון שבאי כרתים, למד משפטים באוניברסיטה אתונה ופילוסופיה באוניברסיטת סורבון. קאזאנצאקיס תרגם ליוונית את כתביהם של ניטשה, דרווין ואנרי ברגסון, חיבר שירים, סיפורים ורומנים. בין כתביו גם רשמי מסע מספרד, איטליה, מצרים וברית המועצות (שם ערך סיור ארוך יחד עם פנאיט איסטרטי). ניקוס קאזאנצקיס מת בגרמניה בשנת 1957.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1902 למד קאזאנצאקיס משפטים באוניברסיטת אתונה, משם עבר בשנת 1907 לפריז על מנת ללמוד פילוסופיה, בפריז פגש את הנרי ברגסון והושפע ממנו רבות.

עם חזרתו ליוון, החל לתרגם מסות פילוסופיות. ב-1914 קאזאנצקיס פגש את אנגלוס סיקליאנוס ויחדיו טיילו במשך שנתיים במקומות שונים ביוון והלה הושפע רבות מן הלאומניות של ידידו סיקליאנוס.

בשנת 1911 נשא לאישה את גאלאטה אלקסיו, אך הזוג התגרש בשנת 1926. לאחר גירושיו התחתן בשנית עם אלני סאמיו בשנת 1945. את האידאולוגיה הקומוניסטית גילה קאזאנצאקיס בזמן שהותו בברלין, שהייתה אז עדה למתחים פוליטיים, וגילה אהדה והערצה למנהיג מהפכת אוקטובר ולדימיר.א. לנין. קאזאנצקיס אמנם לא היה קומוניסט עקבי, למרות שביקר ואף התגורר למשך תקופה קצרה בברית המועצות אצל הפוליטקאי והסופר ויקטור סרג'. אך עלייתו של סטלין הביאה להתפכחותו ובעקבות כך התנער מהקומוניזם הסובייטי. בערך באותו הזמן, החל קאזאנצאקיס נוטש אט אט את אמונותיו הלאומניות ואימץ לעצמו אידאולוגיה יותר אוניברסלית.

בשנת 1945, עמד בראשה של מפלגה קטנה שהשתייכה לשמאל הלא קומוניסטי ביוון, ובעקבות כך התמנה לשמש כשר ללא תיק בממשלה היוונית של אותם זמנים. לאחר כשנה הוא התפטר מתפקידו.

בשנת 1946, המליצה אגודת הסופרים היוונים עליו ועל אנגלוס סיקליאנוס למועמדות זכייה בפרס נובל לספרות, אולם בשנת 1957, היא שנת מותו, הפסיד את פרס הנובל לאלבר קאמי בהפרש של קול בודד, מאוחר יותר סיפר קאמי כי קאזאנצאקיס היה ראוי לקבל את הפרס במקומו.

בסוף שנת 1957, חרף מחלת הלוקומיה שממנה סבל, ערך קאזאנצאקיס טיול אחרון לסין ויפן, עם שובו נפל למשכב, הוא הועבר לפרייבורג, גרמניה, ושם נפטר מחוליו. הוא נקבר בחומה הסובבת את העיר הירקליון, מכיוון שהכנסייה האורתודוקסית סירבה שהוא ייקבר בבית קברות. על מצבתו נכתב: "איני מפלל לדבר, איני ירא מדבר, אני חופשי." (Δεν ελπίζω τίποτα. Δε φοβούμαι τίποτα. Είμαι λεύτερος.)

ספרים שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניקוס קאזאנצאקיס בוויקישיתוף