נמר אפריקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgנמר אפריקאי
Charging Leopard-001.JPG
נמר אפריקאי צעיר בשמורת הקרנפים והאריות בדרום אפריקה
מצב שימור

מצב שימור: קרוב לסיכון (NT)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: קרוב לסיכון
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: חתוליים
סוג: פנתר
מין: נמר
תת־מין: נמר אפריקאי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera pardus pardus
‏(ליניאוס, 1758)

הנמר האפריקאי (שם מדעי: Panthera pardus pardus) הוא התת-מין הנפוץ ביותר של הנמר, ואחד היחידים שאינם מצויים כלל בסכנת הכחדה, אם כי הוא עדיין קרוב לסיכון.

תיאור פיזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודלו ומשקלו של הנמר האפריקאי הזכר רב יותר מאלו של הנקבה. צבעו אינו אחיד ומשתנה על פי מקום המגורים והמאורות בהם הוא חי. קשת צבעי פרוותו נעה מגוון חום אדמומי ועד לצהוב כהה. הנמרים האפריקאיים מכוסים אף בנקודות שחורות, שהפכו לסימן ההיכר שלהם.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תזונתו של הנמר האפריקאי מגוונת וכוללת מינים שונים של חרקים, מכרסמים, זוחלים ואף יונקים גדולים. ככלל מיני הנמרים, גם הוא חיה לילית, והוא צד את טרפו בחשכה, על אף שהוא מסוגל להסתגל גם לאור בשעות הצורך. כמו הנמר ההודי גם הוא צד גם כאשר אינו רעב.

הנמר האפריקאי צד בחשאיות. לרוב הוא הורג את טרפו בכך שהוא תופס את גרונו של הטרף ונושך אותו בעזרת שיניו החדות. הוא כמעט שאינו נזקק לשתייה, כיוון שאת מרבית נוזליו הוא מקבל מהטרף אותו הוא צד.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפוצתו העיקרית של הנמר האפריקאי היא באפריקה, בין אזורי ההרים והסוואנות. אזורי מחיה נוספים הם המדבריות ויערות הגשם הטרופיים. הנמר האפריקאי גמיש ביותר ומסוגל להסתגל במהירות לסביבות מחיה חדשות. לעתים קרובות הוא אף מטפס על עצים לשם מנוחה ואכילה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]