נעמן (דמות מקראית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נַעֲמָן היה שר צבא ארם בתקופת בית אחאב.

על פי המדרש, נעמן מונה לשר צבא ארם, לאחר שבמלחמה בין ארם לישראל, משך בקשתו לתומו ובמקרה הרג את אחאב.

נעמן טובל בירדן . איור בתוך תנ"ך פוסטר

צרעת נעמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מלכים מסופר שנעמן הצטרע. לנעמן הייתה שפחה שבויה מישראל שספרה לאשת נעמן על הנביא אלישע מישראל שיכול לרפא את נעמן. הדבר נודע למלך ארם והוא שולח את נעמן למלך ישראל עם פקודה לרפא את נעמן. מלך ישראל, יהורם, בנו של אחאב, יודע שאין ביכולתו לרפא את נעמן ומאמין שזה תירוץ של מלך ארם לפתוח מלחמה עם ישראל. אלישע מרגיע את יהורם שישלח את נעמן אליו והוא ירפא אותו מצרעתו וכך הוא גם ידע שיש נביא אמת בישראל.

נעמן מגיע לישראל ואלישע שולח אליו שליח שמוסר לנעמן שעל מנת להרפא מהצרעת הוא צריך לטבול בנהר הירדן שבע פעמים. נעמן מזלזל באלישע וטוען שהירדן הוא נהר קטן וחסר חשיבות לעומת הנהרות הגדולים שבארצו. נערו של נעמן משכנע אותו לנסות זאת בכל זאת, נעמן טובל ובשרו נרפא ונהיה כבשר ילד.

נעמן חוזר לאלישע ומציע לו שיבקש מה שירצה ונעמן יתן לו. אלישע משיב שהוא לא רוצה דבר, ונעמן מבקש שיתנו לו אדמה מארץ ישראל כדי שיבנה מזבח לה' בארם כי מעתה הוא יעבוד רק אותו, ומתנצל, שכאשר ילך עם המלך לבית רימון (מקום של עבודה זרה) הוא יאלץ להשתחוות עמו. נעמן מקבל את מבוקשו והולך בחזרה לארם. לפי חז"ל במסכת סנהדרין נעמן הפך במעשה זה לגר תושב.‏[1]

גיחזי, נער אלישע, מאוכזב מכך שאלישע לא בקש דבר והוא מחליט לקחת בעצמו. הוא רודף אחרי נעמן ומודיע לו שעכשיו באו שני תלמידים עניים לאלישע ואלישע מבקש עבורם ככר כסף ושתי חליפות בגדים, נעמן נותן לו שני כיכרות כסף ושתי חליפות בגדים וגיחזי חוזר ומחביא אותם. אלישע שואלו לאן הלך והוא מתמם ואומר שלא הלך לשום מקום. אלישע מקללו על מה שעשה ואומר לו שמכיוון שלקח את הכסף והבגדים ובכך גרם להפחתת כבוד ה' צרעת נעמן תעבור אליו ולזרעו עד עולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מסכת סנהדרין דף צ"ו עמוד ב'