נ.ת.ע - נתיבי תחבורה עירוניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נת"ע
נתיבי תחבורה עירוניים בע"מ
Netivei Tachbura.svg
סוג: חברה ממשלתית
שנת הקמה: 1997
אנשי מפתח: אלכס ויז'ניצר, יהודה בר-און
ענפי תעשייה: פיקוח והוצאה לפועל של פרויקט הרכבת התחתית בתל אביב.
www.nta.co.il

נת"ע - נתיבי תחבורה עירוניים בע"מ היא חברה ממשלתית, אשר מופקדת על תכנון ויישום מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הוקמה בשנת 1997. משרדי החברה ממוקמים בתל אביב והיא כפופה ישירות למשרד התחבורה.

תפקידה הראשוני של החברה היה לייצג את ממשלת ישראל מול החברות המתמודדות במכרזים להקמת רכבת קלה בתל אביב, להוציא לפועל מכרזים ולהבטיח את קיומו של ההסכם מצידה של הממשלה, דהיינו, להכשיר את תוואי הרכבת הקלה לזכיין, שכן על פי ההסכם, מדינת ישראל תמסור לזכיין את תוואי הרכבת הקלה להתחלת העבודות כאשר הוא פנוי מתשתיות אחרות (כמו כבישים, כבלי מתח, תשתיות מים וכו').

בשנת 2010 בעקבות ביטול ההסכם עם הזכיינית MTS, הועבר המיזם כולו לניהול נת"ע. לפי החלטת שר התחבורה, נת"ע תהפוך לרשות המטרופולינית של תל אביב, והיא זו שתפקח על הרכבות והאוטובוסים שיעברו דרכה. קווי הסעת ההמונים המתוכננים אמורים לחבר את ערי הלוויין של תל אביב (אור יהודה קריית אונו ויהוד) אליה באמצעות שבעה קווים, חלקם יהפכו לקווי רכבת עילית וחלקם יהפכו לקווי BRT (אוטובוס מהיר רב־קיבולת), שינועו על מסלוליה משלהם. כדי לשלוט בכל המערך, נת"ע מקימה מרכז מטרופוליני שבו יישבו כל המפקחים בשטח שמול תחנת הרכבת תל אביב מרכז. השטח, שיהווה מעין מרכז שליטה ענק ורב־זרועי, צפוי להיפתח ב־2017 וינהל את כל מערך התחבורה הציבורי בגוש דן, בתחום האחריות שבין כביש 40 במזרח, כביש 431 בדרום, כביש 5 בצפון והים במערב.

ביולי 2013 הוגש דו"ח חמור לרשות החברות הממשלתיות על פרויקט הקו האדום של הרכבת קלה בגוש דן. על פי הדו"ח עלות הפרויקט צפויה להיות 14.3 מיליארד שקל, לעומת 10.7 מיליארד שקל שנקבעו ב–2010. חברת הייעוץ הרב־לאומית אז'יס, שמבקרת גם היא את הפרויקט, העריכה כי הוא יסתיים רק ב–2023 ולא ב-2017.‏[1] כמו כן התגלה, שנ.ת.ע כבר הוציאה על הפרויקט 2.4 מיליארד שקל, אף על פי שנעשו עד אותה עת עבודות הכנה בלבד על הקו.‏[2]

בחודש אוגוסט 2013 מונה אלכס ויז'ניצר ליו"ר חברת נת"ע.‏[3] הוא התפטר מתפקידו ב-22 בינואר 2015.‏[4] בעקבות התפטרותו צפוי פרוייקט הרכבת הקלה להתעכב בשנה נוספת.[5]

בחודש אפריל 2014 מונה יהודה בר-און למנכ"ל החברה.‏[6]

ביקורת על חריגות שכר[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוח על נת"ע שהוכן על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת לבקשת יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומיאנסקי קובע כי הוצאות ההנהלה בחברת נת"ע עמדו על 85 מיליון שקל ב 2013 ו-89 מליון שקל בשנת 2012 - יותר מפי 2 בהשוואה לשנים 2011-2010.

השכר הממוצע של עובדי החברה, האחראית על הקמת הרכבת הקלה בגוש דן, עמד בשנת 2012 על מעל 16.5 אלף ש"ח בחודש.‏[7]

קווי הרכבת הקלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת נת"ע מקדמת הפעלת מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב המבוססת על רשת קווי רכבת קלה ורכבי BRT:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]