סברי מרנן (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סברי מרנן
סברי מרנן123.jpg
סוגה קומדיית מצבים
חברת הפקה טדי יזמות והפקות
יוצרים רובי דואניאס, יניב פולישוק, ימית סול(ללא קרדיט)
כותבים רובי דואניאס, יניב פולישוק, ימית סול, אלי דראי
בימוי רובי דואניאס
שחקנים דביר בנדק, רותם אבוהב, יונה אליאן, יהורם גאון, סנדרה שדה, טוביה צפיר, עדנה בליליוס, ימית סול, עמי סמולרצ'יק, קובי מרציאנו, תמרה קליינגון, יניב פולישוק, ליאת הר לב, תום אבני
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 3 (בקרוב)
מספר פרקים 82
הפקה
מפיקים נאוה קולטון, עינת זילבר
אורך פרק 23 דקות
שידור
רשת שידור בישראל ערוץ 22 (קשת)
תקופת שידור מקורית 4 באוגוסט 2011 – רץ
קישורים חיצוניים
אתר הסדרה, בפורטל "mako"

סברי מרנן היא סדרה קומית ישראלית המשודרת החל מאוגוסט 2011 בערוץ 2 במסגרת "שידורי קשת". הסדרה נוצרה על ידי רובי דואניאס ויניב פולישוק. הסדרה מופקת על ידי טדי יזמות והפקות ומצולמת באולפני ברודקאסט.

במרץ 2013, בעקבות אחוזי הצפייה הגבוהים שהשיגה בעונה הראשונה, הסדרה חזרה לעונה שנייה. ב-2014 אושר שהסדרה תחודש לעונה שלישית‏[1]. במאי 2014 התפרסם כי רשת TBS האמריקאית הזמינה עונה של "סברי מרנן"‏[2], שתעלה לשידור ב-2015 תחת השם "Your Family or Mine".‏[3]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתארת את סיפורה של משפחה ישראלית בה מתקיימים נישואים בין-עדתיים, ובאופן קומי את הסטיגמות העדתיות. משפחת חסון היא משפחה מזרחית ממוצא צפון אפריקאי, ומשפחת רוזן היא משפחה אשכנזית, ככל הנראה ממוצא פולני.

הסדרה עוקבת אחרי שי ושני, צאצאי שתי המשפחות תוך הצגת סיטואציות קומיות המתרחשות בעת ביקוריהם אצל הוריהם בימי שישי בערב לצורך הקידוש המסורתי (ממנו נגזר שם הסדרה) וארוחה מסורתית. הביקורים מתקיימים לסירוגין אצל רחל, סילבן ומירב חסון, לשם מגיעים גם אורנה ומשה כץ ושתי בנותיהם, ואלין ומני וילדיהם, ואצל פנחס וריקי רוזן, לשם מגיעים מיכל ואיתמר (ולעתים יחד עם ילדיו), אדם, ובת זוג המתחלפת כמעט מדי מפגש.

כיוון שהסדרה עוסקת בשוני שבין שתי המשפחות הופקו לפתיח הסדרה שלוש גרסאות, כאשר בתחילת כל פרק מופיעה אחת הגרסאות הרומזת באיזו משפחה יעסוק הפרק ובגרסת הפתיח השלישית רואים את שי שני ובנותיהם מתפצלים לשתיים והולכים לשתי המשפחות. וזה אומר שבפרק יראו את שני המשפחות. ואכן יש דילמות בין כל משפחה בפני עצמה ולכל אחד יש מה לומר על השני ריקי חושבת שהחינוך הארופאי טוב יותר ורחל חושבת שריקי מכבסת אוכל.

תבנית הפרקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפרקים בסדרה יש תבנית קבועה. בראשית כל פרק מוצג מבוא בן כדקה וחצי, שבו שי ושני היושבים בקדמת המכונית המשפחתית. לעתים שי הוא הנהג, ולעתים הנהגת היא שני. המצלמה מתמקדת בשיחתם של שי ושני, ובתחושותיהם ביחס למפגש המשפחתי אליו הם נוסעים. הבנות יושבות בספסל האחורי, ומצותתות לשיחה, והערותיהן הבלתי צפויות, משליכות אור קומי נוסף על הסיטואציה, שלעתים השחקנים רומזים שהיא מבדחת אף אותם.

לאחר המבוא, בא הפתיח שבו יש מעין אירוע צילום משפחתי של כל בני שתי המשפחות המתגודדים לבושי מחלצות. שי ושני ניצבים במרכז במת הצילום. בני משפחת חסון, ובכלל אלו גם שני, הדורים בלבן, עומדים משמאלם של בני הזוג (ועל כן בצידה הימני של התמונה שהיא מוצגת לצופה מנקודת ראותו של הצלם המשפחתי הבלתי נראה.) מן הצד השני, ניצבים בני משפחת רוזן הדורים אף הם אך בשחור. אחת מהבנות של שי ושני לבושה בלבן ועומדת מלפניה של שני, והבת האחרת הלבושה בשחור, עומדת מלפניו של שי.

לאחר הבזקי הצילום, פונים בני משפחת חסון לצידה הימני של התמונה, ובני משפחת רוזן שמאלה. אם הפרק עתיד להתרחש בבית משפחת חסון או להיות קרוב יותר למשפחת חסון מאשר למשפחת רוזן שי, שני, ושתי הבנות מצטרפים לבני משפחת חסון. ובכל זאת, שי מתמהמה מעט ואף מביט רגע לאחור אל משפחת רוזן המתרחקת. תמונת ראי של הכוריאוגרפיה מוצגת כאשר הפרק עתיד להתרחש בבית משפחת רוזן, או להתמקד יותר במשפחת רוזן על פני משפחת חסון.

רוב הפרקים מציגים מפגש משפחתי אשר במרכזו הקידוש על היין ואמירת סברי מרנן על ידי המקדש, וסעודה משפחתית חגיגית. אולם, הפרקים בדרך כלל מתמקדים באירועים לפני הקידוש: הגעתם של בני המשפחה המורחבת לבית המארח, ו"נשנוש" מטעמים במטבח טרם הארוחה. בבית משפחת רוזן עטים הגברים על השניצלים, ובבית משפחת חסון, על מטעמי ה"מז'לוף" - שם אשר נטבע על ידי יוצרי הסדרה והמציין מאכל בלתי ידוע שצבעו צהוב. בבית משפחת רוזן, הארוחה עצמה מורכבת מ"שלופס" ומ"שלייקלעך" - אף הם מונחים שבריאתם במוח היוצרים, ואשר נתפסים כמבחילים על ידי מרבית הסועדים.

בסוף כל פרק, שי ושני ובנותיהם יישובים במכונית, ומסכמים את רשמיהם מהמפגש, תוך שהבנות מצותתות, ומקניטות בהערותיהן. טעויות צילום מוצגות בתום צילום הדקה וחצי במכונית.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שי רוזן (דביר בנדק): בנם של ריקי ופנחס רוזן. נשוי לשני רוזן. שי הוא אב ובעל אוהב, אך הוא נוהג לפלטרט בעדינות עם הנשים שמביא אחיו אדם, לבית משפחת רוזן, בעיקר באמצעות הצגת עצמו לאלו, על ידי הושטת ידו ללחיצה, העלאת חיוך חם על פניו ובאמירה לבבית, "נעים מאוד, שי.". הוא מתקשה להסתפק בהצגה עצמו פעם אחת בלבד בפני אותה אישה. שי מצוי לעתים קרובות בין הפטיש (אמו ריקי, האנטאגוניסטית של הסדרה), והסדן (הלא היא אשתו, שני).
 • שני (חסון) רוזן (רותם אבוהב): בתם של סילבן ורחל חסון. נשואה לשי רוזן.שני שרוייה בחרדה מתמדת מהביקורת לה היא זוכה מריקי. העונה השנייה מתחילה כששני מצויה בשלב הריון מתקדם, והיא יולדת במהלכה. לשני ולשי שתי בנות (גלי שמיר ושיר דויד), אשר אינן מוצגות בשמן בסדרה, ואשר נודע להן תפקיד מינורי. במהלך העונה השנייה, הזוג מביא לעולם בת שלישית. נדמה שהדמויות המופיעות בסדרה מודעות היטב לכך שישנו טאבו על איזכור שמות הילדות. והן אף מתבדחות על כך, במין ארס-טלוויזיה שכזה, לקראת תום העונה השנייה.

משפחת רוזן[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ריקי (רבקה) רוזן (סנדרה שדה):המכונה בדרך כלל ריקי. אמו של שי. ריקי, המוצגת בדמות ה"פולניה הקלאסית" ממררת את חייהם של כל בני המשפחה, הן באמצעות הערות פוגעניות, התכחשות אליהן באמירה "מה כבר אמרתי", והן באמצעות התערבות בוטה בחייהם. בין השאר, היא תופסת את בני משפחת חסון כנחותים, ומרבה לבקר את שני. ריקי מושלת בביתה ביד רמה, מגלה תאווה כמעט בלתי נשלטת לכסף, מתקשה בנתינה ובשלנית גרועה, המרבה להפשיר מאכלים שאותם בישלה קודם. נשואה לפנחס רוזן. נוהגת לקרוא לאיתמר וסמדר, איתמרשמלו וסמדרמלדה. מעדיפה את סמדר על מיכל, ותמיד מנסה להחזיר את איתמר לסמדר.
 • פנחס (פיני) רוזן (טוביה צפיר): נשוי לריקי. ניכר בו שהסכין עם שליטתה של ריקי, אם כי הוא מודע לקשיים הגלומים באישיותה, ומנסה לשאר בני המשפחה להתמודד עם אלו. לריקי (רבקה) ופנחס שלושה בנים, שי אדם ואיתמר.
 • אדם רוזן (תום אבני): בנם הצעיר של ריקי ופנחס. רווק הולל, אשר מחליף בנות זוג חטובות ויפות תואר בקצב בלתי נתפס. ריקי שופטת את בנות זוגו על פי מידת הרכוש וההכנסה אשר הן צפויות להביא לקשר.
 • איתמר רוזן (יניב פולישוק): בנם של פנחס וריקי. גרוש מסמדר רוזן ואב לשני ילדים מנישואין אלו, ונשוי כעת למיכל רוזן. בעל אופי ילדותי, העוויות וביטויים אפייניים. הסדרה מאזכרת באורח תדיר את השפשפת ממנה הוא סובל. בעונה השנייה הוא מפסיק לעבוד.
 • מיכל רוזן (ליאת הר לב): נשואה לאיתמר. מוצגת כדמות ילדותית, אך מכורה לטיפה המרה. צמחונית, ומרבה לעסוק בטכניקות רוחניות שונות. מיכל נאנקת תחת ביקורתה של ריקי, והעדפתה הברורה של סמדר. אוהבת אלכוהול.

במשפחת רוזן מופיעות גם הדמויות הללו בתדירות מסוימת :

 • סמדר רוזן (נינה קוטלר): גרושתו של איתמר, ואמם שני ילדיו. ריקי תופסת את סמדר כאישה האידאלית, היא מרבה לקונן על גירושיהם של איתמר וסמדר, וליחל לחזרתם של השניים.
 • רז רוזן (ניב שטיינגרט): בנם הבכור של איתמר וסמדר, המוצג כנער העסוק תדיר במשחקי מחשב, ולראשו אזניות נצחיות. באחד הפרקים, כשהוא נאלץ להסיר את האזניות ולחדול ממשחקי מחשב, אמירותיו הנאיביות כביכול, קולעות בנקודות רגישות של בני המשפחה, ומעליבות אותן עמוקות.
 • שלמה פינקוס (דב גליקמן): אח של ריקי. הומו אשר שינה את מינו. נשוי לבעלו אלכס.
 • חנה פינקוס (רות גלר): אמה של ריקי ושלמה, אשר מתוארת כ"פולנייה האולטמטיבית" אפילו יותר מבתה ריקי. נפטרה בסוף העונה הראשונה.
 • הדוד שמואל (סימון רוזנפלד): אחיה של חנה פינקוס ככל הנראה.
 • טובה יעקובסון (רבקה גור): אחותו של פנחס רוזן, שאינה מדברת עמו כבר כמעט שלושים שנה.

משפחת חסון[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רחל חסון (יונה אליאן): אם משפחת חסון, ובשלנית נודעת. מבין תבשיליה מוזכרים רבות ה"מז'לוף" וה"בולטים" (תבשילים אלו הם פרי דמיונם של יוצרי הסדרה). היא נתפסת כקוסמת המסוגלת להתמודד עם דאגת כל אחד מבני המשפחה, לתמוך בו, לעודד אותו, עד שרוחו נרגעת.
 • סילבן חסון (יהורם גאון): נשוי לרחל, ולהם חמישה ילדים. סילבן הוא טיפוס משפחתי, ביתי וחם, אוהב את ילדיו ונכדיו, היפוכונדר מעט, ונוטה להדגיש את דבריו בתנועות ידיים ובהטעמות קול. לסילבן ורחל: ארבע בנות: שני רוזן , מירב, התאומות אורנה כץ ואפרת (שם משפחה לא ידוע), ובן הצעיר מכולן, מנחם (מני).
 • מירב חסון (עדנה בליליוס): בתם הצעירה של סילבן ורחל. רווקה מובטלת אשר מתגוררת בבית הוריה. מירב מצליחה להוציא בתואנות שונות סכומי כסף נכבדים משי ושני, אך היא חיה בעיקר על חשבונם של הוריה, המייחלים לנישואיה ועזיבתה את הבית. מירב מרבה ב"דייטים", ומנסה לעגוב על כל גבר פנוי הנקלע לסביבתה, וזו הסיבה שאדם רוזן מנסה להתחמק ממנה בכל פעם ששתי המשפחות המורחבות נפגשות. מערכות היחסים שמירב יוצרת הן לעולם קצרות ימים, ואחת דינן, להסתיים במפח נפש כבד של מירב. בסוף העונה השנייה התארסה למשה פרסטר.
 • אורנה (חסון) כץ (ימית סול): אורנה היא בתם של רחל וסילבן חסון. אחותה התאומה של אפרת, כאשר סימן ההיכר המבחין ביניהם הוא משקפי הראיה המונחים על אפה של אורנה. לאורנה יש נטייה ל"תאונות" קלות, אשר לרוב מסתיימות בהכתמת בגדיה החגיגיים.
 • משה כץ (עמי סמולרצ'יק): משה נחשב ל"טמבל" של המשפחה, וסילבן נוהג להכותו, ספק בצחוק, ספק ברצינות, בעיתון מגולגל כל אימת שהוא נתפס במעשה אווילי. אורנה מצידה נוהגת להגן על כבודו של משה וניכר בה שהיא אוהבת אותו מאוד.
 • מני (מנחם) חסון (קובי מרציאנו): בנם של רחל וסילבן. נשוי לאלין, ולהם 4 ילדים, שלוש בנות בשם: אלה, מאיה ודריה, ובן זקונים בשם סיוון. אוהב לאכול מז'לוף.
 • אלין חסון (תמרה קליינגון): אשתו של מני. ממוצא רוסי. מעשית, חדה ונמרצת. במהלך הסדרה מדגימה פעמים רבות יכולת טכנית גבוהה. לאלין ומני ארבעה ילדים: שלוש בנות גדולות הנקראות בשם אלה, מאיה, דריה וסיוון התינוק, שהוא הנכד היחיד ממין זכר של סילבן ורחל. תינוק זה הוא גם הנכד היחיד של סילבן ורחל חסון המזוהה בשמו "סיוון". שם זה ניתן בעקבות שמות סביו: אביה של אלין, איוון ואביו של מני, סילבן (בהתאם למסורת המשפחתית של משפחת חסון, בה הבנים הזכרים נקראים מנחם וסילבן לסירוגין).

דמויות נוספות המופיעות במשפחת חסון :

 • אפרת חסון (ימית סול): אחותה התאומה של אורנה. אפרת מתגוררת בלוס אנג'לס ולה שתי בנות, ג'יזל ורייצ'ל.
 • שנטל כץ (אופיר נדבורני): בתם של אורנה ומשה. חברתה קורל תמיד עוזרת למשפחה עם בעיות של המחשב. בסוף העונה השנייה חגגה בת מצווה יחד עם בריתת הבת של שי ושני.

שידור הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה משודרת בערוץ 2 במסגרת "שידורי קשת". פרק הבכורה של הסדרה שודר ב-4 באוגוסט 2011 וזכה ל-27.9% רייטינג, פרק סיום העונה רשם נתון יפה של 29.1% רייטינג. ממוצע העונה הראשונה של הסדרה הוא 23.2%. העונה כללה 42 פרקים.

העונה השנייה עלתה לשידור ב-26 במרץ 2013 ושידרה 2 פרקים בימי שלישי ב21:00 ואחר כך, בימי שישי בשעה 22:00. פרק הבכורה זכה ל-23.9% רייטינג. העונה הופסקה לקראת הפרק האחרון בתחילת "מבצע צוק איתן" ב-11 ביולי 2014, והפרק האחרון שודר ב-19 בספטמבר 2014. עונה כללה 40 פרקים וממוצע של 22.3% אחוזי רייטינג.

עונה מספר פרקים פרק בכורה פרק סיום ממוצע רייטינג
תאריך צופים תאריך צופים
עונה 1 42
4 באוגוסט 2011
27.9%‏[4]
24 בינואר 2012
29.1%‏[5] 23.1%
עונה 2 40
26 במרץ 2013
23.2%‏[6]
19 בספטמבר 2014
15.8%‏[7] 22.3%

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריאנה מלמד, בביקורת באתר ynet, כתבה כי צוות השחקנים של הסדרה כולל שחקנים מוכשרים, אך ביקרה לרעה את התסריט וכתבה כי "הדיאלוגים עבים, לחוצים, בלתי אמינים בעליל ומשמימים נורא". כמו כן, ציינה מלמד כי ההומור בסדרה מבוסס על אלמנטים עדתיים שעבר זמנם ואופייניים לראשית שנות ה-70.‏[8]

זיו יצחקי כתב בביקורת בעכבר העיר כי "במקום ליהנות משפע הדמויות, האפיון השונה של כל אחת מהן וממטען הצד שנקרא ארוחת ערב, מתנהלת "סברי מרנן" כמו הקומדיות הבימתיות המייגעות שבהן בכל רגע נתון שניים מהשחקנים פורשים הצידה על מנת לנהל דיאלוג כה שטוח הן מבחינת הטקסט והן מבחינת הביצוע שלו, עד שגם האחראי על הצחוק המשומר לא יודע מה לעשות".‏[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]