סטיב בורדן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטיב בורדן
Stingtna.jpg
שם במה סטינג
כינוי אייקון
גובה 1.91 מטר
מקום לידה נברסקה שבארצות הברית
לאום אמריקאי
תאריך לידה 20 במרץ 1959
קריירה מקצוענית 28 בנובמבר 1985 – הווה
אומן על ידי ביל אנדרסון
רד בסטייאן
ג'ורג'יו מארדונה
טרי פאנק
ליגות בהן התאבק TNA
WCW
תרגילי סיום Scorpion Death Drop
Scorpion Deathlock

סטיב בורדן (נולד ב-20 במרץ 1959 באומהה, נברסקה) הוא מתאבק מקצועני אמריקאי שהתאבק בעיקר ב-WCW.

הוא מזוהה עם הדמות "סטינג" בגילומו, שסמל ההיכר שלה הוא עקרב מסוגנן המתנוסס על בגדיה ואביזריה. הזמר גורדון סאמנר משלם לבורדן תמלוגים בגין השימוש בכינוי "סטינג", שכן זה האחרון הוא בעל הזכויות עליו.

בורדן נשוי לסו, ולהם שני בנים ובת. באוגוסט 1998 הוא הכריז כי היה לנוצרי דתי והוא אף נושא בתפקיד של דיאקון בכנסייה.

הוא הופיע בתפקידי אורח במספר סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה. סרט ביוגרפי אודות הקריירה שלו בשם "Sting: Moment of Truth" יצא בשנת 2004 לשוק הוידאו הביתי.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורדן החל להתאבק בשנת 1986 עם חברו הטוב כשגילם דמות בקבוצת מתאבקים בשם "צוות הכוח של ארצות הברית" שהורכבה ממפתחי גוף ("בודי בילדרס") לשעבר. צוות זה התפרק עד מהרה ובורדן החליפו בצוות "בלייד ראנרס" בחברת ההיאבקות UWF, שם כיכב לצד המתאבק אולטימט ווריור ("הלוחם המושלם"). גם צוות זה התפרק כאשר שותפו של בורדן עזב את ה-UWF. בורדן נותר כמתאבק בודד והחל מגלם את דמותו של "סטינג" ("העוקץ").

במהלך שנות הקריירה שלו בורדן השתתף בעלילות רבות אשר נכתבו עבור הדמות סטינג. דמות זו הייתה פופולרית ואף "זכתה באליפות" פעמים מספר. העלילות שלו כללו פציעות, פרישות וחזרות מדומות רבות בתיאום עם העלילה.

דמותו של סטינג ב-WCW[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורדן הצטרף כסטינג ל-WCW כאשר זו רכשה את UWF ב1987. בקרב הפתיחה של האירוע "סטארקייד" (האירוע הראשון ששודר בשיטת "שלם וצפה" בWCW) סטינג התאבק יחד עם מייקל הייז וג'ימי גארווין מול אדי גילברט, ריק סטיינר ולארי זביסקו בקרב שהסתיים בתיקו לאחר שנגמרה מגבלת 15 הדקות לקרב.

סטינג ביסס את עצמו ככוכב עולה, וקיבל קרבות חשובים בארגון. באירוע "התנגשות האלופים" הראשון, הוא נלחם מול ריק פלייר על אליפות הNWA (האליפות הבכירה בארגון), אך הקרב נגמר בתיקו לאחר 45 דקות. לאחר שסטינג המשיך להפסיד לפלייר בקרבות שלא שודרו בטלוויזיה, הוא נלחם מול קבוצת "ארבעת הפרשים" של פלייר כשהוא מצתוות עם ניקיטה קולוף ונלחם מול אלופי הזוגות, ארן אנדרסון וטולי בלאנצ'ארד. סטינג המשיך להילחם מול אלופים כמו אלוף הטלוויזיה מייק רוטונדו ואלוף ארצות הברית ברי ווינדהאם, ובסטארקייד 1988, שנה לאחר הבכורה שלו, הוא נלחם יחד עם דאסטי רודס מול אלופי הזוגות, "לוחמי הדרכים".

במרץ 1989, סטינג ניצח את רוטונדו וזכה בתואר הטלוויזיה. ביוני, הוא הגן על התואר מול "גרייט מוטה", אך לאחר שהקרב הסתיים במחלוקת סטינג הופשט מהתואר. סטינג ומוטה המשיכו להילחם על התואר הפנוי, אך אף אחד מהם לא זכה בו כיוון שהקרבות תמיד הסתיימו בפסילה. בספטמבר, מוטה זכה בתואר בקרב בלי פסילות.

ביוני, לאחר שריק פלייר הגן על תארו מול טרי פאנק, מוטה בא לתקוף את פלייר וסטינג בא לעזור לפלייר, יריבו הוותיק. היריבות נמשכה עד אוקטובר כשסטינג ופלייר ניצחו את מוטה ופאנק בקרב כלוב. במהלך הברית שלו עם פלייר, סטינג הצטרף לקבוצת "ארבעת הפרשים" בהנהגתו של פלייר יחד עם אולי וארן אנדרסון.

בסטארקייד 1989, סטינג זכה בטורניר שכלל גם את מוטה, לקס לוגר וריק פלייר. הזכייה נתנה לסטינג קרב על התואר מול פלייר, מה שגרם למתח בין הפרשים.

יריבות עם הפרשים (1990-1991)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 1990, הפרשים סילקו את סטינג מהקבוצה שלהם, אחרי שסירב לוותר על הקרב מול פלייר. באותו ערב, כשסטינג ניסה להתערב בקרב כלוב שכלל את הפרשים, הוא נפצע בברכו. בהיעדרו, WCW רצו שלקס לוגר, חברו של סטינג, יזכה בתואר וסטינג אכן ליווה את לוגר לקרבות על התואר. אולם לוגר הפסיד לאחר שפלייר שיכנע את הכותבים שהוא צריך להפסיד את התואר לסטינג.

ביולי, סטינג סופסוף החלים וניצח את פלייר על התואר. הוא הגן עליו מול מאתגרים כמו פלייר וסיד וישס. באוקטובר, נראה כאילו סיד ניצח את סטינג בקרב על התואר, אך הוא בעצם הצמיד את ברי ווינדהאם, חבר בקבוצת הפרשים שהתחזה לסטינג. סטינג הופיע והצמיד את וישס.

במהלך הכהונה שלו בתור אלוף, איש במסכה שנודע בתור "העקרב השחור" התחיל לתקוף את סטינג. בסטארקייד בדצמבר, סטינג ניצח את העקרב בקרב כלוב, ולאחר הקרב התגלה שהאיש במסכה הוא ריק פלייר.

הסמל של WCW[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 1991, סטינג הפסיד את התואר לריק פלייר. באותו חודש, WCW פרשו מה-NWA והכירו בפלייר בתור אלוף העולם שלהם.

סטינג נלחם יחד עם לקס לוגר מול האחים סטיינר בפברואר, והפסיד לאחר שניקיטה קולוף תקף את לוגר. סטינג התחיל יריבות עם קולוף. לאחר מכן הוא זכה בתואר ארצות הברית לפני שהפסיד אותו לריק רוד. הוא גם זכה בקרב מרובה משתתפים על טבעת כבוד. בסוף שנת 1991, הוא התחיל יריבות עם "הברית המסוכנת" - קבוצה שמנהיגה היה המנהל פול אי. דנג'רוסלי, שרצה להשמיד את WCW שפיטרה אותו, ולכן הקבוצה סימנה את סטינג, שהיה הסמל של WCW. סטינג התחיל יריבות עם חברו לשעבר, ואלוף הWCW הנוכחי, לקס לוגר. לאחר שניצח כמה מחברי הברית, ובעיקר את ריק רוד, סטינג זכה באליפות הWCW הראשונה שלו בפברואר 1992 כשניצח את לוגר. היריבות עם הברית הסתיימה במאי, כשסטינג והצוות שלו (ריקי סטימבוט, דאסטין רודס, ניקיטה קולוף וברי ווינדהאם) ניצחו את הברית (רוד, אוסטין, ארן אנדרסון, לארי זביסקו ובובי אטון).

באפריל, סטינג הגן על התואר שלו מול ביג ואן ויידר, ששקל 200 קילו. ויידר שבר לסטינג את הצלעות במהלך הקרב. ביולי, סטינג הגן על התואר שוב מול ויידר, אך הפסיד לו את התואר. במשך שאר השנה הוא נלחם מול קקטוס ג'ק, ג'ייק רוברטס וביג ואן ויידר שהפסיד את התואר שלו.

לאחר שויידר זכה שוב בתואר, סטינג המשיך את היריבות איתו ב-1993, כשהוא מפסיד לו בקרב "רצועה" במרץ. סטינג זכה בתואר במופע לא מצולם במרץ 1993 בלונדון, אך כעבור 6 ימים הפסיד לויידר שוב את התואר בדבלין. סטינג הצתוות יחד עם דייבי בוי סמית' מול ויידר וסיד וישס ביולי, אולם הוא לא זכה בתואר אלא ריק פלייר, שחזר מריצה ב-WWF.

סטינג היה ביריבות עם ויידר ורוד בחצי הראשון של שנת 1994, וזכה בתואר הבינלאומי מרוד באפריל. במהלך קרב חוזר מול רוד, רוד נפצע בגבו ונאלץ לפרוש מהזירה. לאחר מכן סטינג הפסיד את התואר לאלוף הWCW ריק פלייר ביוני. את החצי השני של 1994 ורוב 1995, סטינג בילה כשהצתוות עם האלק הוגאן, שרק הגיע לWCW, מול קבוצת "צינוק האבדון" של קווין סאליבן.

סטינג זכה בתואר ארצות הברית ביולי 1995. בתוכנית ה"נייטרו" הראשונה בספטמבר, סטינג הפסיד לפלייר בפסילה לאחר התערבות מארן אנדרסון. לפני שהקרב התחיל, חברו של סטינג, לוגר, חזר לארגון לאחר שלוש שנות היעדרות. לאחר שסטינג (בצוות של הוגאן) ניצח את הצוות של סאליבן, פלייר שיכנע את סטינג להיות השותף שלו בקרב מול ארן אנדרסון ובריאן פילמן. בקרב, פלייר בגד בסטינג והצטרף לפילמן ולאנדרסון ביצירת "ארבעת הפרשים" מחדש, יחד עם כריס בנואה. למחרת היום, סטינג ניצח את פלייר. בנובמבר, סטינג עוד פעם ניצח את פלייר, ומאוחר יותר השתתף בקרב של 60 אנשים על התואר העולמי הפנוי, שהזוכה בו היה רנדי סאבאג'.

סטינג הפסיד את תואר ארצות הברית לקאנסוקי סאסאקי בנובמבר. בסטארקייד, הוא ניצח את סאסאקי בקרב לא על התואר וזכה עבור WCW ב"גביע ההיאבקות העולמי". מאוחר יותר, סטינג ולוגר הפסידו לפלייר בקרב שבו המנצח מקבל קרב על התואר מול סאבאג'. פלייר זכה בתואר.

בתסריט למופע "מצעד על החוף" 1996, מתחזה לסטינג (כריס האריס מ-TNA) גרם לקהל להאמין שסטינג עזב את WCW. בהתאם לתסריט סטינג "כעס" על הקהל שהאמין למתחזה והכריז על פרישתו, אך זו הייתה למעשה הכנת הקרקע לדמותו הבאה של סטינג.

דמות "העורב"[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הפרישה המדומה סטינג חזר בדמות חדשה, "סטינג האפל", המכונה "העורב". הוא לבש בגדים שחורים עם סמל העקרב עליהם וגידל שיער שחור. הוא החל גם להשתמש במחבט בייסבול שחור.

דמותו של סטינג הפכה ל"רעה" ב-1999, לאחר שהביס את האלק הוגאן האהוד, אך עקב דרישת הקהל דמותו הוחזרה לטבעה ה"טוב". באותה עונה התמודד סטינג עם מתאבק צעיר המכונה "וומפירו", שלוהק כמקבילו המרושע של סטינג. לאחר זמן קצר סטינג "נפצע" ועזב את WCW זמנית.

הוא שב לתוכנית האחרונה של WCW, ב-26 במרץ 2001. שם דמותו הביסה את אויבה הוותיק ריק פלייר בקרב האחרון ב-WCW.

דמותו ב-WWA וב-TNA[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורדן חזר להתאבק בדמות סטינג ב-2002 ב-WWA. בתוכנית האחרונה של WWA, ששודרה ב-25 במאי 2003, בניו זילנד, עלילת הקרב כללה את תבוסתו של סטינג ואובדן חגורת האליפות לג'ף ג'ארט.

ב-2003 חתם סטיב בורדן על חוזה עם חברת TNA. דמותו של סטינג הופיעה לראשונה ב-TNA ב-18 ביוני 2003, בחגיגות השנה הראשונה של TNA. בעלילה זו סטינג לוהק עם ג'ף ג'ארט מול הצמד איי. ג'יי. סטיילס וסיקס פאק.

בסיום המופע "נקודת מפנה 2005", הוקרן סמל העקרב באולם. תחת הסמל הופיע התאריך: 15 בינואר 2006. באותו תאריך היה אמור להיות משודר "החלטה אחרונה 2006", האירוע הראשון של TNA ל-2006. אור בודד נדלק וחשף בזירה כיסא שחור, עליו מעיל העור של סטינג, מגפיו והמחבט השחור המרמזים על שובו.

דמותו של סטינג חזרה באופן רשמי דקה לאחר חצות 1 בינואר. בתוכנית "אימפקט!" הראשונה של שנת 2006 הודיע כריסטיאן קייג' על חזרתו של סטינג ל-TNA, וכי שניהם יאבקו ב"ההחלטה האחרונה" נגד ג'ף ג'ארט ומונטי בראון. סטינג וקייג' ניצחו במה שדווח על ידי TNA כאירוע ההיאבקות הטלוויזיוני הנצפה ביותר בעשור.

במופע "יעד X" ב-2006 הופיע בורדן ללא תחפושת ואיפור, כביכול בדמותו הטבעית, ועל פי העלילה הניס את כל המתאבקים מהזירה, לכד את ג'ארט והחל להכותו, אך לבסוף דמותו נכנעה לכוחות העדיפים של ג'ארט וקבוצתו.

במופע "נועד לתהילה" ב-2006 זכה סטינג בתואר העולמי של ה-NWA מג'ף ג'ארט כשהוא מסכן את הקריירה שלו בקרב (לפי התסריט אם סטינג מפסיד בקרב הוא פורש מהאבקות) תואר אותו החזיק עד המופע "ג'נסיס" אותו הפסיד לאביס בפסילה (בניגוד ל - WWE ניתן לזכות בתואר בפסילה)

שנה לאחר מכן (2007) באותו מופע שוב זכה סטינג בתואר העולמי לאחר שניצח את קורט אנגל, רק כדי להפסיד אותו שבועיים אחר כך בתוכנית של TNA אימפאקט.

כעבור שנה באותו אירוע (2008) שוב זכה סטינג בתואר העולמי לאחר שהביס את סמואה ג'ו כתוצאה מהפרעה של קווין נאש, מהלך זה בוצע כדי להפוך את דמותו של סטינג שוב ל"רעה" לאחר שבתוכנית אימפאטק הקימו סטינג, קורט אנגל, בוקר טי וקווין נאש קבוצה רעה בשם "מאין אבינט מאפיה".

סטינג החזיק בתואר העולמי הראשי של TNA עד האירוע "לוקדאון" בו הפסידה דמותו את התואר למיק פולי. במשך אותה שנה חזרה דמותו של סטינג ל"טובה".

בשנת 2012 נכנס סטינג להיכל התהילה של TNA (המתאבק הראשון שנכנס להיכל התהילה של TNA).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]