סיגריה אלקטרונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוגמה לעיצוב של הסיגריה האלקטרונית.

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר אידוי אלקטרוני, המעוצב בצורת צינור ארוך אשר נועד לספק תחושת עישון ולשמש כתחליף לסיגריה הרגילה. ישנם דגמים של סיגריות אלקטרוניות המיוצרים בצורת סיגר ואפילו בצורה של מקטרת. הסיגריה האלקטרונית מופעלת באמצעות סוללה חשמלית וסליל שיוצרים מעגל חשמלי, הנסגר על ידי שאיפה (סיגריה אוטומטית) או באמצעות לחיצה על כפתור ההפעלה (סיגריה ידנית). הסליל מחמם את נוזל המילוי וגורם לו להפוך לאדים, וכך נוצר תהליך המדמה את תחושת העישון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1963, לאחר שהחלו להתברר נזקי העישון, הוגשה בארצות הברית בקשה לרישום פטנט על "סיגריה נטולת טבק ועשן" על ידי רוברט גילברט אולם לא נוצרו מוצרים שהתבססו על הפטנט.‏[1]

בהמשך הומצאה הסיגריה האלקטרונית על ידי הרוקח הסיני הון ליק בשנת 2003 לאחר שאביו מת מסרטן ריאות.‏[1] אך לא היה ביקוש לפטנט עד מאי 2004, כשהוא הוצג לראשונה לצרכן הפשוט. החברה בה עבד ליק, "Golden Dragon Holdings", שינתה את שמה לשם Ruyan והחלה ליצא את הסיגריה האלקטרונית בשנים 2005 ו-2006. הפטנט הבינלאומי הראשון על הסיגריה האלקטרונית נרשם בשנת 2007. אלו ציוני הדרך המרכזיים הבאים בהיסטוריה של הסיגריה האלקטרונית:

2009 - ינואר 2010
רשות המזון והתרופות האמריקנית, ה-FDA אסרה על ייבוא של סיגריות אלקטרוניות לארצות הברית מסין ודרשה להחיל עליהן את הפיקוח הנהוג ביחס לתרופות ומוצרים רפואיים. המפיצי המוצר פנו לבית המשפט האמריקאי, אשר אסר על ה-FDA למנוע ייבוא של הסיגריות האלקטרוניות וקבע כי אין להתייחס לסיגריות האלקטרוניות כאל תרופה, כיוון שהן אינן מתיימרות לספק טיפול תרופתי או משמשות לגמילה.‏[2] ינואר 2012
משרד הבריאות פרסם אזהרה משימוש בסיגריה האלקטרונית והקים וועדה שתבחן את הנושא.‏[3]
ספטמבר 2012
משרד הבריאות התנה את יבוא הסיגריות ברישומן כתכשיר רפואי.
חברת סיגריות אלקטרוניות עתרה לבגץ בטענה שסיגריה אלקטרונית היא לא מוצר רפואי, אלא תחליף עישון בלבד.‏[4]
עד היום לא ברור מה הוחלט בבגץ. הדיונים בבגץ עדיין נמשכים.‏[5]
בדצמבר 2012
פרופסור בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית בבית החולים שיבא בתל השומר, שהיה חלק מאותה וועדה, פרסם הערותיו לדוח משרד הבריאות. לטענתו הוא צורף בשלב מאוחר אל הוועדה ולכן לא הספיק לתת את ממצאיו.‏[6] בהערותיו הביע סלע בקורת חריפה על הדוח, וכתב כי הוא "חד-צדדית, הנוגדת את עקרונות ההצגה האובייקטיבית של עובדות שאנו כאנשי רפואה, חוקרים ואנשי משפט אמונים עליה."
ינואר 2013
פורסם דוח הוועדה בפעם הראשונה באתר שיתוף הציבור לצורך קבלת הערות מהציבור.‏[7]
אוקטובר 2013
שרת הבריאות יעל גרמן הודיעה לאתר הידיעות NRG שאין בכוונתה לאסור על שיווק סיגריות אלקטרוניות בצורה יותר משמעותית מאשר על שיווק סיגריות רגילות, אך בכל זאת אימצה את עמדת הגורמים המקצועיים והרפואיים המוסמכים במשרדה.‏[8]
מרץ 2014
ועדת משרד הבריאות פרסמה טיוטת חוק שמטרתו למנוע שיווק, מכירה והפצה של סיגריה אלקטרונית בישראל וקראה לציבור לתת את הערותיו לדוח באתר "שיתוף הציבור."‏[9]
ספטמבר 2014
משרד הבריאות פרסם תזכיר חוק שמטרתו למנוע שיווק, מכירה והפצה של הסיגריה האלקטרונית בישראל. צעד זה זכה להתנגדות ולביקורת.‏[10]


אופן הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה טכנולוגית, הסיגריה האלקטרונית היא התפתחות של מכשיר האידוי.

הסיגריה האלקטרונית האוטומטית מאופיינת בכך שכאשר המשתמש שואף ממנה, חיישן מבחין בזרימת אוויר ומפעיל את גוף החימום שבסיגריה. החום מאדה את נוזל המילוי שמאוחסן בתרמיל הסיגריה. נורית LED הנמצאת בצידה השני של הסיגריה, מופעלת בזמן השאיפה, ומשמשת כסימן שהמכשיר פועל ומדמה גם את שריפת הטבק.

הסיגריה האלקטרונית הידנית מופעלת באמצעות אותו תהליך, אלא שהסיגריה מופעלת באמצעות לחיצה על כפתור ההפעלה שנמצא בדרך כלל במרכז גוף הסיגריה האלקטרוניות. רוב הסיגריות האלקטרוניות ואפילו המתוחכמות ביותר, מופעלות באמצעות לחצן.

רכיבים ומושגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכיבי הסיגריה האלקטרונית
 • פיה (נקרא גם "דריפ" - drip tip) - פיה היא החלק בקצה הסיגריה האלקטרונית אליו המשתמש מצמיד את שפתיו בשביל לינוק אדים אל הפה. צורות הדריפים השימושיות ביותר הן דריפים בצורה שטוחה ודריפים בצורה עגולה. המשתמש בוחר את הצורה הנוחה לו ביותר. בנוסף אפשר למצוא דריפים בהמון צורות נוספות כמו: גולגלות, נחשים וכו'.
 • תא אידוי - בדרך־כלל תא פיאזואלקטרי, המפריד בין הפיה לשאר הסיגריה אשר מופעל על ידי מתח ישר ומשמש לאידוי הנוזל כדי שיוכל להישאף על ידי המשתמש. בנוסף לכך, כשהמשתמש שואף מן הסיגריה, התא מחמם את הנוזל והופך אותו לאדים המדמים עשן אשר יוצא מן הסיגריה. תא אידוי הוא שם כולל לרכיבים היוצרים את אידוי הנוזל בסיגריה האלקטרונית.
 • תא אידוי - תרמיל - תרמיל עשוי פלסטיק המיועד לשימוש חד פעמי. הוא מתחבר בקצה המעגל המשולב ומשמש גם כפיה וגם כ-תא אידוי. בתוך התרמיל ישנו חומר סופג הרווי בתמיסה המכילה פרופילן גליקול, גליצרין צמחי וחומרי טעם. כיום, ייבוא ושיווק נוזלי מילוי ו"תרמילים" המכילים ניקוטין אסור בישראל.
  תרמיל
 • תא אידוי - אוטומייזר - שלא כמו ה"תרמיל" האוטומייזר לא מכיל את הנוזל והוא צריך לקבל הזנה קבועה ממחסנית. האוטומייזר מחמם את הנוזל באמצעות חוט להט שמלופף לצורת סליל (כדי לחסוך במקום) והופך אותו לאדים. האדים עוברים בחזרה אל המחסנית ובמסלול החוזר היא משמשת כפיה.
  אוטומייזר
 • תא אידוי - קרטומייזר (בקיצור קרט) - הקרטומייזר הוא צינור מוארך ויש בו סליל. במרכז ומסביבו יש חומר סופג, את החומר הסופג צריך להזין בנוזל. ברגע הפעלת הסיגריה הסליל מתחמם ומחמם איתו את הנוזל הרווי בחומר הסופג. הנוזל הופך לאדים ויוצא דרך הפיה. יש קרטומייזרים מיוחדים שבהם יש שני סלילי חימום ומסמנים אותם באותיות DC (dual coil)
 • תא אידוי - קרטומייזר טנק (בקיצור טנקומייזר) - הטנקומייזר זהה לקרטומייזר רק שיש בו חורים סביב לו. מלבישים עליו מחסנית(טנק) עם נוזל, והנוזל מזין את החומר הסופג שנמצא בקרטומייזר, דרך החורים. את הקרטומייזר כפול הסלילים עם טנק מסמנים באותיות DCT (Dual coil tank)
  קרטומייזר
 • תא אידוי - קלירומייזר - הקלירומייזר הוא מיכל שקוף (יכול גם להיות אטום) לאורכו של המיכל עובר צינור להזנת אוויר לראש האידוי. ראש האידוי נמצא בחלק העליון או התחתון של צינור האוויר המקבל הזנה מהנוזל שנמצא במיכל דרך חוטים מסיליקה, בהפעלת הסיגריה הקלירומייזר מחמם את הנוזל, הנוזל מתאדה, והאדים עוברים לאורך הצינור המרכזי אל הפיה.
 • מפסק - מופעל בצורה מכנית או על ידי שינוי בלחץ אוויר, מהווה חלק מהמעגל המשולב. ברוב הסיגריות האלקטרוניות ואפילו המתקדמות ביותר שבהן, משתמשים במפסק שמופעל בצורה מכנית. מפסק המופעל בלחץ אוויר הוא הרבה יותר נדיר ומשתמשים בו בעיקר כגימיק שיווקי או במקרים שרוצים סיגריה קטנה יותר, שאין בה מקום ללחצן שיבלוט ממנה.
 • סוללה טיפשה (מוד מכני) - כינוי למעגל של סיגריה אלקטרונית שבו המתח מהסוללה עובר ישירות אל תא האידוי למעשה אין מעגל משולב כלשהו מלבד מפסק להפעלה. השימוש בסוללה כזו הוא מעט מסוכן בגלל שאם יתרחש בה קצר, הסוללה תיאלץ לעמוד בזרמים שהיא לא בנויה עבורם ועלולה להתחמם מאוד ובמקרים קיצוניים אף להתפוצץ. משתמשי סוללות טיפשות מודעים לסכנה הזו ולכן ברובם מוסיפים נתיך (פיוז) העומד באופן עצמאי ושמיועד לנתק את המעגל במקרה של קצר. הרבה מיצרני הסיגריות האלקטרוניות הפשוטות משתמשים במעגל אלקטרוני זה ומוסיפים לו תכונות כמו: הגנה מפני קצרים, הגנה מפני סוללה הפוכה, הגנה מפני פריקת יתר, הגנה מפני טעינת יתר, חום וייצוב מתח. לכן חשוב מאוד להשתמש בסיגריה אלקטרונית שיוצרה על ידי חברה מוכרת בעולם האידוי ולהתרחק מיצרנים עלומי שם.
  תבריג חיצוני EGO, תבריג פנימי 510
  תבריג חיצוני EGO, תבריג פנימי 510
 • מוד - מעגל אידוי המאפשר שינוי של המתח המגיע לתא האידוי, חלקם מאפשרים שינוי לפי מתח וחלקם מאפשרים שינוי לפי וואט, השימוש ביחידות וואט המתאפשר רק עם זיהוי ההתנגדות של תא האידוי על ידי המעגל האלקטרוני לפני ההפעלה. מודים גדולים מסיגריות אלקטרוניות פשוטות. ברובם קיים גם צג המאפשר לעשות שינויים והגדרות בשביל להייטיב את החוויה. המוד לא מכיל סוללה כחלק אינטגרלי ממנו ויש צורך לקנות אותה בנפרד. הסוללות שבהם נעשה שימוש הן סוללות IMR בלבד, הן בטוחות יותר לשימוש בגלל שהן מסוגלות לעמוד בזרמי פריקה גדולים (בעלות התנגדות פנימית נמוכה) למרות שיש משתמשים שבוחרים להשתמש בסוללות מעט יותר פשוטות מסיבות שונות כמו מחיר, כאשר אין סכנה כשמשתמשים בתא אידוי בעל התנגדות גבוהה.
  מוד Provari, בהשוואת גודל לבקבוק קולה
 • סוללת ליתיום נטענת - סוללה הנועדת להזרים כוח לתא האידוי. אורך החיים של הסוללה משתנה בהתאם לגודלה ולסוגה. הסוללה היא הרכיב הגדול ביותר של הסיגריה האלקטרונית. מטענים שונים של הסוללה זמינים בשוק כגון: מטען לשקע ביתי, לרכב, לחיבור USB ועוד.
 • נורית הפעלה (LED) - נורית ההפעלה המסמנת שזרימת אוויר ניתנת להבחנה ושהתא המפריד אשר מחמם את תמיסת הניקוטין מופעל. היא גם משמשת כסימן בזמן טעינת הסוללה, לאפשר למשתמש לדעת שהסוללה בטעינה או שהטעינה הושלמה. הנורית היא בדרך כלל באור צהוב-אדום על מנת לדמות חזותית את שריפת הטבק.
 • EGO - שם של תבריג שמשמש בעיקר בסיגריות סיניות. תבריג זה משמש לחיבור המעגל האלקטרוני אל תא האידוי.
 • 510 - שם של תבריג, הנפוץ ביותר בסיגריות אלקטרוניות ואפילו בסיגריות שמכילות תבריג EGO מכילות בנוסף תבריג 510.

השפעות בריאותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצדדים בשימוש בסיגריה אלקטרונית טוענים כי לעתים קרובות הסיגריות האלקטרוניות מספקות חווית עישון תוך כדי ביטול הריח וסיכונים בריאותיים הקשורים לעישון טבק. הנוזלים עשויים מפרופילן גליקול (PG), גליצרין הצמחי (VG), ולפעמים פוליאתילן גליקול 400 (PEG400) - חומרים אלו בשימוש נרחב כתוספי מזון ותרופות, והם בסיס למוצרי יסוד לטיפוח אישי, כגון משחת שיניים. חומרים אלה הם מרכיבים נפוצים במשאפים תרופתיים.‏[11]

ההשפעות הבריאותיות של שאיפת הניקוטין והחומרים העיקריים המצויים באדים כבר אושרו במשאפים תרופתיים,‏[12] ולכן נראה שהם מזיקים פחות מעישון טבק. העובדה שסיגריות אלקטרוניות עשויות להיות דומות לסיגריות טבק אמיתיות צויינה כבר בעבר הן על ידיי תומכים והן על ידיי מתנגדים לשימוש בסיגריות האלקטרוניות. בעוד שסיגריות אלקטרוניות עשויות להעניק למכורים לניקוטין, פחות או יותר את אותה כמות של כמו בסיגריה רגילה, ובניגוד לה הן לא יוצרות את העשן הרעיל שיכול לגרום למחלות ריאות וסרטן.[דרוש מקור]

הקולג' המלכותי לרופאים

ביוני 2014 יצאה הקולג' המלכותי לרופאים בהצהרה שאומרה, "על בסיס ראיות קיימות, הקולג' המלכותי לרופאים סבורה כי סיגריות אלקטרוניות יכולות לגרום לנפילות משמעותיות בשכיחות העישון בבריטניה, למנוע מקרי מוות ומקרים של מחלות קשות רבים, ולעזור להפחית את הפערים החברתיים בבריאות שעישון הטבק מגביר כיום."[13]

ארגון הבריאות העולמי

ארגון הבריאות העולמי קובע שסיגריות אלקטרוניות הם פחות מסוכנות מאשר עישון טבק והם עלולות לעזור בגמילה, למרות שאין עדיין מספיק מחקרים קפדניים דיים היכולים להוכיח שהסיגריה האלקטרונית היא פתרון בטוח ויעיל לנגמלים מסיגריות טבק רגילות. ארגון הבריאות העולמי אינו פוסל את האפשרות כי הסיגריה האלקטרונית יכולה להיות שימושית ככלי עזר להפסקת עישון, אך הארגון עדיין קובע שהיכולת של הסיגריה אלקטרונית לעזור למעשנים להיגמל מעישון עדיין איננה מוכחת ותצטרך לגבות את עצמה במחקרים קליניים קפדניים.[14]

האגודה האמריקנית של רופאי בריאות הציבור (AAPHP)

החל באפריל 2010, האגודה האמריקנית של רופאי בריאות הציבור (AAPHP) התחילה לתמוך במכירת סיגריות אלקטרוניות למבוגרים, מאחר וקיימת אפשרות להציל את חייהם של כארבעה מיליון מסך הכול שמונת מיליון המעשנים האמריקאים המבוגרים. עם זאת, AAPHP הוא נגד מכירת הסיגריות האלקטרונית לקטינים.

המחקר של אוניברסיטת בוסטון

מחקר שבוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת בוסטון ושנעשה על בריאות הציבור בשנת 2010, הגיע למסקנה כי סיגריות אלקטרוניות הן בטוחות יותר מסיגריות אמיתיות ושהן עשויות לסייע בשבירת הרגל העישון. על פי דו"ח זה, הרמה של חומרים מסרטנים בסיגריות אלקטרוניות היא עד פי 1,000 נמוכה יותר מאשר בסיגריות רגילות. עדות מוקדמת מראה כי סיגריות אלקטרוניות עשויות לעזור לאנשים להפסיק לעשן על ידי ההדמיה של סיגריות טבק.

לפי ההערכות ארגון הבריאות העולמי ועמותת הלב האמריקאית‏[15][16] השימוש בסיגריה אלקטרונית פחות מסוכן באופן משמעותי מאשר עישון טבק. השימוש בניקוטין לטווח ארוך לשם גמילה מעישון, זוכה לעידוד על ידי רשויות רבות, כמו רשות התרופות הבריטי.‏[17] נמצאו שיפורים משמעותיים במצבם של מעשנים חולי אסטמה אשר חדלו או הפחיתו את העישון באמצעות מעבר לשימוש בסיגריה אלקטרונית.‏[18][19] בשימוש בסיגריה אלקטרונית, עוברת אל מחזור הדם של המשתמש כמות ניקוטין של בין רבע לשליש מהכמות המועברת על ידי עישון סיגרית טבק.‏[20] מחקר אשר מראה על כך כי שיעורי התחלת עישון סיגריה אלקטרונית בקרב צעירים שמעולם לא עישנו הוא דבר זניח עד שכמעט ולא קיים.‏[21]נמצא כי שימוש בסיגריה אלקטרונית מגדיל את הסיכויים לגמילה מסיגריות טבק רגילות.‏[22][23]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיגריה אלקטרונית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1.0 1.1 אמה ג'ייקובס ודנקן רובינסון, זה בדיוק כמו שזה נראה - כתבה על סיגריות אלקטרוניות באלכסון, מתורגמת מ־Financial Times,‏ 27 באפריל 2014
 2. ^ http://www.nytimes.com/2010/01/15/business/15smoke.html
 3. ^ אזהרת משרד הבריאות
 4. ^ כתבה מYNET
 5. ^ חיפוש פסקי דין עבור אי.סיג
 6. ^ תגובת בן-עמי סלע
 7. ^ דוח הוועדה הראשון באתר שיתוף הציבור
 8. ^ כתבה NRG
 9. ^ דוח הוועדה השני בשיתוף הציבור
 10. ^ תזכיר חוק משרד הבריאות
 11. ^ http://www.pdf-archive.com/2014/10/14/pharmaceutical-solvents-for-pulmonary-drug-delivery/pharmaceutical-solvents-for-pulmonary-drug-delivery.pdf
 12. ^ Electronic Medicines Compendium (eMC). Nicorette QuickMist 1mg/spray mouthspray. Last updated October 2013. Available from: https://www.medicines.org.uk/emc/medicine/24257/SPC/Nicorette+QuickMist+1mg+spray+mouthspray/
 13. ^ The Royal College of Physicians, RCP statement on e-cigarettes
 14. ^ World Health Organization, [http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop6/FCTC_COP6_10Rev1-en.pdf Electronic nicotine delivery systems Report by WHO]
 15. ^ ארגון הבריאות העולמי סיכוי סיגריה אלקטרונית
 16. ^ עמותת הלב האמריקאית
 17. ^ דו"ח מחקר למדעי הרוח מודרנית עמותה ציבורית - הערכה
 18. ^ השפעה של התנזרות ולצמצום במעשנים אסתמטיים על ידי מעבר עישון לסיגריות אלקטרוניות
 19. ^ נמצאו תופעות לוואי ויתרונות של שימוש בסיגריה אלקטרונית: ברחבי העולם סקר של יותר מ 19,000 צרכנים
 20. ^ קליטת ניקוטין משימוש סיגריה אלקטרונית
 21. ^ ash פעולות עישון ובריאות
 22. ^ האגודה להפסקת עישון עם מוטיבציה - אוניברסיטת אוקספוקד
 23. ^ University of Medicine and Dentistry of New Jersey