סיגריה אלקטרונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דוגמה לעיצוב של הסיגריה האלקטרונית.

סיגריה אלקטרונית היא מכשיר אידוי אלקטרוני, המעוצב בצורת צינור מוארך שנועד לספק תחושת עישון ולהחליף את הסיגריה הרגילה. ישנם דגמים של סיגריות אלקטרוניות המיוצרת בצורת סיגר ואפילו בצורה של מקטרת. הסיגריה האלקטרונית מופעלת באמצעות סוללה חשמלית וסליל שיוצרים מעגל חשמלי, שנסגר על ידי שאיפה (סיגריה אוטומטית) או באמצעות לחיצה על כפתור ההפעלה (סיגריה ידנית). הסליל מחמם את נוזל המילוי והוא הופך לאדים, תהליך שמדמה הרגשה של עישון למשתמש. רשות התרופות האמריקנית, ה-FDA, ניסתה לאסור ולבלום את שיווק הסיגריות האלקטרוניות, בטענה כי הן מתיימרות לספק טיפול תרופתי, אך הטענות ואף הערעור של FDA נדחו בבית המשפט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1963, לאחר שהחלו להתברר נזקי העישון, הוגשה בארצות הברית בקשה לפטנט על "סיגריה נטולת טבק ועשן" על ידי רוברט גילברט אולם לא נוצרו מוצרים שהתבססו על הפטנט‏[1].

בהמשך הומצאה הסיגריה האלקטרונית על ידי הרוקח הסיני הון ליק בשנת 2003 לאחר שאביו מת מסרטן ריאות[1], אך לא היה ביקוש לפטנט עד מאי 2004, כשהוא הוצג לראשונה לצרכן הפשוט. החברה בה הוא עבד, "Golden Dragon Holdings", שינתה את שמה לשם Ruyan והחלה ליצא את מוצריה בשנים 2005 ו-2006, לפני קבלת הפטנט הבינלאומי הראשון ב-2007.

הסיגריה האלקטרונית היא התפתחותו של מכשיר האידוי.

תהליך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיגריה האלקטרונית האוטומטית מאופיינת בכך שכאשר המשתמש שואף מן הסיגריה האלקטרונית, חיישן מבחין בזרימת אוויר ומפעיל את גוף החימום המאדה את נוזל המילוי שמאוחסן בתרמיל הסיגריה. נורית LED שנמצאת בצידה השני של הסיגריה מופעלת בזמן השאיפה, שמשמשת כסימן שימוש וגם מדמה את החימום של טבק נשרף.

הסיגריה האלקטרונית הידנית מופעלת באמצעות אותו תהליך, אלא שהסיגריה מופעלת בידי לחיצה על כפתור ההפעלה שנמצא בדרך כלל באמצע גוף הסיגריה האלקטרוניות.

רכיבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכיבי הסיגריה האלקטרונית

הסיגריה האלקטרונית מורכבת מחמישה רכיבים:

  • תרמיל נוזל/פיה - תרמיל הנוזל עשוי פלסטיק לשימוש חד פעמי או רב פעמי אשר מצורף לסוף הצינור. בתוך תרמיל הנוזל ישנו חומר סופג הספוג בתמיסה המכילה פרופילן גליקול, גליצרין צמחי וחומרי טעם. הפיה נקראת בתעשייה "תרמיל". כיום, ייבוא ושיווק נוזלי מילוי או "תרמילים" המכילים ניקוטין בישראל אסור.
  • תא אידוי - בדרך־כלל תא פיאזואלקטרי, המפריד בין הפיה לשאר הסיגריה אשר מופעל על ידי חשמל ומשמש לאידוי הנוזל בתוך הפיה כדי שיוכל להישאף על ידי המשתמש. בנוסף לכך, כשהמשתמש שואף מן הסיגריה, התא מייצר אדים המדמים עשן אשר יוצא מן הסיגריה. תא האידוי ידוע גם כ-"אטומייזר".
  • שבב מיקרוסקופי - מעגל משולב המזהה את חוזק השאיפה של המשתמש ובהתאם מפעיל את תא הבעירה באמצעות כוח הסוללה של המכשיר.[דרוש מקור] כמו כן, קיימים דגמי סיגריות אלקטרוניות שלא משתמשים בחיישן שאיפה, אלא מופעלים על ידי לחיצה ידנית על לחצן הנמצא בדרך כלל בגוף הסוללה.
  • סוללת ליתיום נטענת - סוללה הנועדת להזרים כוח לתא האידוי. אורך החיים של הסוללה משתנה בהתאם לגודלה ולסוגה. הסוללה היא הרכיב הגדול ביותר של הסיגריה האלקטרונית. מטענים שונים של הסוללה זמינים בשוק כגון: מטען לשקע ביתי, לרכב, לחיבור USB ועוד.
  • נורית הפעלה (LED) - נורית ההפעלה המסמנת שזרימת אוויר מובחנת ושהתא המפריד אשר מחמם את תמיסת הניקוטין מופעל. היא גם משמשת כסימן בזמן טעינת הסוללה, לתת למשתמש לדעת שהסוללה בטעינה או שהטעינה הושלמה. הנורית היא בדרך כלל באור צהוב-אדום כדי לדמות חזותית שריפת טבק אמיתית.

בעיות בריאותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

[דרוש מקור] המצדדים בשימוש בסיגריה אלקטרונית טוענים כי לעתים קרורובת הסיגריות האלקטרוניות מספקות חווית עישון תוך כדי ביטול הריח וסיכונים בריאותיים הקשורים לעישון טבק. הנוזלים עשויים מפרופילן גליקול (PG), גליצרין הצמחי (VG), ולפעמים פוליאתילן גליקול 400 (PEG400) - החומרים היו בשימוש נרחב כתוספי מזון, והיו בסיס למוצרי יסוד לטיפוח אישי, כגון משחת שיניים, ובהתקנים רפואיים כגון משאפי אסתמה. עם זאת, ההשפעות הבריאותיות של שאיפת אדי ניקוטין לריאות הן נושא של חוסר ודאות. ההשפעות הבריאותיות של שאיפת ניקוטין וחומרים המצויים באדים אחרים הם גם כנראה לא בטוחים אבל נראה שהם עשויים להיות הרבה פחות מזיקים מעישון טבק. העובדה שסיגריות אלקטרוניות עשויות להיות דומות לסיגריות טבק אמיתיות כבר צוין על ידי תומכים ומתנגדים. בעוד שסיגריות אלקטרוניות עשויות לתת למכורים לניקוטין פחות או יותר את אותה כמות של ניקוטין כסיגריה רגילה, הם לא מייצרים את אותו עשן רעיל שיכול לגרום למחלות בַּריאות וסרטן כאשר משתמשים בו לאורך זמן לעומת סיגריות רגילות שגורמות למחלות בַּריאות וסרטן.

ארגון הבריאות העולמי

ארגון הבריאות העולמי קובע שאין עדיין מספיק מחקרים קפדניים דיים שיכולים להוכיח אם הסיגריה האלקטרונית היא פתרון בטוח ויעיל לנגמלים מסיגריות טבק רגילות. ארגון הבריאות העולמי אינו פוסל את האפשרות כי הסיגריה האלקטרונית יכולה להיות שימושית ככלי עזר להפסקת עישון, אך עדיין הארגון מתעקש שהיכולת של הסיגריה אלקטרונית לעזור למעשנים להיגמל מעישון עדיין איננה מוכחת ותצטרך לגבות את עצמה במחקרים קליניים קפדניים.

האגודה האמריקנית של רופאי בריאות הציבור (AAPHP)

החל באפריל 2010, האגודה האמריקנית של רופאי בריאות הציבור (AAPHP) התחילה לתמוך במכירת סיגריות אלקטרוניות למבוגרים, כי קיימת האפשרות להציל את חייהם של ארבעה מיליון משמונת מיליון המעשנים האמריקאים המבוגרים. עם זאת, AAPHP הוא נגד מכירת הסיגריות האלקטרונית לקטינים.

המחקר של אוניברסיטת בוסטון

מחקר על ידי חוקרים מאוניברסיטת בוסטון שנעשה על בריאות הציבור בשנת 2010 הגיע למסקנה כי סיגריות אלקטרוניות הן בטוחות יותר מסיגריות אמיתיות ועשויות לסייע בשבירת הרגל העישון. על פי דו"ח זה, הרמה של חומרים מסרטנים בסיגריות אלקטרוניות היא עד פי 1,000 נמוכה יותר מאשר סיגריות רגילות, ועדות מוקדמת מראה כי סיגריות אלקטרוניות עשויות לעזור לאנשים להפסיק לעשן על ידי ההדמיה של סיגריות טבק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סיגריה אלקטרונית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 אמה ג'ייקובס ודנקן רובינסון, זה בדיוק כמו שזה נראה - כתבה על סיגריות אלקטרוניות באלכסון, מתורגמת מ־Financial Times,‏ 27 באפריל 2014