סם האריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סם האריס

סם האריסאנגלית: Sam Harris; נולד ב-1967) הוא הוגה דעות וכותב אמריקאי שנודע בעמדתו הנחרצת כנגד האמונה הדתית. עמדה זו ביטא האריס בשני ספריו "מהומות אלוהים" (2004) ו"מכתב לאומה נוצרית" (2006), שהיו לרבי-מכר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריס נולד בבית חילוני בלוס אנג'לס, בן לאם יהודיה ואב קווייקר. בילדותו בחר להימנע מלקיים את טקס בר המצווה. הוא החל ללמוד ספרות אנגלית באוניברסיטת סטנפורד, אולם לאחר התנסות בסם האקסטזי, עבר שינוי מהותי בחייו ותפיסתו כלפי החיים. לדבריו, בעקבות החוויה הזו, "הבנתי כי ניתן להיות בן אדם שרוצה בטובת אחרים כל הזמן". האריס הפסיק ללמוד ויצא לטייל בעולם, בין השאר בהודו ונפאל, התנסה במדיטציה ולמד בודהיזם. כעבור שנים אחדות חזר לסטנדפורד והשלים תואר בפילוסופיה. בנוסף להאריס יש דוקטורט במדעי המוח. בשנת 2008 יסד את "פרויקט התבונה" (באנגלית: The Reason Project), שמטרתו הפצת ידע מדעי וערכים חילוניים.

השקפת עולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסר העיקרי מספריו של האריס הינו שהאמונה הדתית בימינו מסוכנת לציוויליזציה, עקב אי הרציונליות המובנית שבה, חוסר האתיות שבה, והמוטיבציה שהיא מעוררת באנשים לאלימות. הסכנה בולטת במיוחד לאור התפוצה והנגישות ההולכות וגוברות של נשק להשמדה המונית בעולם, והניסיון של גורמים דתיים קיצוניים כמו אל קאעידה לעשות בו שימוש לצורכיהם.

על אף שהוא מותח ביקורת כללית כנגד האמונה הדתית על ביטוייה בדתות השונות (יהדות, נצרות, הינדואיזם ועוד), האריס מפנה ביקורת חריפה במיוחד כנגד דת האסלאם, שאותה הוא רואה כמסוכנת במיוחד עקב הקיצוניות הרבה בטקסטים המכוננים שלה, הקוראן והחדית'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]