סמל טקסס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל טקסס
צידו האחורי של החותם

חותם מדינת טקסס אומץ כחלק מחוקת מדינת טקסס בשנת 1845, והתבסס על חותם רפובליקת טקסס, שאומץ ב-25 בינואר 1839.[1] חוקת 1845 קובעת כי "יהיה חותם למדינה, אשר ישמר על ידי המושל, וישמש אותו באופן רשמי. החותם האמור יהא כוכב מחומש, המוקף בעלי עץ זית ועץ אלון, והמילים 'מדינת טקסס.'" העיצוב הרשמי, שצוייר על ידי חואן וגה, אומץ בשנת 1991 על ידי מזכיר המדינה ג'ון האנה והמושלת אן וו. ריצ'רדס.

הצד האחורי של החותם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שישה דגלים מעל טקסס

העיצוב לצידו האחורי של החותם אומץ במקור בשנת 1961. העיצוב שונה ב-1991, כאשר השינוי העיקרי היה החלפת דגל הקרב של הקונפדרציה בדגל הלאומי הראשון, "דגל הכוכבים והפסים". החוק העדכני קובע כי "צידו האחורי של החותם מכיל מגן המתאר: (1) את האלמו; (2) את תותח קרב גונזלס; ו-(3) את גשר וינס... המגן בצידו האחורי של החותם יוקף ב: (1) עלי עץ זית ואלון; ו-(2) דגלי 6 המדינות ששלטו בעבר בשטחים שכלולים במדינת טקסס של היום: צרפת, ספרד, מקסיקו, רפובליקת טקסס, קונפדרציית הדרום וארצות הברית... מעל המגן תופיע המימרה "REMEMBER THE ALAMO" (זכרו את האלמו), ותחת המגן יופיעו המילים "TEXAS ONE AND INDIVISIBLE" (טקסס אחת ובלתי נפרדת)... כוכב מחומש לבן יהא תלוי מעל המגן, בין הדגלים.[2]

סמלי מחוזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אין חוק המחייב אימוץ סמל מחוזי, אך הוא מספק סמלים לבתי המשפט המחוזיים, לפקידות המחוז ולשאר משרדי המחוז. עד שנת 1975, סמל בתי המשפט המחוזיים הכילו כוכב מחומש, ואת המילים "Commissioners Court, ---- County, Texas" (בית המשפט המחוזי, מחוז ----, טקסס). בתי משפט מחוזיים כיום רשאים לעצב לעצמם את הסמל, באישור מזכירות מדינת טקסס. עם זאת, נפוץ שלמחוזות שונים יהיה חותם או סמל, המאומצים באופן לא רשמי. מחוזות רבים אימצו סמל המכיל כוכב מחומש בודד ועלי עץ זית/אלון במרכז. בחלק מסמלי המחוזות מופיעה הכתובת "The State of Texas" (מדינת טקסס) בראש הסמל, ושם המחוז מתחת. אחרים החליפו את הכיתוב "מדינת טקסס" בשם המחוז, כאשר מתחתיו מופיעה שנת ייסוד המחוז.

יוצא דופן הוא מחוז האריס, שסימלו מכיל את דגל טקסס ומעליו שם המחוז.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים וארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.