סנאפצ'ט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סנפצ'ט
SnapchatLogo.png
מפתח דניאל סמית'
דייוויד קרביץ
ליאו נואה קרץ
בובי מרפי
אוון שפיגל
גרסה אחרונה 7.0.0
מערכת הפעלה iOS ואנדרואיד
רישיון זכויות יוצרים
קטגוריה שיתוף תמונות
רשת חברתית מקוונת
אתר הבית של סנאפצ'ט

סנאפצ'ט (Snapchat; בתרגום לעברית: שיחה חפוזה) היא אפליקציה לשיתוף תמונות אשר פותחה בידי אוון שפיגל ורוברט מרפי, בעת לימודיהם באוניברסיטת סטנפורד. בעזרת האפליקציה הזאת, המשתמשים שלה יכולים לשלוח תמונות, להקליט קטעי וידאו, להוסיף טקסט וציורים ובסוף לשלוח אותם לרשימה של אנשי קשר. לתמונות או קטעי וידאו אלו נהוג לקרוא סנאפס (snaps באנגלית, חפוזים בתרגום לעברית). השולח של התמונות או הקטעים יכול לקבוע לכמה זמן יוכל מקבל ההודעה לראות את התמונה (החל מדצמבר 2013 הטווח הוא בין שנייה ל-10 שניות), ולאחר זמן זה ההודעה תיעלם ממכשיר מקבל ההודעה ותימחק משרתי סנאפצ'ט.

משתמשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב המשתמשים באפליקציה נעים בין הגילאים 13 ל-23 שנים, כאשר כמות המשתמשים מעל גיל 40 עולה מאז אוקטובר 2012. רבים השימושים בסנאפצ'ט בתור כלי לשליחת תמונות אישית, ו-30% מכלל ה"סנאפס" נשלחים לקבוצות. באפריל 2013, 80% מכלל המשתמשים של סנאפצ'ט היו אמריקאים.

בנוסף פורסם פוטנציאל השיווק הגדול של האפליקציה אותו זיהו חברות כמו "טאקו בל" ואחרות. על ידי הגדרת פרופיל הצרכן של החברה ברשת, החברה מוסיפה את המשתמש כבר באפליקציה. והצרכן מצידו מסכים לקבל מסרים שיווקים מהחברה לזמנים קצובים.‏‏‏‏[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפליקציה נכתבה על ידי רג'י בראון ואוון שפיגל כפרויקט הגמר שלהם באוניברסיטת סנטפורד באפריל 2011. בתחילה האפליקציה נקראה "פיקאבו" (Picaboo), השניים הביאו את בובי מרפי לפרויקט כדי שייכתוב את הקוד לאפליקציה.

בחודש יוני 2013 אפליקציית סנאפצ'אט הציגה את "סנאפקידז" (Snapkidz) . סנאפקידז היא חלק מהיישומים בסנאפצ'אט המקורי, וכאשר המשתמש נרשם ומספק את תאריך הלידה שלו סנאפקידז מופעלת. היא מאפשרת לילדים לצלם, ולצייר אך באופן מקומי במכשיר, היא לא נותנת להם אפשרות לשלוח למשתמשים אחרים "סנאפס".

כיוון עסקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נכון לאוקטובר 2012, "סנאפצ'אט" לא עושה הכנסות. שפיגל אמר בראיון באוקטובר 2012 כי צוות "סנאפצ'אט" לא היה מוכן להירכש
  • בחודש פברואר 2013, "סנאפצ'אט" אישרה מימון של 13.5 מיליון דולר על ידי הקרנות בנצ'מרק קפיטל, כעת שווי החברה מוערך בין 60-70 מיליון דולרים.
  • בחודש אוקטובר 2013, "סנאפצ'אט" דחתה הצעה של פייסבוק לרכישת החברה במזומן בשווי 3 מיליארד דולרים.‏[2]
  • בחודש נובמבר 2013, גוגל הציעה לרכוש את "סנאפצ'אט" תמורת 4 מיליארד דולרים אך שפיגל סירב.
  • בחודש דצמבר 2013 "סנאפצ'אט" אישרה סדרת תרומות של 50 מיליון דולרים.

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פריצה לאפליקציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 בינואר 2014, התבצעה פריצה למערכת האבטחה של "סנאפצ'אט" על ידי האקרים.‏[3] הפריצה הביאה לגילוי של כ-4.6 מליון משתמשים באפליקציה, ומספרי הטלפון שלהם. צוות האפליקציה נאלץ בעקבות הפריצה להוציא עדכון מיידי לאפליקציה, וטען כי בעדכון יש אמצעי אבטחה משופר.

תביעות בנוגע לאחזור לאחסון תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת פורבס דיווח במאי 2013 כי התמונות ב"סנאפצ'אט" לא נמחקות כפי שנטען, וכי ניתן לשחזר אותן עם מעט ידע טכני, גם לאחר שהגבלת הזמן פגה. כתוצאה מכך הוגשה תלונה נגד "סנאפצ'אט" לוועדת הסחר הפדרלי, אשר קבעה כי "סנאפצ'אט" רימתה את לקוחותיה על ידי כך שגרמה להם להאמין שהתמונות נמחקות תוך מספר שניות.

"סנאפצ'אט" טוענת כי היא שומרת רק את 200 ה"סנאפס" האחרונים שנשלחו והתקבלו, אך אין תוכן ממשי שמאוחסן בשרתים. בנוסף בחברה מסבירים כי אם הקובץ לא נצפה על ידי הנמען הוא נשאר על השרתים של "סנאפצ'אט" למשך 30 יום.

פרטיות ואבטחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חששות בנוגע לפרטיות ואבטחה הועלו בדו"ח שפורסם בחודש דצמבר, 2013 על ידי ZDnet.com וגיבסון אבטחה. שני מקרים אשר עלו בדו"ח אפשרו לשמות המשתמשים להיות מזוהים עם מספר הטלפון של המשתמשים, ללא קשר להגדרות הפרטיות של המשתמש. בנוסף, ניתן היה להוריד כמות גדולה של פרטי חשבון המשתמש. בדצמבר 2013 חברת גיבסון אבטחה ניסתה לקבל את תגובתה של "סנאפצ'אט" בנושא , אך ללא הצלחה. בנוסף נושא הפרטיות אינו טופל.

sexting (הודעות בעלות תוכן מיני)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלוקת נוספת אשר מאיימת על הפופולריות הגדולה של "סנאפצ'אט" מתייחסת לתופעה הידועה sexting, שפירושה הוא החלפת תמונות אשר מכילות מידה מסוימת של עירום.

ככל שמשתמשים רבים יותר נמצאים מתחת לגיל שמונה עשרה, כך הועלתה השאלה כיצד האפליקציה מסייעת בהפצת פורנוגרפית ילדים ונוער. מפתחי האפליקציה עומדים על כך שהאפליקציה אינה ידידותית להודעות מסוג זה, והם אינם מוכנים לסלוח על שימוש פורנוגרפי באפליקציה.

  • בתאריך ה-14 בנובמבר 2013, המשטרה באוול, קוויבק, קנדה עצרה עשרה נערים בני 13-15 באשמת פורנוגרפית ילדים. הילדים לכאורה צילמו ושיתפו תמונות של נערות דרך "סנאפצ'אט"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


תוכנות מסרים מידיים

HangoutsICQPidginTrillianViberWhatsAppWindows Live Messengerגוגל טוקמירנדה IMסקייפהודעותWeChatBlackBerry Messengerfringסנאפצ'טTangoKik Messenger