סקסוהוליסטים אנונימיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתיבה לא אנציקלופדית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סקסוהוליסטים אנונימיים (SA) היא תוכנית שנים עשר הצעדים לאנשים הסובלים ממחשבות והתנהגויות מיניות כפייתיות, המבוססת על שתים עשרה הצעדים ושנים עשר המסורות של אלכוהוליסטים אנונימיים .

SA הינה אחת מבין כמה קבוצות שונות של 12 צעדים המציעות החלמה מהתמכרות מינית: "מכורים למין ולאהבה אנונימיים" ( SLAA) , מכורים למין אנונימיים ( SAA), "מכורים למין כפייתי אנונימיים" ( SCA) ו"מחלימים מיניים אנונימיים" ( SRA). באופן קולקטיבי קבוצות אלה מכונות קבוצות ה"אֵס" (S), שכן כל ראשי התיבות שלהן מתחילות באות זו : SAA, SLAA , SCA, SRA ,SA .

SA עוזרת ל"סקסוהוליסטים" בהחלמה. לדברי הקבוצה, "סקסוהוליסט" הוא מישהו שעבורו "התאווה הפכה להתמכרות"‏[1]. לכן SA מבדילה את עצמה מקבוצות S אחרות על ידי הגדרת המפוכחות המינית - ללא מין עם עצמו או עם שותפים שאינם אשתו או בעלה, ובנוסף ניצחון גובר והולך על התאווה.

הקבוצה משתמשת ב"ספר הגדול" של "אלכוהוליסטים אנונימיים" ובספר "סקסוהוליסטים אנונימיים" (המכונה לעתים קרובות "הספר הלבן") כמדריכים.

כיום מתקיימות 17 קבוצות בישראל.‏[2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקסוהוליסטים אנונימיים נוסדה על ידי רוי קיי (Roy K, בקבוצות 12 צעדים נהוג להתייחס לחברים בשמם הפרטי והאות הראשונה של שם המשפחה שלהם, כדי לשמור על האנונימיות שלהם). SA קיבלה אישור מ-AA להשתמש בשנים עשר הצעדים ושתים עשרה מסורות בשנת -1979‏[3]

רוי קיי מת מסרטן באחר הצהריים של 15 ספטמבר 2009‏[4] .‏[5]. הוא היה מפוכח מינית מאז ה-31 בינואר 1976‏[6]

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיכולוג המעורב בטיפול בהתמכרות מינית, פטריק קארנס, מעודד את ההגדרה העצמית של מפוכחות מינית בכתביו, ואמר כי הגדרת מפוכחות ללא אוננות מתאימה רק לחלק מהמכורים למין, וכי גבול תחתון כן עשוי להשתנות לאורך זמן.‏[7] ג'ו קורט, מבקר את SA על עמדת הנישואין הפרו-הטרוסקסואלית שלה.‏[8]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "סקסוהוליסטים אנונימיים", ספרות SA שנת 1989, מהדורה עברית מאי 2013, עמוד 4.
  2. ^ סקסוהוליסטים אנונימיים ישראל, באתר "נגמלים"
  3. ^ Essay (Sexaholics Anonymous): 1. December 2009.
  4. ^ "Absolute Surrender". Essay (Sexaholics Anonymous): 20. December 2009
  5. ^ Essay (Sexaholics Anonymous). Front Cover. December 2009.
  6. ^ K., Roy (2003). Beginnings … Notes on the Origin and Early Growth of SA. SA Publications. p. 2.
  7. ^ Patrick J. Carnes, David L. Delmonico, Elizabeth Griffin (2004). In The Shadows Of The Net: Breaking Free of Compulsive Online Sexual Behavior. Hazelden PES.
  8. ^ Joe Kort. Ten Smart Things Gay Men Can Do to Improve Their Lives. Alyson Publishing, p.108