סרגיי שוייגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שר ההגנה הרוסי, סרגיי שוייגו. 2013

סרגיי קוז'וגטוביץ' שוייגוּרוסית: Сергей Кужугетович Шойгу; נולד ב-21 במאי 1955, צ'אדאן, טובה) הוא מדינאי רוסי ממוצא טובאני והיה השר למצבי חירום והגנה אזרחית של רוסיה משנת 1994 ועד לשנת 2012. הוא החזיק במשרת השר הכי הרבה זמן מכל שר אחר במרחב הפוסט-סובייטי, הוא נאבק באסונות טבע ובמצבי חירום תחת כל ממשלות רוסיה מאז 1991. מאז 1999 הוא נושא את עיטור גיבור רוסיה על פועלו לזירוז הליכי קליטתם של הפליטים מצ'צ'ניה המופגזת. ב-10 במאי 2012 הוא התמנה למושל מחוז מוסקבה. ב-6 בנובמבר 2012 מונה לשר ההגנה של רוסיה.

שוייגו נחשב לאחד ממייסדי מפלגת אחדות שהפכה לרוסיה המאוחדת (יחד עם יורי לוז'קוב ומינטימר שאימייב) והוא כיום חבר במועצה העליונה של המפלגה.

השכלתו ועבודותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרגיי שוייגו הוא בוגר הפוליטכניון של קרסנויארסק (כיום האוניברסיטה הטכנולוגית הממלכתית של קרסנויארסק) מ-1977, התמחה בתחום ההנדסה והבינוי. למד גם כלכלה.

במהלך שנות ה-70 המאוחרות ובמרבית שנות ה-80 הוא עבד כמהנדס בכיר בחברות בנייה מקומיות. ב-1988 מונה למזכיר בעיריית אבאקאן ושנה אחר כך עבר לקרסנויארסק ועד מהרה התברג בשורות המפלגה והיה למפקח האזורי של המפלגה.

ב-1990 עבר למוסקבה והיה לסגן יו"ר הוועדה הממלכתית לאדריכלות ובנייה של עיריית מוסקבה.

בעקבות הקמת חיל החילוץ הרוסי (Российского корпуса спасателей) התמנה ב-1991 ליו"ר חיל החילוץ של מוסקבה, בהמשך השנה החיל הפך לוועדה הממלכתית למצבי חירום ולקראת סוף השנה הוועדה הפכה לוועדה הממלכתית הרוסית לענייני הגנה אזרחית, מצבי חירום וחיסול תוצאות אסונות טבע והוא עמד בראש הוועדה עד 1994.

מ-1993 ועד 2003 עמד בראש הוועדה הלאומית של רוסיה לעשור הבינלאומי של האו"ם המוקדש לטיפול במצבי חירום.

מ-1994ועד 2012 היה השר למצבי חירום והגנה אזרחית של רוסיה ובשנת 2000 כיהן במקביל כסגן ראש ממשלת רוסיה.

מ-2009 ועד 2012 היה חבר בחברה הגאוגרפית הרוסית ומ-2011 עד 2012 עמד בראש מועצת המנהלים של מפעילת הרשת הפדרלית לניווט - מערכת גלונאס. ב-2012 כיהן זמנית כמושל מחוז מוסקבה.

בנובמבר 2012 מונה לתפקיד שר ההגנה הרוסי.

בני משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו קוז'וגט סראאביץ' (Кужугет Серээвич Шойгу) היה פקיד המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות במשך מרבית חייו ויצא לפנסייה בתפקיד סגן ראשון לראש ממשלת רפובליקת טובה. אמו אלכסנדרה יעקבלבנה הייתה מצטיינת המשק החקלאי ועד 1979 עמדה בראש מחלקת התכנון של משרד החקלאות האזורי.

רעייתו אירינה אלכסנדרובנה היא נשיאת חברת אקספו-אם (Экспо-ЭМ) ועוסקת בעסקי התיירות.

בנותיו הן:

אחותו, לריסה שוייגו היא חברת הדומה מטעם רוסיה המאוחדת, רופאה במקצועה והיא סגנית שר הבריאות של טובה וחברת הוועדה הפרלמנטרית לענייני בריאות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
אין. התפקיד נוצר.
השר למצבי חירום והגנה אזרחית של רוסיה
דגל המשרד למצבי חירום של רוסיה
ינואר 1994 - מאי 2012
הבא:
ולדימיר פוצ'קוב


Flag of Russia.svg ממשלת רוסיה

ראש ממשלה: דמיטרי מדבדב
סגן ראשון לראש הממשלה: איגור שובאלוב
סגני ראש הממשלה: אולגה גולודץארקדי דבורקוביץ'דמיטרי קוזאקדמיטרי רוגוזיןאלכסנדר חולופונין
שרים: שר ההגנה: סרגיי שוייגושר המשפטים: אלכסנדר קונובאלובשר האוצר: אנטון סילואנובשר הפנים: ולדימיר קולוקולצבשר החקלאות: ניקולאי פיודורובשר החוץ: סרגיי לברובשר הנוער, התיירות והספורט: ויטאלי מוטקושר האנרגיה: אלכסנדר נובאקהשרה לפיתוח אזורי: אולג גובורוןשר התעשייה והמסחר: דניס מנטורובהשר למצבי חירום והגנה אזרחית: ולדימיר פוצ'קובשר החינוך והמדעים: דמיטרי ליבנובהשר למשאבי טבע ואיכות הסביבה: סרגיי דונסקוישר התקשורת ותקשורת ההמונים: ניקולאי ניקיפורובשרת הבריאות והרווחה: ורוניקה סקבורצובהשר התרבות: ולדימיר מדינסקי


Coat of Arms of the Russian Federation.svg