עובדיה הגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עובדיה הגר, נולד בשם Johannes son of Dreux סביב שנת 1070, באיטליה או בנורמנדיה (תלוי בגרסה המסופרת), היה בן אצולה נוצרי שהחליט להתגייר (גם על הסיבות להתגיירותו יש מספר גרסאות). כנראה שהתגייר בשנת 1102.

רוב המידע עליו מגיע מחיבורו "מגילת עובדיה". אמנם החיבור כולו אבד אולם קטעים ממנו נשתמרו בגניזה הקהירית. במאה ה-20 נתגלה בגניזה הקהירית כתב יד המיוחס לו ובו שלשה קטעי תפילה ופיוט רשומים בתווים ימי ביניימיים.

בתחילת המאה ה-12 פגש עובדיה הגר בארץ ישראל את הקראי שלמה הכהן שניבא לו שתוך זמן קצר (דהיינו עדיין במאה ה-12) כל עם ישראל יתקבץ ויתאחד בארץ ישראל.

תכתובת עם הרמב"ם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתבי הרמב"ם יש תשובה לעובדיה הגר או עובדיה המשכיל‏[1], בתשובת לשאלה האם יכול גר לאמר את נוסח הברכה "אלוהינו ואלוהי אבותינו" ובכך להימנע מבושת פנים ולא להסגיר בפומבי את העובדה שהינו גר. הרמב"ם ענה "יש לך לומר הכל כתקנם, ואל תשנה דבר, אלא כמו שיתפלל ויברך כל אזרח מישראל כך ראוי לך לברך ולהתפלל" ... "נמצא אברהם אבינו אב לזרעו הכשרים ההולכים בדרכיו ואב לתלמידיו, והם כל גר שיתגייר" ... "לפיכך, יש לך לומר "אלוקינו ואלקי אבותינו", שאברהם עליו השלום הוא אביך ויש לך לומר שהנחלת את אבותינו שלאברהם נתנה הארץ".

תשובה נוספת ענה הרמב"ם לעובדיה הגר על שאלתו האם הישמעאלים הם עובדי עבודה זרה.

יש הטוענים כי עובדיה אליו כותב הרמב"ם הוא הוא עובדיה הגר שכתב את מגילת עובדיה ולעומתם אחרים טוענים שהשם עובדיה נתחבב על גרים כי גם הנביא עובדיה היה גר מן האדומים ועובדיה אליו משיב הרמב"ם הוא גר אחר בשם עובדיה.

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הגיע אלינו שאלות מרנא ורבנא, עובדיה המשכיל המבין גר הצדק, ישלם ה' פעלו, ותהי משכרתו שלימה מעם ה' אלקי ישראל, אשר בא לחסות תחת כנפיו (שו"ת הרמב"ם, סימן רצג)