עולם הזמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: תרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
עולם הזמן
IN TIME.jpg

עולם הזמן
שם במקור: In Time
בימוי: אנדרו ניקול
הפקה: אנדרי ניקול
מארק אברהם
אמי ישראל
תסריט: אנדרו ניקול
שחקנים ראשיים: ג'סטין טימברלייק
אמנדה סייפריד
אוליביה ויילד
קיליאן מרפי
אלכס פטיפר
מוזיקה: קרייג אמסטרונג
צילום: רוג'ר דיקנס
חברת הפצה: פוקס המאה ה-20
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 28 אוקטובר 2011
משך הקרנה: 109 דק'
שפת הסרט: אנגלית
תקציב: 40,000,000 דולר
הכנסות: 173,930,596 דולר

עולם הזמןאנגלית: In Time) הוא סרט מדע בדיוני אמריקני משנת 2011 בבימויו של אנדרו ניקול ובכיכובם של ג'סטין טימברלייק, אמנדה סייפריד, אוליביה ויילד, קיליאן מרפי ואלכס פטיפר.

הסרט מציג עולם בדיוני בשנת 2161 בו פריצת דרך גנטית גרמה לאנשים לחיות לנצח. אף על פי כן, החיים מוגבלים על ידי שעון דיגיטלי הטבוע ביד. הזמן הוא המצרך היקר ביותר ואיתו מתנהל המסחר והכלכלה בעולם.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

שינוי גנטי אפשר לאנושות לעצור את ההזדקנות בגיל 25, אבל כדי לחיות, אנשים חייבים להרוויח זמן חיים, מכיוון שהשעון נכנס לפעולה בגיל 25 ותוך שנה, בגיל 26, מתחיל לספור לאחור. המצרך היקר ביותר הוא "זמן חיים", אשר יכול להיות מועבר בין אנשים, הוא תחליף לכסף וזמינותו מוצגת בשתל על הזרוע התחתונה. כאשר שעון זמן החיים יגיע לאפס, האדם מת בו במקום. החברה מחולקת לאלו החיים במעמד חברתי גבוה ונמוך בערים מיוחדות הנקראות אזורי זמן. ואילו העניים חיים בגטאות, שם העוני שולט, אנשים חייבים לעבוד כל יום כדי להרוויח עוד כמה שעות של חיים אחרת ימותו, הם צריכים גם להשתמש בו כדי לשלם עבור צרכים יומיומיים, כמו חשמל, טלפון ותחבורה ציבורית. העשירים גרים בחלק העיר המפואר בשם ניו גריניץ', הם נוסעים במכוניות חשמליות מהירות, ויכולים לחיות מאות שנים.

וויל סאלאס (ג'סטין טימברלייק) בן 28 ועובד במפעל, חי עם אמו (אוליביה וויילד) בגטאות. עשיר בן 105 בשם הנרי המילטון (מאט בומר) מגיע לבר בגטו ועובר שוד בבר לאחר שהוא מנופף בזמן הרב שיש לו וקונה אלכוהול לבחורות. המילטון מותקף על ידי פורטיס (אלכס פטיפר), וויל סאלס מציל אותו ומוביל את המילטון למקום מבטחים, שם המילטון מסביר לו ש"כדי להיות בן אלמוות, רבים יצטרכו למות", כך שיש מספיק זמן למעשה לכולם לחיות חיים מלאים, אבל רק לעשירים יש מספיק זמן לאלמוות.

מאוחר יותר באותו לילה, המילטון מעביר 116 שנה לוויל בזמן שהוא ישן, ושומר רק חמש דקות עבור עצמו, בהם הוא משתמש כדי לשבת על הגשר מעל הנהר עד שזמנו אוזל. המילטון נופל לתוך הנהר ומת. וויל מגיע מאוחר מדי כדי להציל אותו, מבין שהוא כבר צולם על ידי מצלמה משטרתית ונמלט מהמקום. המשטרה חושבת שוויל הרג את המילטון.

אמו של וויל מחכה בתחנת אוטובוס, ומגלה שאין לה זמן מספיק כדי לשלם על הנסיעה באוטובוס הרגיל שלה כי המחיר עלה פתאום. היא רצה במורד הרחוב כדי למצוא זמן. עד שוויל מוצא אותה נגמר לה הזמן והיא מתה בזרועותיו. וויל מחליט לחפש נקמה, יוצא לניו גריניץ', עם יותר ממאה שנה על ראשו. כשהוא מגיע הוא נכנס לקזינו, שם הוא פוגש מיליונר זקן שהוא הבעלים של בנק הלוואות זמן - איש העסקים פיליפ וייס. וויל מנצח את פיליפ במשחק פוקר וזוכה ב 1,100 שנים. לאחר המשחק הוא זוכה בהזמנה אישית מפיליפ למסיבה באחוזתו.

באחוזה, וויל עוכב על ידי ליאון (קיליאן מרפי), שומר זמן, אשר עוצר אותו ומפקיע את רוב זמנו. לאחר מכן וויל לוקח את סילביה (אמנדה סייפריד) כבת ערובה וחוזר איתה לגטו. הוא נכנס לתוך מארב של פורטיס אשר מתאכזב לגלות כי וויל איבד את הזמן שהיה ברשותו של המילטון, וגונב את רוב הזמן של סילביה, ומשאיר לה חצי שעה. הגעה של שוטרי זמן מאלצת אותו לעזוב את המקום. וויל מתעורר ונותן לסילביה חלק מהזמן שנותר לו, כדי שיוכלו לחזור לשכונה הישנה שלו. הם מגיעים לביתו של בורל (ג'וני גאלקי), רק כדי לגלות שאשתו של בורל, גרטה (יאיא דה קוסטה) מוכת יגון, כי הוא שתה את עצמו למוות עם 9 שנים מהשעון שלו (לאחר שוויל נתן לו במתנה 10 שנים מיד כשקיבל את 116 השנים). הם ממשכנים עגילים של סילביה במחיר זעום של 2 ימים ומוצאים לעצמם מקלט. וויל מבקש מוייס כופר של 1,000 שנים על סילביה, שיחולקו לתושבי הגטו. ליאון מאתר את מיקומו של וויל משיחת הטלפון שלו, ויוצא למרדף בדייטון.

למחרת, כאשר וויל מתכוון לשחרר את סילביה, הוא מגלה כי וייס לא שילם את הכופר, אך וויל מחליט לשחרר את סילביה בכל זאת. ליאון מופיע וכמעט הורג את וויל, אך הוא נורה בכתפו על ידי סילביה. לאחר מכן וויל פורק את ליאון מנשקו ומעביר לו ארבע שעות של זמן, כך שיוכל לצאת מדייטון לפני ש"יעבור זמנו". וויל וסילביה בורחים במכוניתו של ליאון. מאוחר יותר, וויל אומר לה שעדיין יש לה סיכוי לצאת מהמצב, אך היא מחליטה להישאר לצדו, ואומרת שאין טעם לחיים שחייתה בניו גריניץ'. הם מתחילים סדרה של מעשי שוד בנק הזמן, גונבים כמוסות זמן אשר מאוחסנות שם ומחלקים אותם לעניים, אשר מקבלים שפע של 10 שנים על ראשם. פורטיס בסופו של דבר מאתר את וויל וסילביה בפעם השנייה, ומאתגר את וויל ב"מלחמת זמן". וויל צולח את המאבק באמצעות טכניקה שלמד מאביו המנוח, זמנו של פורטיס עובר אליו, פורטיס מת, ואז וויל יורה על הכנופיה של פורטיס.

וויל וסילביה מבינים שהמאמצים הקודמים שלהם היו לשווא, שכן לעשירים יש את הכוח להגדיל את העלות של חיים בגטאות כדי לשמור על הסטטוס קוו. הם מצליחים לגנוב מיליון שנה בקפסולת זמן ממטה פרטית' וייס, וצולחים את כל המתנגדים להם בדרכם החוצה בדרך לדייטון. עם ההגעה, ליאון מתנגש עם רכבו ברכב של וויל, אבל וויל הצליח להעביר את קפסולת הזמן עם בחורה צעירה, שמחלקת את הזמן בין האנשים. לאון בסופו של דבר משיג את וויל וסילביה מחוץ לעיר, עוצר אותם באיומי אקדח. וויל בבדיחות הדעת מבקש מליאון להחזיר חלק מהזמן שהוא הלווה לו בעבר, כך שהם יוכלו לשרוד עד הוצאתם להורג, אבל לאון מבין שהוא שכח לחדש את הזמן שלו לפני שהוא יצא למרדף אחריהם, ומת. וויל וסילביה נשארים עם שניות לחיות. וויל רץ למכונית של ליאון לוקח זמן שהוקצב לו. בסצנת שיקוף מות אמו, וויל מעביר את הזמן לסילביה שניות לפני שהיא עומדת למות.

וויל וסילביה ממשיכים לשדוד בנקים במסגרת מאמציהם להרוס את המערכת, עכשיו עם פרס של 100 שנים על ראשם. העשירים צריכים להתמודד עם תושבי הגטאות שלפתע התעשרו בזמן ומתחילים לעבור לאזורי זמן אחרים. החדשות מציגות את המפעלים, בהם וויל עבד פעם אחת, כבר לא בפעולה. התמונה האחרונה מראה כי וויל וסילביה הולכים לשדוד את בנק הזמן על מנת להמשיך את המשבר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]