עזאזל (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עזאזל
Azazelcomics.jpg
עזאזל
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Uncanny X-Men #428
(אוקטובר 2003)
יוצרים צ'אק אוסטן
פיליפ טאן
נתונים
סטטוס פעיל
חבר/ה ב ניאפים
כינויים בולטים שמיהאזה, דומא, קריאל, מאסטמה, בליאר, גדריאל, בעל זבוב, שטן
קרובי משפחה
בולטים
רייבן דארקהולם (אשה)
קורט וגנר (בן)
נילס סטייגר (בן)
קיווי בלאק (בן, מת)
כוחות בולטים טלפורטציה, טלפתיה, שינוי צורה, פצצות אנרגיה, אלמוות, רב-אמן בלחימת חרבות, מאסטר באמנויות האופל.

עזאזלאנגלית: Azazel) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Uncanny X-Men #428 מאוקטובר 2003, ונוצרה על ידי הכותב צ'אק אוסטן והמאייר פיליפ טאן. עזאזל הוא אביו הביולוגי של נייטקרולר. את דמותו בסרט הלייב אקשן "X-מן: ההתחלה" מגלם השחקן ג'ייסון פלמינג, שם עזאזל הוא חלק ממועדון הלפייר, הקבוצה האנטגוניסטית הראשית בסרט.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עזאזל טוען שהוא בן אלמוות שחי עוד מתקופת הביבליה הקדומה, ואליו מתייחסים טקסטים דתיים רבים. לדבריו, הוא חלק משבט עתיק של מוטאנטים שונאי זרים הנראים כמו שדים שנודעו בשם ניאפים (Neyaphem). עזאזל אף טוען שהוא נלחם פעם במפיסטו ואחרים על התואר "השטן". הניאפים חיו במקור על אי-השדים, אי שממוקם בקריביים. הניאפים האמינו שכדור הארץ היה שלהם, ושבני האדם נשלטו על-ידם לצורך עבדות. לעומת זאת, קבוצת מוטאנטים שנודעה בשם שרפים (Cheyarafim) וזוהתה כקבוצת מלאכים התנגדה לזאת, ולבסוף הביסה את קבוצת השדים. המלאכים ניצחו בקרב והגלו את ה"שדים" למימד חלופי לנצח נצחים. באופן אירוני, המימד, שהריח כמו גפרית, היה המימד בו השתמש עזאזל בעת שימושו בטלפורטציה.

עזאזל היה מנהיג הניאפים, ובמהלך מאות בשנים למד עוד על המימד החלופי ועל כוחותיו לתמרן את האנרגיות שבמימד. למרות שמניפולציות אלו נתנו לו את הכוח לראות את כדור הארץ, הוא הבין שהוא לעולם לא יוכל לחזור לכדור הארץ דרך טלפורטציה בלי עזרה מהצד השני.

בזמן מסוים בעבר, לפני עשרים עד שלושים שנה לערך, המכשפה מרגלי זארדוס בטעות יצרה פורטל למימדו של עזאזל, ואיפשרה לו לעבור לכדור הארץ. בשל הופעתו, מרגלי האמינה שהוא שד, טעות שעזאזל ניצל לטובתו. עזאזל לימד אותה קסם, ובתמורה היא פתחה לו את המימד כמה פעמים כדי שיבקר בכדור הארץ. עם היכולת לבקר בכדור הארץ לתקופות קצרות, עזאזל פיתח תוכנית דרכה הוא ושאר בני מינו יחזרו לכדור הארץ כדי לכבוש אותו. בכל ביקור הוא ניסה להכניס להריון כמה שיותר נשים כדי ליצור דור של מוטאנטים עם כוחות כשלו, שיקשרו אותו בין מימד ה"גופרית" לכדור הארץ.‏[1]

עזאזל החל להזדווג עם נשים שהופעתן או יכולותיהן היו מוזרות יותר מאשר הופעותיהן ויכולותיהן של נשים אחרות, משום שלידה מוצלחת לניאפים היא מעשה הדורש מאמצים פיזיים וגופניים רבים. הוא פגש את רייבן דארקהולם בגרמניה, בזמן שהייתה נשואה ללורד עשיר בשם הברון כריסטיאן וגנר, שלא היה מסוגל להביא ילדים לעולם. כאשר רייבן פגשה את עזאזל, שכריסטיאן הכירו במסגרת עסקיו, היא נמשכה אליו באופן מיידי. למרות חששה לבגוד, היא נכנעה לבסוף והם ניהלו מערכת יחסים סודית. מעט לאחר מכן, רייבן הייתה בהריון עם נייטקרולר. בעוד מיסטיק הייתה מאוהבת בעזאזל, היה נראה שהוא מתעניין רק בהפרייתה, אבל, למען האמת, עזאזל מצא שהוא באמת מאוהב במיסטיק, מה שהפך אותה לאישה היחידה שאי פעם אהב באמת. זמן קצר לאחר שהשלים את "המשימה" שלו, עזאזל גילה שהמלאכים יודעים את מיקומו הנוכחי בגרמניה, ובכך ינסו להרוג את עזאזל, מיסטיק, ואת העובר שבבטנה. על מנת להגן עליה ועל הילד, עזאזל מיד עזב אותה בידיעה שהיא תהיה בטוחה. מיסטיק, לעומת זאת, לעולם לא ידעה על כוונותיו האמיתיות של עזאזל ושנאה אותו על שעזב אותה.

זמן קצר לאחר מכן, מיסטיק הרגה את בעלה וקברה אותו כי חשד בבגידה שלה. כמה חודשים לאחר מכן, מיסטיק ילדה את בנה. בשל ההלם והמתח של הלידה הקשה של הרך הנולד, איבדה מיסטיק ריכוז ובטעות חשפה את צורתה האמיתית. מיסטיק נחשבה לשד וגורשה על ידי המון זועם. היא לבשה את צורתה של אשת-עיר, כאשר בקושי הצליחה להמלט מההמון, והשליכה את התינוק לגיא.‏[2] הילד נעלם בטלפורטציה משם, ככל הנראה על ידי עזאזל, וניתן לטיפולה של מרגלי זארדוס, שנתנה לתינוק את השם קורט וגנר וגידלה אותה ביחד עם ילדיה שלה.‏[3] לעזאזל היו יחסים בעבר עם נשים רבות וכתוצאה מכך הוליד ילדים רבים ובין ילדיו נמנים נילס סטייגר וקיווי בלאק.

לאחר שמספיק מילדיו התבגרו, עזאזל השתלט על מוחותיהם והכריחם להגיע לאי-השדים. עזאזל ניסה לבצע פולחן בו ילדיו יקריבו את עצמם, מה שיגרום לפתיחת פורטל, ויביא את צבאו לכדור הארץ בשביל להרוס את השרפים, ניצחון אשר יאפשר למוטאנטים השטניים לחיות בעולם ולמצוא את מקומם בו. הטקס התחיל, והפורטל אכן נפתח קמעה, אבל חברי האקס-מן שעקבו אחרי חבר קבוצתם ובנו של עזאזל - נייטקרולר, ניסו למנוע את פתיחת השער, וניסו להפריע לטקס. אחד מחברי האקס-מן ששהו במקום היה אנג'ל בעל החזות המלאכית. אנג'ל כנראה הוא אחד מבני השרפים, בכך עזאזל משוכנע, והפורטל לא היה יכול להפתח במלואו כשדם השרפים היה נמצא במקום, ולכן הטקס נהרס. בזמן שהפורטל החל להסגר ולקרוס על עצמו, רוב ילדי עזאזל נהרגו, אך כל הניצולים - כולל האקס-מן נכלאו בתוך המימד בו שהו השדים.‏[4]

עזאזל לקח את האקס-מן כשבוייו, והשתשעשע בהם ביחד עם שאר הניאפים בעולם השדים, כשהוא גורם להם להאמין שהוא השטן. כשהאקס-מן היו עסוקים בלהגן על עצמם, עזאזל ניסה לרתום את שלושת ילדיו הנותרים, נייטקרולר, קיווי בלאק ואביס למטרתו. כל השלושה סירבו להצטרף לעזאזל, וכשהאקס-מן ברחו קורט נכנס לקרב חרבות עם אביו. קורט דחה את עזאזל כאביו בשל דרכיו הרעות, ועזאזל גם הוא נגעל שאחד מבניו יהיה כה מוסרי. תודות למניפולציות שפולאריס עשתה בקרע הבין-ממדי שבדופו של אביס, קורט והאחרים הצליחו לברוח ממימד הגפרית. רגע לפני שהאקס-מן ברחו, המגדל עליו עזאזל ונייטקרולר נלחמו התמוטט, ועזאזל נפל לאחד מרבי הקרעים הבין-ממדיים שבמימד הגופרית, בעודו צוחק בטירוף חושים. מיקומו אינו ידוע, אבל נראה שהוא ובני הניאפים השורדים עדיין כלואים במימד הגופרית של השדים.‏[5]

גרסאות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עידן אפוקליפס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעידן אפוקליפס עזאזל הוא חבר בכת עקבה, ויועץ לנשק אומגה.‏[6]

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעזאזל היכולת ליצור ברקים ומטחי אנרגיה משתקים, וכן אנרגיה שיכולה לגרום לפירוק, ויכולה להסוות את הופעתו. בנוסף לכך, הוא וכל שאר הניאפים מושפעים לרעה מהדם המרפא של השרפים, שגורם לגופם לקרוס. לעזאזל היכולת לדבר דרך המוח שלו ושלוט מוחית באנשים פחותי חשיבה שמקורם במימד הגופרית.

לעזאזל כל הכוחות של בנו נייטקרולר, אבל ברמה יותר גבוהה. יש לו כוחות טלפורטציה אדירי ממדים, והוא אינו צריך לראות או לדעת לאן הוא משתגר, כמו בנו.

נראה שעזאזל הוא בן-אלמוות, משום שהוא חי עוד מתקופת המקרא. תוחלת חייו הארוכה איפשרה לו ללמוד את אומנות הסיף עד כדי שהוא רב-אמן בכלי נשק בעלי להב בלי יריב הוגן. בנוסף, בזמן הארוך הוא למד לימודיים אקדמיים רבים וכישוף, למרות שהוא מעדיף להשתמש בחרבות מאשר בקסם.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Uncanny X-Men #433
  2. ^ X-Men Unlimited #4
  3. ^ Uncanny X-Men #428
  4. ^ Uncanny X-Men #431
  5. ^ Uncanny X-Men #434
  6. ^ Age of Apocalypse #1
  7. ^ Mortimer, Ben (2010-08-15). [1]
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס