עזרה:בינוויקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ויקיפדיה היא פרויקט בין־לאומי ורב־לשוני. ניתן לקשר בין מאמרים שעוסקים באותו נושא בוויקיפדיות בשפות שונות. קישורים כאלה מכונים קישורי בינוויקי.

לרשימת בינוויקי המלאה ראו מיוחד:בינוויקי.

קישור נכון ומלא בין ערכים בשפות שונות עוזר לקוראים ולעורכים ומקדם את הוויקיפדיות בכל השפות.

ויקינתונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עזרה:בינוויקי בוויקינתונים

החל מינואר 2013, מופעלת במיזמי קרן ויקימדיה מערכת הנקראת "ויקינתונים". מערכת זו תומכת בקישורי בינוויקי מרכזיים, כלומר מהווה בסיס נתונים המרכז את המידע לצורך קישורים בין ערכים באותו נושא בוויקיפדיות בשפות השונות.

קישורי בינוויקי בוויקיפדיה העברית יכולים לעבוד בשתי הצורות: הסגנון החדש, ובו הקישורים לערכים בשפות השונות מקוטלגים בוויקינתונים, והסגנון הישן, בו הקישורים מופיעים בפירוש בגוף הערך כמו שמתואר בהמשך הדף. כאשר ברצונכם להוסיף או לתקן קישורי בינוויקי, זו הזדמנות טובה להעביר את הערך שאתם עורכים, אם הקישורים בו הם עדיין בסגנון הישן, לצורה החדשה.

העברה לצורה החדשה פירושה בפשטות מחיקת כל קישורי הבינוויקי מהערך, וביצוע השינוי או התיקון בוויקנתונים, על ידי לחיצה על קישורית "עריכת הקישורים" שמופיעה מתחת לרשימה.

קישור מוויקיפדיה עברית לוויקיפדיות זרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב הערכים בוויקיפדיה העברית יש ערך מקביל בויקיפדיה האנגלית ולעתים קרובות גם בשפות אחרות. ניתן להוסיף קישור לוויקיפדיה זו על ידי הוספת הכיתוב הבא:

[[lang-code:Foreign-Article-Name]]

כאשר lang-code מציין את קוד השפה ו־Foreign Article Name מציין את שם הערך המקביל בוויקיפדיה הזרה. למשל, אם לערך דמוקרטיה יש גרסאות באנגלית (en), קטלאנית (ca) ויוונית (el), יש להוסיף בתחתית הערך "דמוקרטיה" בוויקיפדיה העברית את השורות הבאות:

[[en:Democracy]]
[[ca:Democràcia]]
[[el:Δημοκρατία]]

את הקישורים לשפות הנוספות ניתן להעתיק מהערך בוויקיפדיה האנגלית. בוויקיפדיה העברית מקומו של הקישור לוויקיפדיה האנגלית הוא בראש הרשימה ואחריו מופיעים הקישורים ליתר השפות, בסדר אלפביתי של קוד השפה.

אין לכתוב בערכים בשום ויקיפדיה קישורי בינוויקי לעצמה, כלומר בערך העברי על דמוקרטיה אין לכתוב הקישור [[he:דמוקרטיה]].

קישור בוויקיפדיה האנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוספת הקישור לוויקיפדיה העברית בערך המקביל בוויקיפדיה האנגלית, תביא לכך שמוויקיפדיה האנגלית יועתק הקישור אוטומטית ליתר הוויקיפדיות על ידי בוטים. הסימון של ויקיפדיה העברית הוא he.

סימון מיוחד לערך מומלץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

התבנית "Link FA" מעידה על כך שמקבילו של הערך בוויקיפדיה בשפה אחרת ערך הוגדר שם כ"ערך מומלץ". התבנית מתווספת באופן אוטומטי בתחתית הערך, על ידי בוט שעוקב אחר סימוני הערכים המומלצים בוויקיפדיות האחרות. לאחר הוספת התבנית, יופיע בוויקיפדיה העברית סימון של כוכב לצד הקישור לאותו בינוויקי.

יש ויקיפדיות בהן משתמשים בדירוג נוסף, בשם "ערך טוב". זה מעין דירוג ביניים, שמשמעו בדרך כלל שרמתו של הערך גבוהה במיוחד, אך עדיין פחות מהסטנדרט המקובל באותה ויקיפדיה עבור "ערך מומלץ". עבור ערכים כאלו, משתמשים ב"Link GA". גם תבנית זו מתווספת באופן אוטומטי על ידי בוט.

במקרה בו הבוט טועה, ניתן להוסיף או להסיר את התבניות באופן ידני.

בוטים לסנכרון של קישורי בינוויקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוכנת מדיה־ויקי אין מנגנון שמסנכרן באופן אוטומטי ומלא קישורים בין ערכים בשפות שונות, אך לשם כך פועלים מספר בוטים. כאשר הבוטים מזהים שנוסף קישור בינוויקי בין שתי שפות, הם משכפלים אותו לשאר הוויקיפדיות הרלוונטיות, בדרך כלל תוך מספר ימים.

למידע נוסף על בוטים מסוג זה, ראו דף שאלות נפוצות בוויקיפדיה האנגלית: en:User talk:Yurik/Interwiki Bot FAQ.

קישור רק בין מאמרים בודדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפים שיש ביניהם קישור בין-לשוני צריכים לדון על אותו נושא. יש לשמור על מצב שבו בין שני ערכים קיים רק קישור אחד ושלא ייווצר מצב בו שני ערכים בשפה א' מקשרים לערך אחד בשפה ב'. זה מבלבל הן את הקוראים והן את הבוטים שמתקנים קישורים.

כלל אצבע פשוט שחל ברוב המקרים: אם שם הערך הלועזי הוא תרגום מדויק של השם העברי והם דנים באותו נושא, גם אם לא באותה רמת פירוט, כנראה שכדאי לקשר ביניהם. במקרים אחרים יש להפעיל שיקול דעת פרטני.

מצבים שלא צריכים להתקיים:

הקפדה על הכתיב של שם הערך הלועזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש להקפיד ששמות הערכים בקישורי בינוויקי יהיו זהים לכתיבתם בוויקיפדיה זרה. הדרך הפשוטה להשיג זאת היא על ידי העתקה של שם הערך הלועזי והדבקתו לקישור בינוויקי (copy & paste). ישנם ערכים שבהם מופיעים קישורים שלא מקפידים על כך ויש לתקן מצבים כאלה:

  • אי־הקפדה על אותיות קטנות וגדולות: קישור ל-el:εγκέφαλος בערך מוח (יוונית; צ"ל Εγκέφαλος), או קישור ל-en:fallout shelter בערך מקלט גרעיני. (אנגלית; צ"ל Fallout shelter). קישורים עם רישיות לא נכונה עשויים לעבוד נכון כקישורים, אבל הם מבלבלים את הבוטים ולכן לא מתעדכנים נכון.
  • הופעה של מספרי תווי יוניקוד במקום תווים אמתיים. זה קורה לעתים מסיבות טכניות בדפים שקישורי בינוויקי נוספו אליהם לפני זמן רב, על ידי בוטים שלא פעלו כשורה או על ידי גולשים שהשתמשו במערכות הפעלה או דפדפנים ישנים שלא תומכים ביוניקוד באופן מלא. ויקיפדיה כן תומכת ביוניקוד באופן מלא ויש לתקן קישורים כאלה, שיהיו כתובים בתווים האמתיים. קישורים עם מספרי תווים מכילים מחרוזות בסגנון הבא:

קישורי בינוויקי לתבניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לקשר תבניות בקישורי בינוויקי כאשר יש בוויקיפדיה זרה תבנית שמיועדת למטרה דומה. בדרך כלל יש לשים את קישורי הבינוויקי בתוך תגי <noinclude>, למשל:

<noinclude>
[[en:Template:English Template]]
[[uk:Шаблон:Український Шаблон]]
</noinclude>

אם קישורי הבינוויקי לא יהיו בתוך תגי <noinclude>, אז הקישור יהיה לא בין התבניות, אלא בין הדפים שבהם התבנית מוכללת והמקרים שבהם דבר כזה נחוץ הם נדירים.

קישור בין מרחבי שמות שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל יש לקשר בין דפים שנמצאים באותו מרחב שמות (namespace).

חשוב לשמור על כללים אלה:

  • יש לקשר ממרחב הערכים רק למרחב הערכים.
  • יש לקשר ממרחב קטגוריה רק למרחב קטגוריה (טעות נפוצה למדי היא לקשר בין ערכים לבין דפי קטגוריות ולהפך).
  • יש לקשר ממרחב תבנית רק למרחב תבנית, גם כשמדובר בתבניות שמשמשות כרשימות שקיימות בוויקיפדיה אחרת במרחב הערכים.

הכללים לגבי המרחבים הטכניים והקהילתיים – "עזרה", "ויקיפדיה" ו"פורטל" – פחות נוקשים. למשל, ייתכן שנושא טכני כלשהו נמצא בוויקיפדיה העברית במרחב "עזרה" ובוויקיפדיה האנגלית במרחב "ויקיפדיה". אם הדפים עוסקים באותו נושא, ניתן לקשר ביניהם, אם כי אפשר גם לשקול להעביר את הדף למרחב שמות אחר.

לרוב לא אמורה להיות סיבה לקשר ממרחב הערכים לאחד ממרחבי השמות הטכניים. אם בוויקיפדיה זרה כלשהי נושא טכני מתואר במרחב הערכים, כדאי לפנות לשגרירות של אותה ויקיפדיה ולהציע לעורכיה להעביר את הדף למרחב שמות מתאים יותר (מצבים כאלה קורים לעתים קרובות בוויקיפדיות חדשות וקטנות).

מיזם לשיפור וסיווג דפים ללא בינוויקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוויקיפדיה העברית קיים מיזם שמטרתו להפחית את כמות הדפים ללא קישורי בינוויקי ולתקן בעיות בקישורים קיימים: ויקיפדיה:דפים ללא בינוויקי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]