עיר הבה"דים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תג היחידה
סמל היחידה
סמל מנהלת עיר הבה"דים

עיר הבה"דים (ע"ש אריאל שרון), או בשמה הרשמי קריית בן-גוריון[1][2], או בשמה במשרד הביטחון "קריית ההדרכה של צה"ל בנגב", היא מתחם מתוכנן שיכיל שמונה בסיסי הדרכה (בה"דים) למגורים ופעילות של אלפי חיילים, בתוך מתחם עתידי חדש בדרום הארץ.

מפקד קריית ההדרכה הוא אל"ם דני מושיוב.

תג היחידה מכיל בתוכו את כל צבעי החילות אשר יהיו בקריית ההדרכה וכן חרב, ספר ועלה זית.

בה"ד 11 הוא הבה"ד הראשון אשר יעבור למתחם בפברואר 2015.[3]

עיקרי התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקום הפרויקט בצומת הנגב

הפרויקט הוא חלק מתוכנית העתקת בסיסי צה"ל לנגב, שמטרותיה הן להחזיר שטחים יקרים במרכז המדינה למינהל מקרקעי ישראל, להקים בסיס שבו טכנולוגיות ותשתיות מתקדמות, ליצור שינוי ארגוני ביחידות השונות, אך בראש ובראשונה להביא לפיתוח הנגב באמצעות אלפי מקומות עבודה שתיצור התוכנית. התוכנית תכלול את פירוקם של מחנה מקלף ומחנה דורי ברמת גן, מחנה ידין (צריפין) ואת חלקיו הדרומיים של מחנה רבין (הקריה).

התוכנית כוללת, בין היתר, העברת הבסיסים היחידות הבאים:

שטח הבסיס יהיה 1,600 דונם (250 אלף מ"ר בנוי). פרויקט "עיר הבה"דים" יכיל גם כ־5,000 יחידות דיור לאנשי הקבע ומשפחותיהם. כן יוקמו במתחם מכללה טכנולוגית, מתקני ספורט, אזור מסחרי, מלונית למבקרים, בתי ספר ועוד. הערכה היא שבשנה אחת יעברו במקום 90 אלף חיילים. כצעד משלים לפרויקט, נשקלת סלילת מסילת רכבת בין עיר הבה"דים לירוחם, אך נכון לשנת 2013 יוזמה זו אינה מקודמת בשל חוסר כדאיות כלכלית‏[5].

על-פי התוכנית, קריית ההדרכה בנגב ע"ש אריאל שרון תאחד את תחומי ההדרכה וההכשרה של צה"ל, תוך שדרוג התשתית הפיזית והטכנולוגית, במטרה לשפר את הרמה מקצועית של מערך תומכי לחימה בצה"ל. קריית ההדרכה מתוכננת להתפרס על שטח של כ - 2,500 דונם. בשטח זה ייבנו כ- 240,000 מ"ר של מבנים ומתקנים, ביניהם כיתות הדרכה משוכללות, מכלול הסעדה מתקדם לכ-10,000 סועדים, מגורי חיילים, מאמנים ממוחשבים (סימולטורים), מרכז ספורט ואולם אירועים וכנסים.

מפקדת קריית ההדרכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2014 הושקה רשמית מפקדת קריית ההדרכה, אשר אחראית על תחומי המנהלה, הלוגיסטיקה וההדרכה. התכנים המקצועיים יהיו באחריות קציני החיל הראשיים של החילות אליהם משתייכים הבה"דים השונים.[3]

ביצוע הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002 החל אגף התכנון של צה"ל להכין תוכנית רב שנתית, בשם פרויקט עיר הבה"דים, שמטרתה העברת שמונה בסיסי הדרכה (בה"דים) לאזור בסמוך לצומת הנגב שבנגב הצפוני. ב־1 בדצמבר 2003 הונחה אבן הפינה לפרויקט, שהועבר לאחריות החטיבה הלוגיסטית באט"ל (אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה). באפריל 2007 אישרה ממשלת ישראל את הפרויקט.

בנובמבר 2008 פרסם משרד הביטחון את המכרז המקדים לפרויקט. בשנת 2010 הודיע משרד הביטחון כי חמש קבוצות צלחו את שלב המיון המוקדם (PQ) והתחרו במסגרת המכרז המרכזי לזיכיון לתכנון, הקמה, מימון, תפעול ותחזוקה של עיר הבה"דים משך כ-25 שנים בשיטת שותפות ציבורית-פרטית.‏[6]. וועדת מכרזים ייעודית, משותפת למשרד הביטחון ולמשרד האוצר פיקחה על המכרז ובחנה את ההצעות באמצעות מספר וועדות משנה וצוותים מקצועיים. בראש וועדת המכרזים הייעודית כיהן היועץ הכספי לרמטכ"ל מהרן פרוזנפר. בפברואר 2012 בחרה ועדת מכרזים ייעודית בראשות את חברת "מבט לנגב", קונסורציום שמורכב מהחברות מנרב, אלקטרה ורד בינת.‏[7].

במסגרת ההליך המכרזי בוצעה לראשונה בישראל סגירה פיננסית כחלק מההליך המכרזי. במסגרת תהליך זה שתי ההצעות הסופיות הוגשו לוועדת המכרזים בצירוף ליווי בנקאי. חברת "מבט לנגב" הגישה את הצעתה מלווה בגיבוי בנק הפועלים, ששימש כמארגן החוב ונציגם של יתר הגורמים המממנים.‏[8].

הקמת הפרויקט החלה בשנת 2012 וצפויה להימשך כשלוש שנים.‏[9] במידה ולוחות זמנים אלה יתקיימו, עיר הבה"דים תחל לפעול בפברואר 2015‏[10]. בסמוך להשלמת הפרוקיט המתחם צפוי לעבור משטחה המוניציפלי של מועצה אזורית רמת הנגב לזה של העיר ירוחם.‏[11]

התנגדויות לפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 פרסם משרד הבריאות דו"ח שבו צוין כי מיקום עיר הבה"דים בסמיכות למפעלי רמת חובב, יהפוך אותה לפגיעה לנזקי ריח, לזיהום אוויר ואף לקרינה רדיואקטיבית. המשרד המליץ למצוא לעיר מיקום חלופי. ב־2004 החליטה הממשלה לשקם את האתר עד 2010 על מנת שלא לפגוע בפרויקט. התנגדות נוספת לפרויקט נרשמה מגופים שונים, שטוענים שאין להקים יישוב חדש, אלא למקם את הפרויקט בסמוך ליישוב קיים, כמו מצפה רמון או באר שבע, ובכך לתרום לפיתוחם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בה"דים (בסיסי הדרכה)

בה"ד 1 · בה"ד 2 · בה"ד 3 · בה"ד 4 · בה"ד 5 · בה"ד 6 · בה"ד 7 · בה"ד 8 · בה"ד 9 · בה"ד 10 · בה"ד 11 · בה"ד 12 · בה"ד 13 · בה"ד 14 · בה"ד 15 · בה"ד 16 · בה"ד 20 · בה"ד 600 · בה"ד החינוך והנוער · עיר הבה"דים

קואורדינטות: 31°03′36″N 34°50′46″E / 31.06000°N 34.84611°E / 31.06000; 34.84611