עיר הבה"דים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל מנהלת עיר הבה"דים
מיקום הפרויקט בצומת הנגב

עיר הבה"דים (ע"ש אריאל שרון), או בשמה הרשמי קריית בן-גוריון[1][2], או בשמה במשרד הביטחון "קריית ההדרכה של צה"ל בנגב", היא מתחם מתוכנן שיכיל שמונה בסיסי הדרכה (בה"דים) למגורים ופעילות של אלפי חיילים, בתוך מתחם עתידי חדש בדרום הארץ.

בשנת 2002 החל אגף התכנון של צה"ל להכין תוכנית רב שנתית, בשם פרויקט עיר הבה"דים, שמטרתה העברת שמונה בסיסי הדרכה (בה"דים) לאזור בסמוך לצומת הנגב שבנגב הצפוני. הפרויקט הוא חלק מתוכנית העתקת בסיסי צה"ל לנגב, שמטרותיה הן להחזיר שטחים יקרים במרכז המדינה למינהל מקרקעי ישראל, להקים בסיס שבו טכנולוגיות ותשתיות מתקדמות, ליצור שינוי ארגוני ביחידות השונות, אך בראש ובראשונה להביא לפיתוח הנגב באמצעות אלפי מקומות עבודה שתיצור התוכנית.

התוכנית כוללת, בין היתר, העברת הבסיסים הבאים:

התוכנית תכלול את פירוקם של מחנה מקלף ומחנה דורי ברמת גן, מחנה ידין (צריפין) ואת חלקיו הדרומיים של מחנה רבין (הקריה).

פרויקט "עיר הבה"דים" יכיל גם כ־5,000 יחידות דיור לאנשי הקבע ומשפחותיהם. כן יוקמו במתחם מכללה טכנולוגית, מתקני ספורט, אזור מסחרי, מלונית למבקרים, בתי ספר ועוד. אחת ההחלטות המשמעותיות שנתקבלה היא ההחלטה על חיבור העיר לרשת הרכבות, שתשמש את אלפי החיילים ואנשי הקבע שעתידים לשרת במתחם. הערכה היא שבשנה אחת יעברו במקום 90 אלף חיילים.

שטח הבסיס יהיה 1,600 דונם (250 אלף מ"ר בנוי).

ב־1 בדצמבר 2003 הונחה אבן הפינה לפרויקט, שהועבר לאחריות החטיבה הלוגיסטית באט"ל (אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה). באפריל 2007 אישרה ממשלת ישראל את הפרויקט.

בפברואר 2012 בחרה ועדת מכרזים ייעודית בראשות היועץ הכספי לרמטכ"ל מהרן פרוזנפר את חברת "מבט לנגב", קונסורציום שמורכב מהחברות מנרב, אלקטרה ורד בינת לתכנן, להקים, למממן לתפעל ולתחזק את עיר הבה"דים לתקופת זיכיון של 25 שנים בשיטת PPP[4].

במסגרת ההליך המכרזי בוצעה לראשונה בישראל סגירה פיננסית כחלק ממהליך המכרזי. במסגרת תהליך חדשני זה שתי ההצעות הסופיות שהוגשו לוועדת המכרזים של משהב"ט היו מלוות בגיבוי בנקאי (סגירה פיננסית). חברת "מבט לנגב" הגישה את הצעתה מלווה בגיבוי בנק הפועלים כמארגן חוב.‏[5]

העבודה על הפרויקט החלה ב- 2012‏[6], וצפויה להימשך כשלוש שנים. במידה ולוחות זמנים אלה יתקיימו, הפעלת העיר תחל בסוף 2014 או תחילת 2015‏[7].

התנגדויות לפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 פרסם משרד הבריאות דו"ח שבו צוין כי מיקום עיר הבה"דים בסמיכות למפעלי רמת חובב, יהפוך אותה לפגיעה לנזקי ריח, לזיהום אוויר ואף לקרינה רדיואקטיבית. המשרד המליץ למצוא לעיר מיקום חלופי. ב־2004 החליטה הממשלה לשקם את האתר עד 2010 על מנת שלא לפגוע בפרויקט. התנגדות נוספת לפרויקט נרשמה מגופים שונים, שטוענים שאין להקים יישוב חדש, אלא למקם את הפרויקט בסמוך ליישוב קיים, כמו מצפה רמון או באר שבע, ובכך לתרום לפיתוחם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]