עמוד ראשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ברוכים הבאים לוויקיפדיה!

ויקיפדיה היא מיזם רב לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה, שכולם יכולים לערוך. כעת יש בוויקיפדיה העברית 165,592 ערכים.

P mathematics.svg מתמטיקה P physics.svg פיזיקה P chemistry.svg כימיה
Q space.svg מדעי החלל P technology.png טכנולוגיה P biology.svg ביולוגיה
P medicine.svg רפואה P geography1.png גאוגרפיה P Society.png מדעי החברה
P Economy.png כלכלה P parthenon.svg מדע המדינה P La Liberte.png היסטוריה
P religion world.svg דת P judaism.svg יהדות P Israel Flag2.png ישראל
P treble clef.svg מוזיקה P literature.svg ספרות P vip.svg אישים
P SPORT.png ספורט P art.png אמנות P countries.png מדינות העולם
פורטל היום
P At sign.png

פורטל האינטרנט הוא שער לכל הערכים הקשורים לאינטרנט. הפורטל סוקר את ההתפתחות הכרונולוגית של האינטרנט, את השימושים הרבים שלו, את תרבות האינטרנט ועוד.

פורטלים אקראיים
(כל הפורטלים | טוען פורטלים...)
P art.png אמנות P physics.svg פיזיקה
P geography1.png גאוגרפיה P chemistry.svg כימיה
תמונת היום
תמונת היום
"פרנציסקוס מאסיזי מקבל את הסטיגמטה" - ציור שמן מעשה ידי הצייר פטר פאול רובנס. הציור מתאר את פרנציסקוס מאסיזי, עם פצעי הסטיגמטה על גופו.

פרנציסקוס מאסיזי מקבל את הסטיגמטה - ציור שמן מעשה ידי הצייר הפלמי פטר פאול רובנס מתקופת הבארוק, המוצג בעיר גנט. הציור מתאר את הקדוש הנוצרי פרנציסקוס מאסיזי, מייסד מסדר הפרנציסקנים עם פצעי הסטיגמטה על גופו- פצעים שדומים לחלק מפצעיו של ישו הצלוב.

ציטוט יומי
ציטוט יומי
Cquote2.svg

לפתע משנים את החוקים באמצע המשחק.

Cquote3.svg
ספירו אגניו, סגן הנשיא ריצ'רד ניקסון, בריאיון לוושינגטון פוסט על פרשת ווטרגייט,
פורסם ב-29 ביולי 1973


ערך מומלץ
ערך מומלץ
אזורי מחיית השיעים בלבנון כיום. בירוק - אזורים בהם מהווים השיעים רוב

מַתוּאַלֶים הוא כינוי למוסלמים השיעים היושבים בלבנון. ההערכה המקובלת היא שהם מהווים כיום בין 40 ל-45 אחוזים מאוכלוסיית לבנון. דבר זה אינו משתקף בפרלמנט הלבנוני, בו הם זוכים לייצוג של 21% בלבד (27 מושבים מתוך 128) בהתאם להסכם טאיף.

גאוגרפית, מתגוררים המתואלים באזור דרום לבנון ובאזור הבקאע שבמזרח לבנון. השיעים בחרו להתגורר באזורים אלו עוד בתקופת השלטון העות'מאני הסוני, בשל רצונם להימצא בשולי אזורי השליטה של המדינה, כדי שיוכלו לנהל אורח חיים עצמאי, עם מעורבות קטנה ככל הניתן מצד הממשל. נחשלותה של הקהילה בעידן המודרני נובעת, בין השאר, בשל ריחוקה ממרכזי התעשייה, התיירות והתרבות של לבנון. על אף שיפור מסוים באיכות חייהם בחצי המאה האחרונה, גם כיום הקהילה השיעית היא הענייה מבין העדות בלבנון, ואזורי מחייתה זוכים לתקצוב נמוך יחסית מהממשל המרכזי.

המפלגות הפוליטיות העיקריות המייצגות את המתואלים כיום הן אמל וחזבאללה. תהליכי הקצנה מתמשכים בחברה השיעית, הסיוע הכלכלי שמעניק חזבאללה לקהילה וגורמים חיצוניים, הביאו להתחזקות הארגון האסלאמיסטי בשנות ה-90 של המאה ה-20 ולאחר נסיגת ישראל מרצועת הביטחון בשנת 2000.


הידעת?
הידעת?
שביט משגר את הלוויין אופק 7
רוב לווייני העולם משוגרים באותו כיוון - מזרחה, בהתאם לכיוון הסיבוב של כדור הארץ. לוויינים במסלול קוטבי משוגרים צפונה. אולם גם בעניין זה שונה ישראל משאר העולם: לווייני אופק המשמשים את מערכת הביטחון הישראלית משוגרים מערבה. כיוון השיגור המקובל, למזרח, נועד לנצל את כח הסיבוב של כדור הארץ, ולהעניק עוד מהירות ואנרגיה לטיל המשגר. הסיבה לכך שלווייני אופק משוגרים בכיוון ההפוך היא שלוויינים אלו, הכוללים לווייני ריגול, משוגרים מפלמחים, ובהיעדר עומק גיאוגרפי, אם ישוגרו מזרחה והשיגור יכשל, ישנה סבירות גבוהה שהלוויין יפול במדינות ערב. על מנת להימנע מנפילת הטכנולוגיה בידי מדינות עוינות, משגרים את הלווינים מערבה - לכיוון הים.
אירועים בלוח העברי
אירועים בלוח העברי
אוהל קברו של הריי"צ וחתנו הרבי מליובאוויטש
חדשות ואקטואליה
חדשות ואקטואליה
דוד לנדאו
מיזמי ויקימדיה אחרים
מיזמי ויקימדיה אחרים

Welcome to the Hebrew Wikipedia. For assistance in other languages, please see the embassy.