עשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgעש
Euplocia membliaria.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: פרפראים
משפחה: עשים
סוג: עש
מין: עש מחייה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Heterocera

עָש (שם מדעי: Heterocera) הם קבוצה פראפילטית בתוך סדרת הפרפראים. המונח מוגדר על דרך השלילה - כל הטקסונים בסדרת הפרפראים שאינם פרפרים, מכונים עשים. כיום ידועים יותר מ-120,000 מיני עשים בעולם. קבוצת העשים כוללת גם את משפחת הרפרפיים, Sphyngidae. בשפה העברית, לעתים לא מתייחסים אל בני משפחה זו כאל עשים, אלא משתמשים בשם הייחודי "רַפְרַפִּים".

רוב מיני העשים הם יצורים ליליים ("פרפרי לילה"), אך ישנם גם מינים הפעילים במהלך היום או בשעות הדמדומים. עשים רבים, כמו עש הצועני, מהווים מזיקים קשים לגידולים חקלאיים, בשלב הזחל שלהם. עשים ידועים ממשפחת העשיים הם עשי הבגדים, המזיקים לאריגים. מינים אחרים של עשים מועילים לחקלאות, ואף מתורבתים - הידוע שבהם הוא טוואי המשי, המפיק את סיבי המשי. לעשים חשיבות רבה גם במערכות אקולוגיות. בין השאר, הם משמשים כמאביקים של פרחים שונים.

ההבדל בין עשים לפרפרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עשים לא מובדלים בקלות מן הפרפרים. לרוב משתמשים בשם הטרוסאה (Heterocera) כדי לציין את קבוצת העשים, ורופהלוסרה (Rhopalocera) כדי לציין את קבוצת הפרפרים בהבחנה פופולרית. למרות זאת, לשמות אלה אין תקפות בטקסונומיה. ניסיונות רבים נעשו כדי לחלק את משפחת הפרפראים (לפידופטרה), אל תוך קבוצות כגון מיקרולפידופטרה (Microlepidoptera) ומאקרולפידופטרה (Macrolepidoptera), פרנתאה ויוגתאה (Frenatae and Jugatae), או מונוטריסיה ודיטריסיה (Monotrysia and Ditrysia). שמות אלו לא קיבלו תוקף מכיוון שאף אחד מהם לא מייצג זוג של קבוצות מונופילטיות. המציאות היא שפרפרים הם קבוצה קטנה שנבעה מתוך קבוצת העשים ומיוחסים כחלק ממשפחת הדיטריסיה (Ditrysia) של הנאולפידופטרה (Neolepidoptera).

לפיכך אין דרך למיין את הקבוצה של המינים הנותרים בתוך קבוצה מונופילטית, וזאת מכיוון שבשתי הקבוצות ישנם מאפיינים משותפים שעדיין לא נמצאו באב קדמון משותף אחד. נוסף לכך, יש להתחשב בעובדה כי בשתי הקבוצות, הן של הפרפרים(Rhopalocera) והן של העשים (Heterocera) ישנו שלב התפתחותי של זחל הדומה לזחל של חיפושית.

רבות ניתן להתבלבל בין עש המשי לבין העש שעשוי להימצא במזון. מדובר בסוגים שונים.

מזון שנמצא בו עש למשך זמן (ולא רק למגע קל) עלול להכיל מזיקים מסוכנים, ועל כן לא די לנקות את המזון ולהסיר את העש אלא לזרוק כל מזון שהעש היה במגע איתו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]