פאץ' אדאמס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הגהה וסימוכין.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
פאץ' אדמס

האנטר "פאץ'" אדמסאנגלית: Hunter Doherty "Patch" Adams) נולד ב-28 במאי 1945, בוושינגטון הבירה, ארצות הברית. הוא ידוע בשל עבודתו כליצן רפואי, ונחשב אחד ממייסדי התחום. ב-1972 הוא הקים את המוסד הרפואי המפורסם "גזונטהייט".

מלבד היותו ליצן רפואי, משמש אדמס גם כליצן מקצועי, אקטיביסט חברתי, דיפלומט אזרחי, שחקן וסופר. בכל שנה מארגן קבוצת מתנדבים, ויחד הם נוסעים למדינות שונות ברחבי העולם, וכשהם לבושים כליצנים הם מנסים לעודד ולשמח יתומים וחולים. כיום חי אדמס באורבנה (אילינוי), שם הוא מקדם את הרפואה האלטרנטיבית בשיתוף עם המוסד הרפואי. חייו שימשו כבסיס לסרט "פאץ' אדמס" שם גולמה דמותו על ידי רובין ויליאמס. בשנת 2003 ביקר בישראל במרכז הרפואי על שם אסף הרופא[1].

קריירה מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי סיום תיכון ווייקפילד ב-1963, קיבל אדמס את התואר דוקטור לרפואה מהקולג' הרפואי של וירג'יניה, המחלקה למדעי הבריאות של אוניברסיטת קומנוולת' וירג'יניה ב-1973. הוא החזיק באמונה שבריאות הפרט לא יכולה להיות מופרדת מבריאות המשפחה, הקהילה ובריאות העולם כולו. כתוצאה מכך, הקים אדמס, עם מספר חברים את מוסד גזונטהייט, שפעל כקהילת בית-חולים חינמית במשך 12 שנים.

מוסד גזונטהייט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסד גזונטהייט הוקם כמוסד חינמי, בית-חולים מלא, על כל פרטיו ודקדוקיו, וכן כקהילה רפואית התומכת מבחינה כלכלית בחבריה, במערב וירג'יניה. מטרתו של המוסד הייתה לשלב בין בית-חולים עם שיטות רפואה מסורתיות לבין רפואה אלטרנטיבית; אָקוּפּוּנְקְטוּרָה (דיקור סיני), הומאופתיה‏‏‏[1] ועוד. מטרת המוסד הובילה לשילוב תחומים רבים בבית-החולים כגון: רפואה משולבת, אומנויות הבמה, מלאכת יד, טבע, חקלאות, ופעילויות פנאי שונות. בחודשי הקיץ מקבל ביה"ח זרימה תדירה של מתנדבים שגילו את האפשרות דרך אתר האינטרנט [2]. בית-החולים ממוקם במבנים ישנים של בית-סוהר לנשים ובי"ח קטן.

פירוש השם גזונטהייט הוא "לבריאות" (מגרמנית).

פעילויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד פעולותיו בתחום הרפואה, התפרסם אדמס בדעותיו הפוליטיות. הוא הביע את רצונו בסיום השיטה הקפיטליסטית. הוא אף לקח תפקיד הנהגתי חשוב באינטרס הקואליציוני בקמפיין כנגד נשיא ארצות-הברית ג'ורג' בוש וכנגד הוועדה החדשה למען חופש בריאות מנטלית [3] שהקים הנשיא.

בין האגודות עליהן הוא מגן נמנת "האגודה הבינלאומית לשחרור הנפש" (MindFreedom International), שמאגדת כ-100 קבוצות הגנה שונות למאמץ משותף בהרצת קמפיינים למען זכויות האדם של חולי נפש.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏ הוֹמֵאוֹפַּתְיָה - שיטת טיפול במחלות תוך מתן כמויות זעירות של תרופה ‏