פדווא טוקאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תמונת פדווא טוקאן על עטיפת ספר "דיאלוגים עם פדווא טוקאן" (ערבית: حوارات فدوى طوقان )

פדווא טוקאן (ערבית: فدوى طوقان, 1 במרץ 191712 בדצמבר 2003) הייתה משוררת פלסטינית ילידת שכם.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוקאן נולדה למשפחה עשירה ומכובדת בשכם, ולה ארבע אחיות וחמישה אחים. פדווא הייתה השביעית מבין אחיה. היא רכשה השכלה בבית ספר יסודי, וכשהגיעה לגיל 12, נאלצה לפרוש מהלימודים - על אירוע טראומתי זה מספרת ליאנה בדר, מנכ"לית משרד התרבות וההסברה הפלסטיני, אשר ביימה סרט על אודות המשוררת:

"הוריה של פדוא הוציאו אותה מבית הספר בגיל 12 מפני שילד אחד נתן לה פרח. אחד מאחיה כלא אותה בבית ובכל זאת היא המשיכה לכתוב והצליחה, בעזרת יצירותיה, להתגבר על הדיכוי ועל מעצר הבית שלה. מדובר במשוררת שכתבה בתחילה שירי אהבה, דבר שהיה נדיר אצל אשה ערבייה מבית שמרני בשכם. לאחר הכיבוש הישראלי התחילה פדואה טוקאן לכתוב שירים בעלי גוון פוליטי וזכתה להיות סמל פלסטיני ופמיניסטי"[1].

אחיה, איברהים טוקאן, בעצמו משורר ידוע, קיבל על עצמו את האחריות לחינוכה. בין השנים 1962 - 1964 היא למדה אנגלית וספרות אנגלית באוניברסיטת אוקספורד.

במהלך חייה פירסמה שמונה ספרי שירה, חלקם תורגמו לאנגלית, וכן ספר אוטוביוגרפי דרך הררית‏‏[2], בו היא מתארת את חייה ומערכת היחסים המורכבת שלה עם האם המובילה אותה בדרכה האישית, בדרך להכרה נשית פמיניסטית ולתפיסתה הלאומית. ספר זה ותפיסתה הלא-שגרתית את מעמד האישה, קירבו את טוקאן לקבוצות פמיניסטיות ישראליות, אשר ראו במאבקה האישי דוגמה ייחודית וקרובה למאבק מגדרי החוצה גבולות ומגבלות לאום.

טוקאן האמינה כי הצלחת המאבק הפלסטיני תלויה בראש ובראשונה בפתיחות החברה ובשחרור הנשים. לטענתה רק בחברה משוחררת וליברלית ניתן יהיה לקדם את שאיפותיו של העם הפלסטיני.

טוקאן התגוררה ופעלה כל ימי חייה בעיר הולדתה שכם, ויצאה ממנה בעיקר לאירופה על מנת לקבל פרסים על שירתה (איטליה ויוון), וכן למצרים וירדן, שם זכתה לפרסום יחסי, בעיקר בזכות מעמדה כמשוררת של המאבק הפלסטיני. היא שימשה חברה בהנהלת אוניברסיטת א-נג'אח בשכם‏‏[3].

טוקאן מעולם לא התחתנה ולא הולידה ילדים. לשאלה מדוע לא באה בברית הנישואים היא סיפרה בראיון שפורסם לראשונה בעיתון "הארץ" לפעיל השמאל יוסף אלגזי: "השירה הייתה מטרת חיי. כשאני מביטה על העולם מסביב, הנישואים רחוקים ממני. תמיד פחדתי מאוד מהגבר. פחדתי שיכבול אותי. ברור שאילו נישאתי לא הייתי יכולה להתמסר כולי לשירה. בגלל הדיכוי שהיה מנת חלקן של אמי, של אחיותיי, של כל ידידותיי, היו חיי הנישואים שלהן עבדות. לכן נזהרתי מהגבר ונמנעתי להיות שבויה לו. רק זה היה חסר לי, שאשרת גבר כלשהו, שאכין לו קפה או ארוחת בוקר. מדוע? מה פתאום? לעולם לא".‏[4]

נפטרה בעיר הולדתה שכם בשנת 2003, בשיאה של האינתיפאדה השנייה.

מוטיבים עיקריים ביצירתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוקאן השמיעה ביקורת חריפה כנגד מדיניותה של מדינת ישראל אותה ראתה ותיארה כמדיניות של דיכוי. הביקורת שנשמעה מפיה הופנתה אף לעבר החברה הפלסטינית הערבית המסורתית והתמקדה בעיקר ביחס החברה בה גדלה לנשים.

היא מספרת‏‏ על אמא שלה בספרה האוטוביוגרפי:

""...ואולם תמיד הרגשתי בחוט של צער סמוי המשוך עליה, וכאשר גדלתי הבנתי את מקור הצער הנסתר הזה. היה זה ההסגר והדיכוי החברתי שהיה כפוי על האשה בביתנו. והתברר לי בוודאות, שהדיכוי שממנו סבלה וריחוקה מן החברה שמחוץ לבית, הם שפיתחו בה את יכולת הלעג והשנינות כדרך של פורקן"[5].

ובראיון עם יוסף אלגזי היא הרחיבה: "אמא שלי הייתה האישה הראשונה מבנות דורה בשכם שהסירה את הרעלה. ומאותה עת החלה לשאוף אל קרבה את רוח החופש, כי הזמן כבר אסף אליו את הדור הישן, השמרן, במשפחה. הייתי מתמלאת אושר כשהייתי רואה את חיוניותה מתגברת בד בבד עם שחרורה מכבלי ההסגר בכלא המסורת הנתעב".

על מקור השראתה ותהליך כתיבת השירים מספרת טוקאן:

"כתבתי את הדברים כשבלבי מקננת תחושה, שגם בימים אלה החברה הערבית מוכנה לקבל את גילוי לבי מהימים שבהם, כמו שאר הנשים החברה שלנו, סבלתי מהלחצים שהופעלו עלינו, סירבתי להשלים עם המצב הזה וידעתי שיבוא יום ואביע התנגדות זו בגלוי. כשניגשתי לכתוב את זיכרונותי, הצבתי לעצמי כמטרה עליונה לתאר את קורותי בכנות. למרות הכאב שגרם לי מצבי, הכתיבה הפכה אצלי למעין פעולת היטהרות".

ובאופן מסוגנן יותר בשירה "איך שיר נולד":‏[6]

Cquote2.svg

נקח את שירתנו מליבך המעונה הגועש/באפלה ואבק הלילה/נלוש אותה באור, נלוש אותה בקטורת/האהבה והנדרים/ננשוף בתוכה את כוח האדם והסלעים/אחר כך נשיב אותה לליבך הטהור, הבוהק/הו, עמנו הנאבק הסובלני...

Cquote3.svg

יחסיה של טוקאן עם העולם הגברי אשר סביבה ועם אביה היו בעייתיים, שלא לומר עוינים, כמשתקף בשיר "שיר ללא שם" בתרגום אורנה עאקד, המתאר לוויה של גבר - אולי של קרוב משפחה - אולי של האב.‏‏‏[7]

Cquote2.svg

גמרנו אתו, הלכנו בהלוויותיו, לא הצטערנו עליו/וברכנו על צלו שבעפר נטמן/הוא לא ישוב/לא הוציאנו אף אנחה מאחורי ארונו/לא הזלנו עליו/דמעה, אפילו נצוץ דמעה.

אחרי ששתינו מכוסו את השנאה המרה/לאחר שהמטיר עלינו משפלותו בגידותיו/ומכפירתו/נעדר מאתנו פרצופו הדחוי, הוא לא יחזור אלינו/הוא היה רשע, המית את השירה בנו/והתקווה.

Cquote3.svg

תפיסה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריאיון עם יוסף אלגזי התייחסה טוקאן למספר שאלות מפתח בתפיסתה הפוליטית. ככלל מביעה טוקאן דעות לא קונפורמיסטיות ועצמאיות שנראה כי מקורן בנסיון חיים. מאידך, היא מסייגת לעתים את הצהרותיה בציטוטים המזכירים טענות של חוגים פונדמנטליסטיים השכיחים בשיח הציבורי הערבי.

 • בנוגע לאסלאם הרדיקלי היא טענה: "...אני חרדה לומר כל אשר על לבי בעניינם. יש ביניהם כאלה שאינם נרתעים משום דבר ומפירים את צווי הדת המוסלמית. במהותו האסלאם איננו כפי שהם טוענים לייצגו. באסלאם יש אהבה, חמלה וסלחנות, ואין בו שנאה", אך בד בבד טענה כי את להבות הקנאות מפיחה ארצות הברית וארגון הביון שלה אותם היא מכנה השטן: "...אחרי שהצליחו לדחוק מהזירה את הקומוניזם, האויב הגדול בעבר, הם העלו את האסלאם הקנאי כדי להרוס את המשטרים במדינות הערביות ולחזק בהן את אחיזתם."
 • בנוגע לדמוקרטיה כשיטת משטר בעולם הערבי ציינה טוקאן: "...בירדן גרם תהליך הדמוקרטיזציה להפיכת האחים המוסלמים לגורם חשוב וחזק בפרלמנט. עלינו לנהוג זהירות בממשנו את הדמוקרטיה. הדמוקרטיה מצליחה בארצות מבוססות. אך לא זה המצב בעולם הערבי, אשר במשך דורות חי תחת דיכוי: מאות בשנים תחת עול האימפריה העות'מאנית, ועם נפילתה - תחת מנדטים זרים".
 • טוקאן הביע תמיכה בטרור כדרך לגיטימית של העם הפלסטיני להשגת מטרותיו הלאומיות: "כלום ישראל לא קמה גם בזכות הטרור? כל המאבקים של כל העמים המדוכאים בעולם מתנהלים בעזרת הטרור. לנו לא נותרה דרך אחרת לממש את חירותנו אלא האלימות והטרור. כי מי שונא שלום ומי אינו רוצה לחיות בביטחון?".

קשרים עם אמנים ישראליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות, ואולי בשל, גישתה הלאומנית הבלתי מתפשרת, יצרה טוקאן קשרים עם אמנים ואנשי ציבור ישראלים. המפורסם שבהם היה משה דיין, שר הביטחון דאז, אשר ביקש לפגוש בה לאחר שקרא את שיריה ובעיקר שיר מסוים אשר תכניו קיצוניים ומרחיקי לכת ובו היא מתארת מוות של חייל ישראלי וממשיכה ומתארת כיצד היא אוכלת את קרביו. כותב‏‏ פרופסור ששון סומך על שירתה בכלל ועל פגישתה עם דיין:

"שירתה הייתה רומנטית מובהקת ונושאיה העיקריים היו אהבה, טבע והתבודדות... עם כיבוש שכם על ידי צה"ל ביוני 1967, 'גילתה' ישראל את פדווא טוקאן. משה דיין, שר הביטחון, פגש אותה באירוע מתוקשר. היא כתבה שירים נסערים על חרפת הכיבוש ועל צביעותם של הכובשים ('מושל העיר נתן את פקודתו /וחיש דקלם על אהבה, בטחה, שלום'.) עיתונאים ופרשנים שידיעתם בלשון הערבית ובספרותה מפוקפקת הציגו אותה כמפלצת ספרותית שכל עניינה לאכול כבדים של חיילים ישראלים, וכל זאת על שהשתמשה באחד משירי ההתנגדות שלה בביטוי על 'אכילת כבד' המופיע בטקסט ערבי עתיק".

פגישות פוריות יותר נערכו עם משוררות ישראליות. מספר העיתונאי והפובליציסט הישראלי, יגאל סרנה:

"לפני עשרים שנים, בקיץ 85, נסענו יחד לשכם, דליה ואני, לחברתה המשוררת פדואה טוקאן. כבר ב-67 כתבה רביקוביץ, באותה רגישות כואבת, על השתוללות הרבנים והדת, 'כי הימים האלה שאחרי המלחמה יותר משהם דומים לימות המשיח, הם דומים לימי הביניים'. ישבתי עם שתי המשוררות שחייהן האישיים היו מלאים אסונות, וטוקאן אמרה: 'זה עידן הדכדוך. כשהיינו ילדים שרנו באמבטיה. עכשו השתתקנו. אנו רדופים'. טוקאן תמכה בהשתתפות ילדים במאבק. דליה התנגדה מאד וחשבה שיש לגונן עליהם מן האש. כשיצאנו משם אמרה כמעט בקנאה: 'מתוקה היא תחושת העוול. לנכבש יש חיים יותר פשוטים. יש לו מטרה גדולה שמאפילה על הכל'"[8].

ומוסיף ומספר ‏‏יגאל סרנה בספרו עד מדינה:

"במפגש משוררות אומרת דליה רביקוביץ: 'חייב להיות ביטחון לילדים גם בתוך מאבק לאומי'. ואילו המשוררת הפלסטינית פדואה טוקאן מתנגדת לה: 'לא (...) כיבוש צריך להיות מסורב על ידי כולם, גם ילדים'".‏‏‏[9]

דו-קרב או דו-שיח של שירים ניהלה טוקאן עם המשוררת רחל עוזיאל פרחי. בעלה של רחל פרחי - אל"ם דוד פרחי - קצין בכיר בממשל צבאי היה מוכר לטוקאן, והיא כתבה שיר המופנה כביכול לבנו בכורו איתן:

"...איתן ילדי/כמו נמל השוקע/אני רואה אותך טובע/דרך השקר/החלום הנפוח הוא מטען משקיע/אני חוששת לך, ילדי/מחויב לגדול ברשת זו של דברים/להיות מופשט בהדרגה/מלבך האנושי ומפניך/תוכל ליפול שוב ילדי/וליפול/וליפול/נמוג אל סוף ללא חקר."

על שיר זה ענתה רחל פרחי בספרה כבשה ברחובות ירושלים בשיר תשובה לפדואה טוקאן:

"... אני מציעה לך להצטרף אלי אחות/גם אם העולם יהיה כלו נגדנו לשמור את נשמת הילדים/החיים ואת המתים לא נוכל להחיות ואת העוול שנעשה/לא נוכל להשיב ואת האדמה שנלקחה לא נוכל להחזיר/ואל הבתים שעזבנו אי שם לא נוכל לחזור, עזרי לי/אחות ואעזור לך להציל מה שנשאר ולא במלחמה"‏‏[10]

התייחסות לטוקאן בפרסומים ישראליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנה פדווא טוקאן שותקת שירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספרו "חוט מושך מן הלשון" כתב המשורר אלמוג בהר שיר ששמו "שכם 1967" ובו ביקורת על היעדרה המורגש של פדווא טוקאן מהמאבק הפלסטיני, השיר מתעד כביכול רגע בכיבוש העיר שכם בשנת 1967 אך מהדהד את תחושת הבגידה של האליטה הפלסטינית במטרה הלאומית, אותה השקפה שהותירה את טוקאן - למרות מעמדה - כאייקון מבודד בביתה בשכם.

"...הנה פַדְוַוא טוּקָאן שותקת שירים/ בִפנים ביתה הנַאבְּלוּסִי./ הצבא חונה בְחצרה/ והיא מנופפת מִחלונה/ שירים של דיו לבנה."[11]

נשים ומגדר במזרח התיכון במאה העשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסופת המאמרים בעריכתן של רות רודד ונוגה אפרתי מנסה לתת תמונה עדכנית של מעמד האישה במזרח התיכון תוך שימוש בערכים פמיניסטיים ככלי למחקר וניתוח. במאמר מאת מירה צורף נבחנת החברה הפלסטינית ומקום האישה בה תוך שימוש ביצירתה האוטוביוגרפית של פדווא טוקאן. החוקרת מציינת כי "הסיפור האישי והסיפור הקולקטיבי אינם מנוגדים זה לזה, אדרבה חוויותיו האישיות ביותר של היחיד יונקות מן הנסיבות הכלליות החיצונית וכך גם הזיכרון האישי המתעצב אל מול הקבוצה", כלומר טוקאן, ממקום של התרסה ומרד פמיניסטי, משקפת את מעמד האישה הפלסטינית כפרט ומאמצים של תנועות פמיניסטיות בכלל.

המחזה "עננים בדרך הררית"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפסטיבל התיאטרון של עכו הועלתה בשנת 2004 הצגה, המתייחסת לאישה הפלסטינית הלכודה במיתוס הלאומי מחד גיסא, ומעמדה בחברה מאידך גיסא. במחזה מופיעה דמות פיקטיבית של המשוררת פדווא טוקאן ומולה טרוריסטית, מחבלת מתאבדת פלסטינית. המחזה, מאת אורנה עקאד, מבוסס בחלקו על ספר אוטוביוגרפי שכתבה טוקאן ובחלקו על מפגשים של היוצרת עם אסירות ביטחוניות פלסטיניות.‏‏‏[12]

המחזה מתרחש בבית ילדותה של המשוררת בשכם, בו היא אוספת במשך שנים את הזיכרונות אשר עיצבו את אישיותה ואת יצירתה. ספרים מפוזרים בערמות על רצפת החדר המאובקת, ו"היא", צעירה המגיעה אל הבית, מציבה את המשוררת הזקנה מול חוסר האונים והייאוש הנורא הניבטים מקיומם של פליטים. מסבירה המחזאית:

Cquote2.svg

הרעיון לכתיבת המחזה על טוקאן נולד מתוך המחשבה המטרידה שבמגזר היהודי פשוט לא מכירים אותה. יודעים, אולי, שהיא אחותו של המשורר הלאומי הפלסטיני איברהים טוקאן ושמשה דיין נפגש איתה על-פי בקשתו לאחר שפרסמה את השיר שבו היא מבקשת לאכול את הכבד של אויביה, אבל לא באמת מכירים את שירתה. חשבתי שאולי מחזה שכזה יוכל לעזור לחציית תרבויות ולחשיפת פנים אחרים מאלו המוכרים של השירה הפלסטינית.

Cquote3.svg

דברי המחזאית על יצירת טוקאן:

Cquote2.svg

כשאתה מקלף את הקליפות מתקבלת אישה שמגלה שהגולם שהיא יצרה קם עליה. אני לא חושבת שהיא ידעה שהשירים שלה יגרמו לאנשים להגיב בצורה כזו. היא לא האמינה בכוח של המילים שלה ולא הייתה מודעת לו. היא הייתה אישה מבריקה, אבל בה במידה היא הייתה מנותקת מהחיים. את הקאסבה היא הכירה מהטלוויזיה. היא הייתה אריסטוקרטית שלא עבדה יום בחייה לצורך פרנסתה, ואת מרבית ימיה העבירה בבית, כך שמצוקותיו היומיומיות של העם הפלסטיני לא היו חלק מהיומיום שלה אבל הכיבוש כן היה מוכר לה, הוא היה מתחת לאפה... התחלתי לכתוב את המחזה מתוך הערצה מאוד גדולה לשירתה של פדואה טוקאן וגם לאישיותה, ואני גומרת אותו עם המון תהיות, עם אהבה גדולה ועם רחמים. גיליתי אדם עם המון סדקים, אבל עדיין אני מאמינה שמה שחשוב באמת זו השירה שלה ופריצת הדרך של אישה שלא נכנעה לחברה שבה היא חיה.

Cquote3.svg

סיכום ודיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאמר "לב אשה מהמזרח" בירחון "קשת" לספרות ניתח‏‏ פרופסור ששון סומך את דרכה של פדווא טוקאן. לדבריו, עד לכיבוש הגדה המערבית בידי ישראל בשנת 1967 הייתה טוקאן משוררת מופנמת: שירתה הייתה אישית-רגשית והיא הקדישה מיצירתה לאבל על אחיה האהובים, איבראהים ונימר, שמתו בטרם עת. השירים הפוליטיים המעטים שכתבה עד אז היו בבחינת מס לחברה בה היא חייה. אשר התייחסה אליה כמשוררת לאומית. עם בוא השינוי וכיבוש עירה - שכם - על ידי מדינת ישראל הפכה למשוררת של מאבק‏[13].

פרופסור סומך מסכם‏‏ כי הבידוד, בחלקו מבחירה, בחלקו נטוע במישור האישי - אף כי איננו רומנטי בעיקרו - מילא בסופו של דבר את כל עולמה של המשוררת. בשנת 1994 הוא נפגש עמה ביחד עם קבוצה של אנשי רוח ואמנים מישראל, ובהם מכריה של המשוררת נתן זך ודליה רביקוביץ. הפגישה נערכה ברוח טובה וסוכמה בידי טוקאן באמירה כי היא מקווה ומאמינה כי שלום יבוא עם תום הכיבוש‏[13].

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מאי 2010 הוחלט במועצת הכפר הערבי כאבול לקרוא 18 רחובות בכפר על שמם של אישים ערבים ופלסטינים, חלקם מנהיגים פוליטיים וחלקם אנשי תרבות ורוח, בהם פדווא טוקאן. ראש המועצה הסביר את ההחלטה "בשמירה על כך שהמורשת הערבית והפלסטינית תהיה מושרשת ומונצחת על-שמם של אלו אשר הקריבו ונאבקו נגד הקולוניאליזם והכיבוש למען העצמאות של עמנו וחירותו"‏[14].

ספרי שירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אחי, איברהים. (1946)
 • בודדה עם הימים. (1952)
 • מצאתי את זה. (1957)
 • תן לנו אהבה (1960).
 • מול הדלת הסגורה. (1967)
 • הלילה והפרש. (1969)
 • בודדה, על פסגת העולם. (1973)
 • יולי והדבר האחר. (1989)
 • המנגינה האחרונה. (2000)
 • געגועים בהשפעת חוק הכבידה. (2003)
 • מסע בדרך הררית. אוטוביוגרפיה. (1990), תורגם לעברית בשם דרך הררית

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • שטרית-ששון, שרון. רק על עצמי לספר ידעתי?! עיצוב הזהות האישית והקולקטיבית בראי הכתיבה האוטוביוגרפית של היוצרות הפלסטיניות פדוא טוקאן וסחר ח'ליפה. חיבור לשם קבלת התואר "דוקטור לפילוסופיה", רמת-גן, כסלו, תשס"ח.
 • סומך, ששון. לב אשה מן המזרח – עיון בשירת פדוא טוקאן, קשת. תל אביב: מ"ז, תש"ל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על המשוררת
על שירתה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ סייד קשועאמנות ההסברה, באתר הארץ, 14 בנובמבר 2001
 2. ^ ‏Tuqan, Fadwa: An autobiography: A Mountainous Journey, Graywolf Press, Saint Paul, Minnesota, U.S.A (1990), ISBN 1-55597-138-5, with part two published in 1993‏
 3. ^ Lawrence Joffe, Fadwa Tuqan, The Guardian, December 15, 2003.
 4. ^ יוסף אלגזי, ידעתי שיבוא יום ואתנגד, אתר אינדימדיה ישראל, 30 בינואר 2009
 5. ^ יואב כלתי, רעות לוי-כרמל, "דיאלוג יצירתי בספרות הערבית - יחסי אם ובת בספרות הפלסטינית ביצירתה של פדווא טוקאן" עבודת גמר, רמות חפר, 2007
 6. ^ תרגום השיר "איך שיר נולד", פורום ערבים בתפוז.
 7. ^ שיר ללא שם, פדואה טוקאן, באתר ynet
 8. ^ "רביקוביץ ודודו גבע בלי קשר", עד ראיה, בלוג של יגאל סרנה. 21 בדצמבר 2005
 9. ^ עמיה ליבליךסימן אזהרה לחברה שדעתה משתבשת, באתר הארץ, 27 ביוני 2007 ‏
 10. ^ רחל עוזיאל פרחי, כבשה ברחובות ירושלים, הוצאת עקד,‏ 1974, עמוד 53
 11. ^ אלמוג בהר, קורא וכותב :הנה פדווא טוקאן שותקת שירים בלוג אישי, 5 בדצמבר 2009
 12. ^ מרב יודילוביץ'אורנה הכפולה, באתר ynet‏, 28 באוקטובר 2004
 13. ^ 13.0 13.1 ‏סומך, ששון. לב אשה מן המזרח – עיון בשירת פדוא טוקאן, קשת. תל אביב: מ"ז, תש"ל.
 14. ^ עידן יוסף, לראשונה בכפר ערבי-ישראלי: רחובות ע"ש שונאי ישראל, באתר חדשות מחלקה ראשונה, 5 במאי 2010.