פוגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוסף של פוגים אמריקאיים
פצץ ישראלי

פוגים הוא משחק ילדים. מקור המשחק בהוואי, והוא נוצר שם בשנות ה-30 של המאה ה-20. בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 שב המשחק להיות פופולרי בארצות הברית. בישראל המשחק שווק על ידי נ.ב. שיווק אלבומים בע"מ ונמכר בין השנים 1994-1996.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם הוא במשקה שנקרא Passion Fruit, Orange, Guava (או בראשי תיבות POG) שמכסי הבקבוקים שלו היוו את דיסקיות המשחק.

מטרת המשחק ומהלכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המשחק היא איסוף דיסקיות קרטון מאויירות, הקרויות פוגים. במהלך המשחק מניחים השחקנים ערימת דיסקיות על משטח מאוזן. לפי תור, באמצעות הטלת דיסקת פלסטיק הנקראת פצץ מנסה כל שחקן להפוך מספר רב ככל הניתן של פוגים. הפוגים שהתהפכו הופכים לרכושו של השחקן שהפכם.

כל פוג - מסגרתו צבועה בצבע מסוים, כלומר, הוא שייך לסדרה ("הסדרה האדומה", "הסדרה הכחולה", "הסדרה הכתומה"). יש סדרות הנחשבות יוקרתיות מאחרות. הפוגים ה"שווים" ביותר נקראים "אסים".

על כל פוג ציור. המשחק הפך לאמצעי שיווקי, כאשר חברות מסחריות כדוגמת חברת הדלק סונול ותוכניות טלוויזיה כדוגמת ה"קומדי סטור" ו"הופה היי" הפיקו פוגים המפרסמים אותן. כמו כן, על אחדים מהפוגים הוצגו תמונות שנלקחו מסדרות טלוויזיה לילדים, למשל "מייטי מורפין פאוור ריינג'רס".

מדובר בשילוב של תחביב איסוף, משחק מיומנות ומזל.

כיום בעקבות הפוגים שווקו דיסקיות של יצרנים נוספים (כדוגמה "פוקימון" טאזוז, "דרגון בול Z"). את מקומם של הפוגים ירשו הפליקים שהיו דיסקיות מתכת ("יו-גי-הו!" ו"גיבורי מארוול").

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]