פטרוזאוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Information-silk.svgפטרוזאוריה
Cearadactylus.jpg
תקופה
טריאס עליוןקרטיקון עליון, 65.5‏–‏210 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: זאורופסידה
סדרה: פטרוזאוריה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Pterosauria

פטרוזאוריה (שם מדעי: Pterosauria, שפירושו "זוחלים בעלי כנפיים"‏[1]) הם זוחלים קדומים מכונפים מקבוצת ארכוזאוריה. הם התקיימו מהטריאס העליון עד הקרטיקון. הם היו בעלי חוליות הראשונים עם יכולת תעופה, וכמו אצל העטלפים בני ימינו נתגלגלו הגפיים הקדמיות לכנפי תעופה קרומיות. נכלל בהם הסוגים פטרנודון ופטרודקטיל. הסדרה כללה מגוון רחב של סוגים בגדלים שונים, מ-25 ס"מ (כמו ה-Nemicolopterus) ועד ל-10 מטרים ואף יותר (ה-Hatzegopteryx thambema ואחרים).

בטעות יש המכלילים את הפטרוזאוריה עם הדינוזאורים, כשלמעשה שני הסדרות הם חלק מתוך קבוצת הארכוזאוריה.

חלק מהפטרוזאורים היו מכוסים במעין-פרווה, אם כי שונה לחלוטין מהשיער הקיים אצל יונקים כמו גם מהנוצות שבציפורים. מדענים העניקו לצורה זו של "שיער" את השם "pycnofibre", שפירושו "נימים צפופות". זו היא דוגמה לאבולוציה מתכנסת, כשבשני מינים שונים לחלוטין מופיע פתרון דומה לבעיה זהה - הצורך בבידוד מפני הקור.

מכניקת הטיסה של הפטרוזאורים איננה מובנת כל הצורך עדיין. ישנן תאוריות הטוענות כי יכולת התעופה של הפטרוזאורים נעוצה בעובדה כי אטמוספירת כדור הארץ הייתה באותה תקופה צפופה יותר, כך שכוח העילוי היה גבוה יותר. תאוריה זו נדחתה כי היא איננה מספקת תשובה מקיפה לכל סוגי הפטרוזאורים בגדליהם השונים. גם האופן באמצעותו "המריאו" מעל הקרקע נתון במחלוקת.

בהלכם על הקרקע, שלא כמו ציפורים בנות ימינו, הלכו הפטרוזאורים על כל ארבעת גפיהם, כולל הכנפיים.‏[2]

בגלל מראם יוצא הדופן ויכולת התעופה שלהם, מינים מסדרת הפטרוזאוריה מופיעים לעתים קרובות בסרטי מדע בדיוני, כמו למשל בסרט "קינג קונג" ובסרט "פארק היורה 3" ואחרים. לעתים קרובות מופיעים הסוגים בצורה שגויה, תוך התעלמות מהידע המדעי הנצבר אודותם (דוגמה בולטת היא, השימוש בסוג פטרנודון בסרט פרק היורה 3, כשהסוג מופיע עם שיניים אף שבמציאות היה חסר שינים ומשמעות שמו בלטינית היא "כנף חסרת שיניים").

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]