פינגווין הסלעים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgפינגווין הסלעים
Macaroni Penguins (js).jpg
מצב שימור

מצב שימור: פגיע (VU)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: פגיע
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: פינגווינאים
משפחה: פינגוויניים
סוג: Eudyptes
מין: פינגווין הסלעים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Eudyptes chrysolophus
‏(ברנדט, 1837)
Eudyptes chrysolophus

פינגווין הסלעים (שם מדעי: Eudyptes chrysolophus) הוא מהסוג Eudyptes הקרוב לפינגווין המלכותי. פינגווינים אלה רבים יותר במספרם מכל מיני הפינגווינים האחרים, כ-12 מיליון זוגות חיים. פינגווין הסלעים מבוגר שוקל בין 3.2 ל-6.1 ק"ג ומתנשא לגובה של בין 51 ל-77 ס"מ. ניתן להבדילם מפינגווינים אחרים באמצעות נוצות הכותרת העליונות הצהובות-שחורות שלהם. הפינגווין שוקל כ-3.2-6.1 קילוגרם וגודל לגובה של 51-77 ס"מ[1][2]. בטנו של פינגווין הסלעים בצבע לבן, כמו כל המינים של מהסוג Eudyptes. יש לו נוצות צהובות-שחורות בחלק העליון של ראשו ועיניו אדומות. גם הוא כמו כלל הפינגווינים שוחה היטב, אך לא מסוגל לעוף.

פינגווין הסלעים התגלה על ידי המדען הגרמני יוהאן פרידריך ברנדט. פינגווין הסלעים והפינגווין המלכותי דומים מאוד, על-אף שראשו של פינגווין הסלעים שחור, בעוד שצבע ראשו של הפינגווין המלכותי נוטה ללבן.

מזונם של פינגוויני הסלעים מורכב בעיקר מסוגי קריל, לפעמים הם צוללים עד לעומק של 20 ס"מ כדי להשיג מזון‏[3].

פינגווין הסלעים מקננים באמצעות חפירת בורות לא עמוקים באדמה. הם מטילים לתוך הקן שתי ביצים לכל היותר, הביצה הראשונה לרוב קטנה יותר וסיכוייה לבקוע נמוכים יותר. הביצים מהוות מזון להרבה טורפים, שמתיישבים באזור. הביצים בוקעות אחרי דגירה של 34 ימים שבה מתחלקים הזכר והנקבה.

הזכר דואג עבור הגוזלים עד ל-3 שבועות, הנקבה דואגת למזון יומי לגוזל. בשלב הראשוני לחייהם הם לא מגדלים נוצות, ולכן הם מתקבצים עם גוזלים אחרים כדי לחממם את גופם. נוצותיהם יגדלו כ 60-70 ימים מיום הבקיעה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Macaroni Penguin: Information from Answers.com
  2. ^ ANIMAL BYTES - Macaroni Penguin
  3. ^ Green, K.; R. WIlliams, M.G. Green (1997-05-07). "Foraging ecology and diving behaviour of Macaroni Penguins Eudyptes chrysolophus at Heard Island". Marine Ornithology 26: 27–34. Retrieved 2008-10-06.