פלומריה ריחנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgפלומריה ריחנית
Plumeria alba flowers.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: גנציינאים
משפחה: הרדופיים
סוג: פלומריה
מין: פלומריה ריחנית
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Plumeria alba

פלומריה הוא עץ נוי נפוץ בארץ ממשפחת ההרדופיים. הפלומריה (המכונה גם פיטנה בארץ) היא סוג בן 8 מינים שמקורו באמריקה הטרופית והסוב-טרופית. הסוג מורכב ברובו ממיני עצים ושיחים נשירים. מקור הפלומריה הוא בונצואלה, מדינות מרכז אמריקה ומקסיקו אך היא משגשגת בכל אזור בעל אקלים טרופי.

פלומריה ריחנית בישראל.

הפלומריה קרובה מבחינה בוטאנית להרדוף הנחלים וכמוהו מכילה שרף חלבי רעיל ביותר. מיני הפלומריה השונים נבדלים זה מזה בצבע הפרחים ובצורת העלים.פרחי הפלומריה ריחניים ובשעות הלילה מגבירים את ריחם על מנת למשוך אליהם עשים להאבקה. לפרחי הפלומריה אין צוף ולמעשה הם מוליכים שולל את העשים שעוברים מפרח לפרח ומאביקים אותם. ניתן להרבות את הפלומריה הן בצורת ייחורים והן על ידי הנבטה של זרעים.

הסוג פלומריה נקרא על שמו של החוקר והבוטנאי הצרפתי בן המאה השבע עשרה שרל פלומייה (Charles Plumier) אשר סייר בעולם החדש ותעד מינים רבים של חיות וצמחים. בשפות לטיניות המין נקרא גם פרנג'יפני (Frangipani) על שם משפחת אצולה איטלקית שפיתחה בושם המופק מפרחי הצמח.

בשפת הנאוואטל האצטקית שמו של הפרח הוא קאקאיוחוצ'יטל שפירושו הוא "פרח העורב" והאצטקים השתמשו בו למטרות רפואיות רבות. במדינות רבות ברחבי אסיה הפרח משמש כמנחה במקדשים בודהיסטים, משום שעל פי האגדה בודהה עצמו היה בגלגול קודם עץ פלומריה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]