פלר דה ליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פלר דה ליס

פְלֵר דֶה לִיסצרפתית: Fleur-de-lis או Fleur-de-lys, ברבים: Fleurs-de-lis) הוא סמל בית המלוכה של צרפת. פירוש השם בצרפתית הוא פרח השושן, אך מקור הסמל הוא דווקא בפרח האירוס. בעברית נפוץ התרגום השגוי פרח החבצלת.

מקור הסמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטבע יהוד מדינתא; צד שמאל ובו דימוי שושן צחור והמילה יהד
מטבע בן שקל חדש ובו ציטוט של מטבע יהד מדינתא

מקורו של סמל האירוס בסמל הירוגליפי בכתב החרטומים המצרי, אשר שימש כסימן למילה. דימוי שושן צחור הוטבע במטבע יהוד מדינתא על ידי יהודים בארץ ישראל בתקופת שיבת ציון במאה ה-6 לפנה"ס. הסמל אומץ על ידי האצולה של האימפריה הרומית, ולאחר נפילתה ועלייתה של השושלת המרובינגית, המלכים המרובינגים אימצו את הסמל, בהקשר למסורת האירוס ששימשה להכתרת המלך כלוביס הראשון. על פי האגדה ירדה צפחת שמן מן השמיים על מנת למשוח את כלוביס בשמן ולהכתיר אותו למלך. על פי מסורת אחרת הופיע הפרח מן השמיים בעת טקס ההכתרה כמתנה ממרים הבתולה (ככל הנראה מדובר בבלבול מקורות, שכן סימלה של מרים הבתולה הוא פרח שושן צחור).

פרחי אירוס הענף (Iris pseudacorus) אומץ על ידי מלך צרפת פיליפ הראשון במאה ה-11. נכדו, המלך לואי השביעי אימץ את מגן האבירים הכחול שעליו פרח האירוס המוזהב כסימלו - מגן זה נקרא: Azure semé-de-lis . הסמל המוכר היום - המורכב מפרח משלושה פרחים מוזהבים על רקע כחול מתוארך לתקופתו של מלך צרפת שארל החמישי - שנת 1376.

במאה ה-14 זוהה הסמל בכל אירופה כסמלה של המלוכה הצרפתית, ומלך אנגליה, אדוארד השלישי הוסיף לשלט האצילים שלו את הסמל כדי להראות את תביעתו לכתר הצרפתי.

הפלר דה ליס אומץ על ידי האצילות בצרפת ואף באיטליה בשל היכולת הוויזואלית שלו להציג את דרכם של האצילים, זו אשר פוסעת דרך האמצע על ידי זה שהיא דוחה את הפיתויים הן מהשמאל והן מהימין. לא פעם נצבעו עלי הפרח בצבעים אדום, כחול ולבן כאשר הלבן הוא העלה המרכזי אשר מייצג את שביל הביניים ואת דרך האמצע.

הפלר דה ליס הוצא מן הסמל האנגלי רק בשנת 1801, כאשר מלך אנגליה ג'ורג' השלישי ויתר על תביעתו לכתר הצרפתי.

שימושים בני ימינו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלר דה ליס נותר סמל צרפת עד למהפכה הצרפתית, עת הוחלף בדגל שלושת הצבעים. פרח האירוס הוחזר לדגלה של צרפת בשנת 1814, אך הוחלף שוב בשנת 1830, לאחר המהפכה נגד שארל העשירי מלך צרפת.

הפלר דה ליס מסמל את אזור איל דה פרנס ומופיע בסמל העיר ליל ובמוטו העיר בורדו.

החל משנת 1948 מופיע הפלר דה ליס בדגל קוויבק.

בישראל, פלר דה ליס מופיע בסמליהן של תנועת הצופים (וכן על זה של תנועת הצופים הבינלאומית) ותנועת "השומר הצעיר", וכן בסמליהן של יחידות סיור ומודיעין רבות ברחבי העולם (בצה"ל: אגף המודיעין, סיירת מטכ"ל, סיירת צנחנים, יחידת אגוז ועוד). כמו כן, הפלר דה ליס מופיע על גבי מטבע של שקל חדש אחד, והוא שאול ממטבע יהודה בתקופת השלטון הפרסי (המאה ה-6ה-4 לפנה"ס).

בהיבט דתי, פלר דה ליס מסמל לעתים את השילוש הקדוש בנצרות.

גלריית סמלים ודגלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]