פרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותראנגלית: Academy Award for Best Supporting Actor) הוא פרס אוסקר הניתן מטעם האקדמיה האמריקאית לקולנוע בגין הופעה של שחקן בתפקיד משני, והוא מייצג את ההכרה שהשחקן הופיע בצורה יוצאת מן הכלל. המועמדים והזוכה בקטגוריה זו נבחרים על ידי חברי האקדמיה, וההודעה על הזכייה מתבצעת בטקס פרסי האוסקר.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך 74 השנים שחלפו, בהתחשב במצבי שוויון וזכייה נשנית, האקדמיה האמריקאית לקולנוע העניקה 74 פרסי אוסקר ל-67 שחקנים שונים. הזוכים בפרס אוסקר מקבלים פסלון זהב המכונה "אוסקר". קודם טקס האוסקר ה-16 (1943), קיבלו הזוכים שלט. הזוכה הראשון בפרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר, הוא וולטר ברנן שכובד בטקס האוסקר ה-9 (1936) בשל הופעתו ב"בוא וקבל את זה".

עד טקס האוסקר ה-8 (1936), מועמדות עבור פרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר, כללה את כל סוגי השחקנים, אם על הופעה בתפקיד ראשי, ואם על הופעה בתפקיד משני. בטקס האוסקר ה-9 (1937), עקב תלונות על ההעדפה של שחקנים ראשיים משום שהם נמצאים רב הזמן על המסך, נפתחה קטגוריה נפרדת לשחקנים בתפקיד משנה; פרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר. נכון ל-2010 מעניקה האקדמיה האמריקאית לקולנוע, ארבעה פרסי אוסקר והם: לשחקן הטוב ביותר, לשחקנית הטובה ביותר, לשחקן המשנה הטוב ביותר ולשחקנית המשנה הטובה ביותר.

שיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיא השחקן הטוב ביותר שחקן המשנה הטוב ביותר סך הכל (השיא הגדול ביותר)
שחקן עם הכי
הרבה פרסים
ספנסר טרייסי
פרדריק מארץ'
גרי קופר
מרלון ברנדו
דסטין הופמן
טום הנקס
ג'ק ניקולסון
דניאל דיי לואיס
שון פן
2 פרסים וולטר ברנן 3 פרסים וולטר ברנן 3 פרסים
שחקן עם הכי
הרבה מועמדויות
ספנסר טרייסי
לורנס אוליבייה
9 מועמדויות וולטר ברנן
קלוד ריינס
ארתור קנדי
ג'ק ניקולסון
4 מועמדויות ג'ק ניקולסון 12 מועמדויות
שחקן עם הכי
הרבה מועמדויות
שאף פעם לא זכה
פיטר או'טול 8 מועמדויות קלוד ריינס
ארתור קנדי
4 מועמדויות פיטר או'טול 8 מועמדויות
הזוכה המבוגר ביותר הנרי פונדה בן 76 כריסטופר פלאמר בן 82 כריסטופר פלאמר בן 82
המועמד המבוגר ביותר ריצ'רד פרנסוורת' בן 79 רלף ריצ'רדסון בן 82 רלף ריצ'רדסון בן 82
הזוכה הצעיר ביותר אדריאן ברודי בן 29 טימותי האטון בן 20 טימותי האטון בן 20
המועמד הצעיר ביותר ג'קי קופר בן 9 ג'סטין הנרי בן 8 ג'סטין הנרי בן 8

וולטר ברנן הוא היחיד שזכה בפרס אוסקר 3 פעמים. אחריו, שישה שחקנים שזכו בפרס פעמיים, והם: אנתוני קווין, מלווין דאגלס, מייקל קיין, פיטר יוסטינוב, ג'ייסון רוברדס וכריסטוף ואלץ. רוברדס הוא היחיד שזכה בפרס פעמיים ברציפות.

השחקנים בעלי מספר המועמדויות הגבוה ביותר בקטגוריה זאת (4 מועמדויות), הם: וולטר ברנן, ג'ק ניקולסון, קלוד ריינס וארתור קנדי, אך ריינס וקנדי, שניהם, לא זכו אף פעם בפרס. השחקנים שהיו מועמדים לפרס 3 פעמים ואף פעם לא זכו: צ'ארלס ביקפורד, ג'ף ברידג'ס, רוברט דובאל, אד האריס ואל פצ'ינו.

הרולד ראסל היה השחקן היחיד שקיבל שני פרסי אוסקר על אותה הופעה, כשהוא זכה בפרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר ופרס אוסקר לשם כבוד, עבור תפקידו בסרט "שנות חיינו היפות ביותר". בארי פיצג'רלד ב"הולך בדרכי" הוא השחקן היחיד שהיה מועמד גם לקטגורית השחקן הטוב ביותר, וגם לקטגורית שחקן המשנה הטוב ביותר על אותה הופעה, וזכה במועמדות השנייה. (כיום, ניתן לבחור באיזו קטגוריה יהיה השחקן מועמד).

רוברט דה נירו (הסנדק חלק שני, דון ויטו קורליאונה) הוא הזוכה היחיד בקטגורית שחקן המשנה הטוב ביותר על תפקיד, בו זכה השחקן מרלון ברנדו, (הסנדק, דון ויטו קורליאונה) בקטגורית השחקן הטוב ביותר. דה נירו ובניסיו דל טורו הם הזוכים היחידים בקטגוריה זו שהופיעו בשפה זרה.

הית' לדג'ר הוא השחקן היחיד שזכה בפרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר לאחר מותו, (האביר האפל, הג'וקר).

המועמדות המוקדמת ביותר של אדם שעדיין חי, קווין מקרטני (1951). הזכייה המוקדמת ביותר של אדם שעדיין חי, ג'ורג' צ'אקיריס (1961).

זוכים ומועמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

██ הערה: הזוכה מסומן בצהוב

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]