צבא שחרור קוסובו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סמל הארגון באלבנית, ראו את הדמיון לדגל אלבניה

צבא שחרור קוסובו או KLAאלבנית: Ushtria Çlirimtare e Kosovës or UÇK) היה ארגון גרילה חצי צבאי אלבני אשר פעל להשגת עצמאות לחבל קוסובו מידי יוגוסלביה וסרביה בסוף שנות ה-90. כתב ה-BBC בחבל הבלקן פו‏ל ו‏וּ‏ד כתב בשנת 2001 כי "צבא שחרור קוסובו הפך לארגון הגרילה המצליח ביותר של העת החדשה". על פי העיתונאי העוסק בפלילים, ג'פרי רובינסון, ארגון ה-KLA הוא "קשר ישיר בין אוסאמה בן לאדן לאלבנים".

המערכה של הארגון נגד כוחות הביטחון של סרביה גררה תגובת נגד חמורה של צבא יוגוסלביה אשל הובילה למלחמת קוסובו שהתחוללה בשנים 1996-1999. ה-CIA, ארצות הברית, האו"ם והרשויות היוגוסלביות מחשיבות את ה-KLA לארגון טרור. הממשלה הסרבית דיווחה שאנשי הארגון הרגו יותר מ-10,000 אזרחים סרבים ואלבנים.

בתגובה לפעולות הגרילה של ה-KLA, הצבא והמשטרה היוגוסלביים פתחו בפעולות נגד אלימות אשר הובילו לעקירתם של אלבנים בני חבל קוסובו ולהברחתם למקדוניה ולאלבניה השכנות. פעולות אלו של צבא יוגוסלביה הוכרזו כטיהור אתני על ידי ארגוני זכויות אדם וממשלות נאט"ו. פעולות אלו ביחד עם מה שנתפס בעיני מדינות אירופה המערבית ככישלון למנוע התרחשות של זוועות במהלך מלחמת בוסניה, הביאו לידי המלחמה הראשונה אי-פעם של נאט"ו כנגד מדינה ריבונית (מלחמה שהחוקיות שלה מוטלת בספק עד היום בשל אי קבלת החלטה המאשרת שימוש בכוח במועצת הביטחון של האו"ם).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]