צבי הנינג'ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבי הנינג'ה

Teenage Mutant Ninja Turtles DW 7.jpg
צבי הנינג'ה, כפי שהם מופיעים על עטיפת חוברת מספר 7 בהוצאת Dreamwave Productions, אמנות מאת סקוטי יאנג.

הוצאה לאור: מיראז' סטודיוס
(1984-1995, 2001-2010)
אימג' קומיקס
(1996-1999)
IDW Publishing
(2011 ואילך)
הופעת בכורה: Teenage Mutants Ninja Turtles #1
(מאי 1984)
נוצר על ידי: קווין איסטמן
פיטר ליירד
נתונים
מצב הקבוצה: פעיל
בסיס פעולה: מנהטן
חברי צוות:
לאונרדו
רפאל
דונטלו
מיכלאנג'לו
חברי צוות בולטים מהעבר:

צבי הנינג'האנגלית: Teenage Mutant Ninja Turtles, או בראשי תיבות TMNT) היא קבוצה בדיונית של צבים מוטאנטים, גיבורי-על המופיעים בחוברות קומיקס בהוצאות הקומיקס מיראז' סטודיוס, אימג' קומיקס ו-IDW Publishing. הקבוצה נוצרה על ידי צמד האמנים קווין איסטמן ופיטר ליירד והופיעה לראשונה במאי 1984.

צבי הנינג'ה הם לאונרדו, רפאל, דונטלו ומיכלאנג'לו, שאומנו באמנות הלחימה נינג'יטסו בידי הסנסיי ספלינטר. ממקום מושבם בתעלות הביוב של מנהטן, ניו יורק, ארבעת הצבים נלחמים בפושעים, מגלומנים מרושעים ופולשים חוצנים, ובכל אותה עת נותרים חבויים ומבודדים מפני העולם החיצון.

סדרת חוברות הקומיקס הובילה ליצירתו של זיכיון הכולל סדרות אנימציה, סרטי קולנוע ומשחקי מחשב. בישראל הסדרה המקורית שודרה במקור בערוץ הראשון אך עברה בהמשך לערוץ הילדים וערוץ 2. בשנת 2005 יצאו לשווקים בישראל קלטות וידאו ו-DVD הכוללים פרקים נבחרים מתוך הסדרה והיא אף הועלתה כמחזמר לילדים בכיכובה של מיכל צפיר.

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי הנינג'ה הם ארבעה צבים מוטאנטים שנוצרו על ידי תערובת של נוזלים כימיים בדיונים. שמותיהם של ארבעת הצבים הראשונים הוענקו להם על ידי המאסטר שלהם, ספלינטר, אשר קרא להם על שם אנשי האשכולות האיטלקיים האהובים עליו מתקופת הרנסאנס: לאונרדו דה וינצ'י, מיכלאנג'לו, דונטלו ורפאל. צבי הנינג'ה הם מומחים באמנויות לחימה מזרחיות וביחד נלחמים בכוחות הרשע שבראשם עומד שרדר.

 • לאונרדו - התלמיד המצטיין של מאסטר ספלינטר. חכם, אמיץ ומיומן. קיבל את המנהיגות על אחיו הצבים האחרים. בעל בנדנה כחולה, ונשקו הוא שתי חרבות נינג'אטו (שנקראות בהרבה מקרים בשם "קטאנה", המילה היפנית לחרב). לאונרדו הוא הרציני שבחבורה, מקדיש את רוב זמנו לאימוני נינג'יטסו וכן מקדיש כבוד רב לקוד הבושידו. היה לו פחד גבהים עד שספלינטר עזר לו להתגבר עליו. כינויו הוא ליאו.
 • רפאל - הצב הקשוח, חם המזג, העצבני, הציני והמתבודד בין האחים. בעל בנדנה אדומה, ונשקו הוא שני פגיונות סאי. מדבר לרוב במבטא מרובע ברוקלין. אישיותו היא חמת מזג וסרקסטית, ולעתים הוא מציג הומור ציני. למרות זאת, הוא נאמן לאחיו הצבים ולסנסיי ספלינטר. חבר טוב של קייסי ג'ונס. כינויו הוא ראף.
 • דונטלו - גאון מדעים, מחשבים וטכנולוגיה, והמהנדס של החבורה. בעל בנדנה סגולה. הוא זה שממציא מכשירים מיוחדים לצבים העוזרים להם נגד אויביהם. נשקו הוא מטה בו העשוי עץ חזק. מעדיף להשתמש בשכלו מאשר בכוחו כדי להתגבר על איומים. בכל סדרה הוא מעריץ דמות מדען אחרת, שלפעמים מתבררת כפרופסור מטורף (כמו ד"ר קוויס מ-1997). כינויו הוא דוני.
 • מיכלאנג'לו - הצעיר מבין האחים. הבדרן של החבורה, עושה צחוק מכל דבר וחובב מושבע של משחקי וידאו, קומיקס ופיצה. הוא מוכשר ובעל הדמיון הפרוע והגדול ביותר. הוא הצב בעל הבנדנה הכתומה. ברוב העיבודים הנוספים לקומיקס, נשקיו הם שני נשקי נונצ'קו, אבל בסדרה מ-1987 החל מהעונה החמישית הוא נלחם עם שרשרת שבקצה קרס. כינויו הוא מייקי.
 • ספלינטר - הסנסיי של הצבים ואביהם המאמץ. עכברוש מוטאנט מיפן שלמד את דרכי הנינג'יטסו מבעליו המאטו יושי. בסדרת האנימציה משנת 1987 וכן בקומיקס של חברת ארצ'י קומיקס ובסדרת האנימציה משנת 2012, ספלינטר היה המאטו יושי בעצמו, שעבר מוטציה לעכברוש ולא היה חיית המחמד של יושי כמו בקומיקס המקורי.
 • שרדר - מסטר נינג'יטסו מרושע בשם אורוקו סאקי. יריבם המושבע של ספלינטר וצבי הנינג'ה. מנהיג כנופיית "הרגל".
 • אפריל אוניל - עוזרת מעבדה לשעבר של המדען בקסטר סטוקמן. פגשה לראשונה בצבים כאשר הצילו אותה מידי המאוזרים הרובוטיים של בקסטר (mousers, חתולים רודפי עכברים). שותפה לארבעת הצבים ברבות מהרפתקאותיהם ועוזרת להם מעל פני השטח בו בעת שהם נשארים חבויים מתחת לפני השטח. בסדרת האנימציה משנת 1987, בקומיקס של חברת ארצ'י קומיקס ובשלושת הסרטים, אפריל היא שדרנית חדשות טלוויזיה, בסדרת האנימציה של 2012 היא נערה בת 16 ובת של מדען .
 • קייסי ג'ונס - פורע חוק שהופך לבן בריתם של הצבים ולמושא אהבתה של אפריל. נפגש לראשונה עם הצבים לאחר שנקלע למאבק עם רפאל. לוחם בפשע באמצעות אביזרי ספורט כמחבטי בייסבול וקריקט, מקלות גולף והוקי קרח וכיוצא בזה.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיראז' סטודיוס, אימג' קומיקס ו-IDW[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי הנינג'ה של איסטמן וליירד הפציעו בגיליון הראשון של Teenage Mutant Ninja Turtles ממאי 1984, כפי שפורסם בכנס קומיקס שנערך במלון שרתון בפורתסמות', ניו המפשייר. הוא פורסם בכשלושת אלפים עותקים בידי מיראז' סטודיוס בפורמט בגודל מגזין, באיורים בשחור-לבן ובנייר זול‏[1]. התעניינות הציבור בצבים המוטאנטים גברה לאחר שמודעה שיווקית פורסמה במדריך הקניות לחוברות הקומיקס Comics Buyer's Guide #545. ההרצה המוגבלת של 3,000 עותקים הפכה באופן כמעט מיידי לפריטי אספנות, וכעבור מספר חודשים בלבד תומחרו במחיר הגדול פי 50 ממחירם ההתחלתי. השם "מיראז' סטודיוס" נבחר משום שאיסטמן וליירד לא השתמשו באולפני איור מקצועיים בתחילת הקריירה שלהם, לפני שפרי יצירתם הפך אותם למולטי-מיליונרים.

מיראז' סטודיוס פירסמו גם חוברת נלווית דו-חודשית בשם Tales of the Teenage Mutant Ninja Turtles, שתוכננה לצמצם את הפערים שביקום הצבים. עצם פרסומה של החוברת הפך את שתי הסדרות למקבילות אחת לשנייה ואשר מתרחשות באותה המשכיות קאנונית. הכרך הראשון פורסם בין השנים 1987-1989, כאשר כל שבעת הגיליונות של הכרך הראשון אוגדו מאוחר יותר פעמיים, ו-25 הגליונות של כרך שני קובצו יחדיו באוגדנים של חמש חוברות כל אחד.

כאשר תופעת צבי הנינג'ה החלה לחלחל למדיות נוספות, איסטמן וליירד מצאו את עצמם באמצעה של מפלצת פרסום שיווקית בינלאומית. הדבר מנע מהם להמשיך בכתיבתם ובאיורם של הסיפורים המתמשכים מדי חודש בחודשו. מסיבה זו, אמנים רבים הוזמנו להטביע את חותמם על חוברות הקומיקס. אי לכך, אופיים המגוון והנרחב של הסיפורים הקנה להם פן אנתולוגי מסוים. המעריצים דבקו בנאמנות בסיפורים, ומה שהתחיל למעשה במהדורה מוגבלת הפך לסדרה מתמשכת המתפרסת על פני 104 גיליונות וארבעה כרכים.

ביוני 1996, חברת אימג' קומיקס החייתה את סדרת הכותרים במה שנחשב לכרך השלישי של הקומיקס "צבי הנינג'ה". הייתה זו הרצה יותר מבוססת פעולה, ולמרות שזכתה לציון עקב שינויים שערכה בדמויות הראשיות, פיטר ליירד הכריז על סדרת הכותרים שהיא איננה קאנונית לסדרה המקורית. באותו זמן הוא החל בכתיבת הכרך הרביעי של הסדרה המקורית, בפרסומה של "מיראז' סטודיוס".

לאחר שמיראז' סטודיוס לקחה את המושכות חזרה מאימג' קומיקס, היא המשיכה בהרצת הכרך הרביעי בדצמבר 2001 תחת הכותרת הפשוטה TMNT. לאחר 28 גיליונות, ליירד הודיע על הפסקה בת שמונה חודשים לצורך הפקת סרט התלת ממד. אולם, מקץ שמונה חודשים אתר הקומיקס המשיך להפיץ כי הסדרה עדיין בהפסקה לא מוגבלת. בינואר 2008, מיראז' סטודיוס פרסמו רשמית כי הסדרה תשוב במאי של אותה שנה. גיליונות 29 ו-30 הופצו במהדורות מוגבלות של כאלף עותקים כל אחד, והורשו לפרסום דרך אתר החברה. למרות שהסכם הרכישה בין ליירד וניקלודאון איפשר לו לפרסם עד ל-18 גיליונות בשנה בהתאם להמשכיות המקורית, לא התפרסם כל חומר חדש מאז המכירה.

באפריל 2011, חברת ההוצאה לאור IDW Publishing הודיעה כי רכשה את הזכויות לפרסומה של סדרת חוברות חדשה המתרחשת באותה המשכיות כשל הסדרה המקורית‏[2]. הגיליון הראשון פורסם ב-24 באוגוסט 2011 בכתיבתם של איסטמן וטום וולץ ובאיורם של איסטמן ודן דאנקן.

ארצ'י קומיקס, דרימווייב הפקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בד בבד עם הרצתה של הסדרה המקורית במיראז' סטודיוס, חברת ההוצאה לאור ארצ'י קומיקס פרסמה את Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures בין אוגוסט 1988 לאוקטובר 1995. עלילות הסיפורים עובדו בתחילה מסדרת האנימציה של סוף שנות ה-80, אך החל מהגיליון החמישי איסטמן וליירד החליטו לתת את הסיפורים לריאן בראון וסטיבן מרפי, עובדי מיראז' סטודיוס. הצמד נטש באופן מיידי את האווירה של הסדרה המצוירת ולקח את סדרת הכותרים בכיוון חדש והרפתקני יותר.

סדרת חוברות בהשראת סדרת האנימציה משנת 2003 פורסמה על ידי חברת Dreamwave Productions מיוני ועד לדצמבר 2003. הסדרה נכתבה בידי פיטר דייוויד ואוירה בידי ל'שון תומאס. בארבעת הגיליונות הראשונים, אשר עובדו ישירות מסדרת האנימציה, הסיפורים סופרו מנקודת מבטם של אפריל, בקסטר, קייסי וצמד שוטרי משטרת העיר ניו יורק במקום נקודת מבטם של הצבים.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת האנימציה הראשונה (1987-‏1996)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צבי הנינג'ה (1987)

כאשר חברת הצעצועים פליימייטס בע"מ נבחרה להפיץ ליין דמויות אקשן פיגר, החברה הייתה הססנית בנוגע לסיכון הכרוך בכך ודרשה שתיערך עסקה לשידורה של סדרת טלוויזיה קודם להפצה‏[3]. ב-28 בדצמבר 1987 החלה שידורה של סדרת האנימציה הראשונה של צבי הנינג'ה עם מיני סדרה בת חמישה חלקים. הסדרה זכתה עד מהרה למשבצת שידור קבועה במסגרת שידורי שבת בבוקר החל מ-1 באוקטובר 1988 עם 13 פרקים, כאשר מיראז' סטודיוס לא החזיקה בזכויות היוצרים.

סדרת האנימציה שמה דגש חזק יותר על הומור מאשר בקומיקס. כאן, ארבעת הצבים מתוארים כגיבורי-על מתחכמים ואוהבי פיצה שנלחמים בכוחות הרשע ממקום מחבואם בביוב. לראשונה, הצבים עוטים מסיכות בצבע, בעוד בקומיקס היו לכולם מסיכות אדומות. הוצגו דמויות חדשות בשם רוקסטדי, ביבופ והניוטרינים, בעוד דמויות מקוריות כמו ספלינטר, שרדר וכנופיית הרגל נותרו נאמנים לקומיקס בחזותם ובקוי המתאר הכלליים שלהם בלבד. במקום שספלינטר היה לעכברוש המחמד המוטאנט של המאטו יושי, הוא היה המאטו יושי בעצמו. כנופיית הרגל השתנתה מנינג'ות אנוש לאספקה בלתי נדלית של חיילים רובוטיים, מה שאיפשר למספר רב שלהם להיות מושמדים בלי שנהרגו (החלטה חשובה בהתאם לקהל היעד, שהיו ילדים). קראנג, אחד מהנבלים הזכורים ביותר מהסדרה, קיבל השראה מגזע חייזרי שבחוברות הקומיקס של מיראז' סטודיוס. צבע עורו של בקסטר סטוקמן השתנה משחור ללבן, מהסיבות האפשריות שגילומו של אפרו-אמריקני נבל בסדרה מצוירת לילדים תתפרש לא נכונה וכן משום ששרדר היפני שנותן פקודות לאפרו-אמריקני ייחשב לגזעני. ככל שהסדרה התקדמה, הדגש היה יותר על שימוש בטכנולוגיה של מדע בדיוני ופחות על אמנויות לחימה. כדי להתחרות בעליית הפופולריות של מייטי מורפין פאוור ריינג'רס, במהלך שתי העונות האחרונות של הסדרה השתנה הנבל ללורד דרג, שר מלחמה חוצני מרושע המבקש להשתלט על העולם ומסיח את דעת הציבור להאמין שצבי הנינג'ה הם האויבים ולא הוא.

סדרת לייב אקשן (1997-‏1998)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צבי הנינג'ה - הדור הבא

בשנים 1997-1998, צבי הנינג'ה כיכבו בסדרת לייב אקשן שנקראה "צבי הנינג'ה: המוטציה הבאה" ואשר עקבה אחר מאורעות סרטי הקולנוע. צבת נינג'ה חמישית הוצגה, בשם ונוס, שהייתה מיומנת באמנות השינובי. נדמה היה כי הסדרה מהווה המשך רופף לזיכיון הסרטים, היות שהשרדר הובס וצבי הנינג'ה נתקלו באויבים חדשים. קשר נוסף לסדרת הסרטים היה בזכות מקום מגוריהם של הצבים (תחנת רכבת תחתית נטושה, כפי שתוארה בסרטים השני והשלישי), כנופיית הרגל היו אנושיים, ואוזנו החתוכה של ספלינטר, כפי שתואר בסרט הראשון. צבי הנינג'ה השתתפו בהופעת אורח בפרק של פאוור ריינג'רס בחלל. הסדרה בוטלה לאחר עונה אחת בלבד ו-26 פרקים. מאז, פיטר ליירד התכחש בתוקף לדמותה של ונוס.

סדרת אנימציה שנייה (2003-‏2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – צבי הנינג'ה (2003)

בשנת 2003 שודרה סדרת אנימציה חדשה בהפקת אולפני 4kids Entertainment, בשיתוף עם מיראז' סטודיוס‏[4]. מיראז' סטודיוס הייתה בעלת שליש מהזכויות לסדרה, ולכן מעורבותה גרם לסדרה המצוירת להיראות אפלה ונאמנה יותר לקומיקס מאשר הסדרה המצוירת הקודמת לה. הסדרה נמשכה כשבע עונות עד לשנת 2009 והסתיימה לאחר 156 פרקים בסרט טלוויזיה באורך מלא בשם "צבים לנצח", שהופק לרגל 25 שנות קיומו של הזיכיון, ואיחד שלוש גרסאות של צבי הנינג'ה: הגרסה המצוירת מ-1987, הגרסה המצוירת מ-2003 וגרסת הקומיקס המקורית מ-1984.

סדרת אנימציה שלישית (2012)[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולפני ערוץ ניקלודיאון רכשו את הזכויות המלאות ממיראז' סטודיוס ו-4kids Entertainment. האולפנים יפיקו סדרת אנימציה בתלת ממד בת 26 פרקים שתשודר החל מ-20 באוקטובר 2012. קדימון ראשון לסדרה שוחרר במרץ 2011[5]. הקדימון מרמז על מספר שינויים ביניהם שני צבים הנושאים כלי נשק דומים אך בעלי קצוות מחודדים: דונטלו מחזיק בנשק מוט נאגינאטה, ומיכלאנג'לו מחזיק בקוסאריגאמה במקום נונצ'קו.

בכנס שנערך בחסות ניקלודאון, הוכרז שהשחקן ג'ייסון ביגס ידובב את דמותו של לאונרדו ורוב פולסן, שדיבב את רפאל בסדרה מ-1987, ידובב את דונטלו‏[6]. ביוני 2011 התגלה כי שון אסטין ידובב את רפאל וגרג סייפס ידובב את מיכלאנג'לו‏[7]. עונה זו משודרת בישראל בערוץ ניקלודיאון החל מה-9 בדצמבר.

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • צבי הנינג'ה (1990) - הסרט המקורי, המבוסס על חוברות הקומיקס המוקדמות. אורוקי סאקי, השרדר, מגיע לניו יורק ומתחיל לאסוף בני נוער שישמשו ככנופיית נינג'ות בשם "הרגל". ארבעת הצבים, שמצליחים להציל שליח פיצה שמותקף על ידיהם, יוצרים קשר עם כתבת טלוויזיה בשם אפריל אוניל. הצבים נתקלים בקייסי ג'ונס, בחור קשוח שלוחם בפשע תחת כיסוי פנים עם מסכת הוקי ומשתמש במקל ההוקי שלו כנשק נגד הכנופיה. אפריל מסייעת לצבים כאשר הם מותקפים על ידי שרדר, ואביהם המאמץ, מאסטר ספלינטר, נחטף. הם יוצאים לשחררו ולהתעמת עם שרדר. הסרט זכה להצלחה רבה וגרף בקופות יותר מ-130 מיליון דולר וקיבל תגובות חיוביות, ונחשב לסרט המצליח ביותר בזיכיון צבי הנינג'ה.
 • צבי הנינג'ה 2 (1991) - סרט ההמשך לעלילה הקודמת. שרדר, שנקבר תחת ערימות זבל במגרש הגרוטאות, שורד ושב לנקום, כמה נערים מכנופיית "הרגל" שנותרו ברחו לאזור חדש שהמשטרה לא תחשוד לאחר שיותר ממאה נערים שהשתתפו בכנופיה נתפסו והושלכו לבתי סוהר. גם שרדר וגם הצבים מתחקים אחר מוצאם ומגלים שהם נוצרו על ידי חומר רדיואקטיבי ירוק. שרדר מנצל את שאריות החומר על מנת ליצור שתי מפלצות שילחמו בצבים ולהקים מחדש את כנופיית "הרגל". הסרט הצליח כמו קודמו וצבר יותר מ-75 מיליון דולר.
 • צבי הנינג'ה 3 (1993) - בעקבות שרביט מסתורי שקנתה אפריל לספלינטר, ארבעת הצבים משוגרים אחורה בזמן ליפן הפיאודלית של שנת 1593 ומסייעים לכפריים להילחם מול שליט מרושע. לצד השליט עומד סוחר אמריקני המצייד את חייליו ברובים ותותחים. על הצבים להציל את אפריל שנחטפה, לסייע לכפריים המורדים ולאתר את השרביט שאבד להם בזמן המלחמה, כדי לחזור להווה. אך ארבעת הצבים מסתגלים מהר מאוד ליפן העתיקה: לאונרדו מתאחד עם מורשת הנינג'יטסו וקרבות הסמוראים, דונטלו מתקשה ללא טכנולוגיה, רפאל העצבני מוצא שלווה ואילו מיכלאנג'לו מתאהב בנערה כפרית המנהיגה את המרד.
 • צבי הנינג'ה (2007) - סרט באנימציה ממוחשבת, עם סיפור עצמאי שהולך במסורת הקומיקס והסדרה העדכנית ביותר.
 • צבי הנינג'ה (2014) - סרט באנימציה ממוחשבת, בהפקתו של מייקל ביי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]