ציפור גן עדן מלך סקסוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgציפור גן עדן מלך סקסוניה
Pteridophora alberti -Papua New Guinea-8.jpg
מצב שימור

מצב שימור: ללא חשש (LC)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: בעלי חוליות
מחלקה: עופות
סדרה: ציפורי שיר
משפחה: עדניים
סוג: Pteridophora
מין: ציפור גן עדן מלך סקסוניה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Pteridophora alberti

ציפור גן עדן מלך סקסוניה (שם מדעי: Pteridophora alberti) הוא מין של עדני האנדמי לגינאה החדשה, הידוע בעיקר בשל נוצותיו הארוכות והצהובות הצומחות מפניו ומשמשות לחיזור. ציפור גן העדן מלך סקסוניה היא יחידה בסוגה הטקסונומי, הנקרא Pteridophora.

גם שמה של ציפור גן העדן מלך סקסוניה וגם שמה המדעי alberti ניתנו כהצדעה למלך אלברט מסקסוניה (1828 - 1902), כשגם שמה של אשתו הונצח במין אחר של ציפור גן עדן. ציפור גן העדן נקראת גם "קיסאבה" על ידי המקומיים בפפואה ניו גיני, בגלל הקריאה החזה של הזכר. היא ניזונה מפרוקי-רגליים, פירות וחרקים.

אורכו של הזכר הוא 22 ס"מ. צבעו של הזכר הוא שחור וצהוב, עם קשתית חומה כהה, מקור שחור, רגליים חומות-אפורות, פה בצבע ירוק-טורקיז, עם שתי "קרניים" הנמצאות על מצחה של הציפור, שאורכן כ-50 ס"מ בצבע אמייל-כחול. הנוצות ניתנות להרמה על ידי הציפור והן משמשות להרשמת נקבות בטקסי החיזור. נוצות הקרניים היו כל כך מוזרות, עד שכאשר הביאו פוחלץ ראשון של הציפור לאירופה, חשבו המומחים שהוא זיוף. ציפור גן העדן חיה בגובה של 1,400–2,850 מ' מעל פני הים.

אף על פי שהזכרים ניצודים עבור נוצותיהם היפות, שבשימוש עבור טקסים, ציפור גן עדן מלך סקסוניה נפוצה יחסית בכל חלקי התפוצה שלה. זאת הסיבה שהיא הוגדרה תחת מצב "ללא חשש" ברשימה האדומה של ארגון IUCN.

הזכרים הבוגרים מאוד טריטוריאליים, והזכר שומר על הנחלה שלו ממקום גבוה, בדרך כלל מצמרות עצים גבוהים, ושר כדי להורות על כך שהנחלה שלו.

בשנת 1996 סר דייוויד אטנבורו גילה לראשונה את טקסי החיזור של ציפור גן עדן מלך סקסוניה.

קישוריםחיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור של ציפור גן עדן