צעדת המלח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גאנדי בעת מצעד המחאה על מונופול המלח

סאטיאגרהאת המלח הייתה קמפיין של מאבק לא אלים נגד שלטונה של האימפריה הבריטית בהודו שהתמקד במס המלח שהטיל ממשל זה, והחל בצעדת המלח לדאנדי ב-12 במרץ 1930. זו הייתה פעולת ההתנגדות הראשונה נגד השלטון הבריטי לאחר פונרא סווארג', הכרזת העצמאות על ידי מפלגת הקונגרס הלאומי ההודי. מהטמה גאנדי הוביל את מצעד דאנדי מהאשראם שלו בעיר אחמדאבאד אל הכפר דאנדי במדינת גוג'אראט, כדי לייצר מלח בחוף האוקיינוס ההודי. הודים במספרים גדלים והולכים הצטרפו אליו במהלך הדרך. בסופו של המסע בן 400 הקילומטרים, ב-6 באפריל 1930 הפר גאנדי את חוק המלח שאסר על ייצור של מלח מתחרה במונופול הבריטי. דבר זה הצית פעולות נרחבות של מרי אזרחי נגד הראג' הבריטי בהן השתתפו מיליוני הודים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1927 מינתה ממשלת בריטניה ועדה חדשה לרפורמה חוקתית בהודו בראשותו של סר ג'ון סימון. ועדת סימון לא כללה אפילו הודי אחד בשורותיה. התוצאה הייתה שהמפלגות ההודיות החרימו את הוועדה. בוועידה בקולקטה בדצמבר 1928 קידם גאנדי החלטה הקוראת לממשלה האנגלית להעניק להודו מעמד של דומיניון או שיפתח נגדה קמפיין לא-אלים חדש שמטרתו השגת עצמאות מלאה להודו. גאנדי מיתן את דעותיהם של אנשים צעירים יותר כמו סובהס צ'אנדרא בוסא וג'ווהרלל נהרו שרצו לתבוע עצמאות מיידית, אבל גם שינה את עמדתו שלו, למתן אורכה של שנה אחת בלבד במקום שנתיים.

הבריטים לא הגיבו. ב-31 בדצמבר 1929 נפרס דגלה של הודו בלאהור. ב-26 בינואר 1930 חגגה מפלגת הקונגרס שהתכנסה בלאהור את יום העצמאות ההודי. יום זה צוין כמעט על ידי כל ארגון הודי אחר.

צעדת המלח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתאם להבטחתו, פתח גאנדי בסאטיאגרהא חדשה נגד מס המלח במרץ 1930. ששיאה היה צעדת המלח המפורסמת לדאנדי מ-12 במרץ ועד ל-6 באפריל 1930. גאנדי צעד 400 קילומטרים מאחמדאבאד (העיר הגדולה ביותר בגוג'אראט) לדאנדי (כפר קטן במדינה זו), כדי לייצר מלח בעצמו. אלפי הודים התלוו אליו במסעו אל הים.

גאנדי נעצר ב-5 במאי 1930, מספר ימים לפני ביצוע של פשיטה מתוכננת על מפעלי המלח בדהראסאנא (Dharasana) בגוג'אראט. מצעד דנאדי והמאבק העוקב בדהראסאנא משכו את תשומת לבה של התקשורת העולמית אל תנועת העצמאות ההודית, וזו העניקה לנושא כיסוי נרחב בעיתונים וביומני קולנוע.

הסאטיאגרהא נגד מס המלח נמשכה במשך שנה כמעט, ונגמרה כאשר שוחרר גאנדי מכלאו, והחלו הדיונים עם המשנה למלך לורד אירווין בוועידת השולחן העגול ההודית השנייה.

מעל 80,000 הודים נעצרו כחלק מסאטיאגרהאת המלח. למאבק הייתה השפעה משמעותית בשינוי הגישה של בריטניה והעולם כלפי השאלה של עצמאות הודו, והוא גרם להודים רבים להצטרף לראשונה למאבק, אם כי נכשל בהשגת ויתורים מדיניים משמעותיים מצד הבריטים. המאבק נחשב לאחד הקמפיינים המוצלחים ביותר של גאנדי, ובצד הפרסום של המאבק, הוא הקנה פרסום בינלואמי רב גם לגאנדי עצמו. בין היתר נבחר גאנדי ב-1930 לאיש השנה של השבועון טיים.