צפרדע ארגנטינאי רחב-פה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgצפרדע ארגנטינאי רחב-פה
Argentine Horned Frog (Ceratophrys ornata)1.JPG
צפרדע ארגנטינאי רחב-פה
מצב שימור

מצב שימור: קרוב לסיכון (NT)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: קרוב לסיכון
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: דו-חיים
סדרה: חסרי זנב
משפחה: לפטודקטיליים
סוג: Ceratophrys
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ceratophrys ornata

צפרדע ארגנטינאי רחב-פה (שם מדעי: Ceratophrys ornata), ידוע גם כצפרדע הפקמן, הוא מין ממשפחת הצפרדעיים, נפוץ בעיקר ביערות הגשם של ארגנטינה, אורוגוואי וברזיל. בהיותו אכלן כפייתי, הוא ינסה לבלוע כל דבר שיתקרב לפיו הרחב, כגון חרקים, מכרסמים, לטאות וגם צפרדעים, אפילו אם גודל הטרף שלו יגרום לו לחנק.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנקבות גדלות עד לאורך של 16.5 ס"מ, ואילו הזכרים עד לאורך של 11.5 ס"מ. תוחלת החיים הממוצעת היא בין 6 ל-7 שנים, אם כי צפרדע זה יכול לחיות עד ל-10 שנים בשבי ואף יותר. המאפיין הבולט ביותר שלו הוא פיו הרחב, שתופס כמחצית מגודל גופו. צבעו עורו הנפוץ ביותר הוא ירוק בהיר עם פסים אדומים, וכן קיימים פרטים בעלי גוון ירוק כהה, גוון שחור ואף פרטים לבקנים. קשה לקבוע את מין הצפרדע לפני שהגיע לבשלות מינית. הדימורפיזם הזוויגי בין המינים מתבטא בהבדלי גודל וכן שלזכרים צוואר בעל גוון כהה יותר.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צפרדע פקמן לבקן בעל גוון צהוב בהיר

הצפרדע הארגנטינאי רחב הפה לא רודף אחר הטרף שלו אלא אינו נע ומחכה לטרף שיתקרב אליו. הוא ינסה לאכול כל דבר שיכול להיכנס לפיו, וגם דברים הגדולים ממנו. בטבע, התפריט העיקרי של צפרדע זה כולל מכרסמים כגון עכברים, זוחלים קטנים וכן עכבישים וחרקים כגון ארבה.

הצפרדע ידוע כבעל תיאבון פראי. הוא ינסה לאכול טרף אפילו בגודל שלו. במקרה של איום על ידי בעל חיים גדול יותר, הצפרדע ייתן נשיכה חזקה לחיה המאיימת שכן יש לו בליטות דמוי-שן בלסת התחתונה והעליונה. לעתים הוא אף יסתער קדימה לעבר בעל החיים המאיים, ללא קשר לגודלו או לחוזקו של המאיים. יש המגדלים את הצפרדע כחיית מחמד, ומאכילים אותה בחרקי ארבה בוגרים, צרצרים חומים ושחורים ועכברים. ישנם פרטים שניזונים גם מדגים. מחקרים הראו שאם צפרדע זה יאכל רק עכברים ומכרסמים אחרים הוא יתחיל לצבור שומן והדבר יוביל לעיוורון ולמוות.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקבת הצפרדע מטילה כמעט 2,000 ביצים במים ותוך כשבועיים הם נהפכים לראשנים.

גידול כחיית מחמד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתעשיית חיות המחמד, הצפרדע מוכר כצפרדע "פקמן". מין זה מאריך ימים בהשוואה למיני צפרדעים אחרים וקל לטפל בו. לצפרדע הארגנטינאי רחב הפה דרישות פשוטות כחיית מחמד. מיכל בגודל של לפחות 37 ליטרים יספיק לגידולו. מכיוון שצפרדע זה חלש בשחייה ומעביר את רוב זמנו תחת אדמה ורקב עלים בטבע, המים היחידים שצריכים להיכנס למיכל הם מים בקערה שטוחה שהצפרדע לא יוכל לטבוע בה. את שאר המיכל יש למלא בטחב, סיבי קוקוס או בחומר דומה בגובה מספיק על מנת שהצפרדע יוכל להסתתר תחתיו. יש לוודא שלמיכל לא יכנסו אבנים קטנות או חצץ, אותם הצפרדע יוכל בטעות לבלוע ולסבול מחסימה בבטנו.

מומלץ לגדל צפרדע אחד במיכל משלו כדי למנוע קניבליזם. החום במיכל צריך לעמוד על 26 עד 28 מעלות צלזיוס, והלחות צריכה להיות בין 60 ל-70 אחוז. ניתן להשתמש בפד חימום כדי לווסת את החום, ויש להניחו על אחת מפאות המיכל ולא מתחתיו כדי למנוע התחממות של הצפרדע כאשר הוא מסתתר. יש להיעזר במדחום ובמד-לחות כדי להעריך את הטמפרטורה ואת הלחות. טפטוף יומי של מים מזוקקים למיכל יכול לעזור על מנת להשיג את הלחות הרצויה. אין לטפטף מים מזוקקים על הצפרדע עצמו, ניתן לשטוף אותו מעט במי ברז שעברו חיטוי עם כלור.

ניתן להאכיל צפרדעים צעירים ב-3 עד 4 צרצרים קטנים מכוסים בוויטמין או בסידן כל יום שני. עדיף להאכיל את הצפרדע בצרצרים מפני שהם עשירים בחלבונים. צפרדעים בוגרים ניתן להאכיל בצרצרים גדולים, תיקנים או בתולעים 3 פעמים בשבוע. יש לאבק בתוספים גם את מזונם של הצפרדעים הבוגרים אחת לשבוע. ניתן להאכיל את הצפרדע בעכבר פעם עד פעמיים בחודש, אך לא כמזון קבוע. לצפרדעים קשה לעכל רקמות של יונקים, וכן השומן הרב שבעכברים יכול לגרום למחלה בכבד.