צ'ארלי ומעופפלית הזכוכית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שגיאות לשון ותחביר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
צ'ארלי ומעופפלית הזכוכית
מחבר רואלד דאל
שם בשפת המקור Charlie and the Great Glass Elevator
שפת המקור אנגלית
הוצאה סדרת מרגנית (בישראל)
שנת הוצאה 1972
סוגה ספר לילדים
מספר עמודים 155(לא כולל עמודי הפרסומת)

צ'ארלי ומעופפלית הזכוכיתאנגלית: Charlie and the Great Glass Elevator) הוא ספר המשך לספר הילדים צ'ארלי והשוקולדה. הספר נכתב על ידי רואלד דאל בשנת 1972, תורגם לעברית על ידי אורי בלסם ופורסם בישראל ב-1983. כקודמו, פורסם בסדרת מרגנית.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך לספר הקודם, צ'ארלי בקט ומשפחתו נוסעים לפגוש את ווילי וונקה בבית החרושת. סבתא יוספינה וסבתא ג'ורג'ינה נבהלות מהטיסה, ובעקבות כך יוצאת המעופפלית אל מחוץ לאטמוספירה. המשפחה מגיעה למלון החלל של ארצות הברית. אנשי המלון (נשיא המלון לנסלוט ר. כרדשא, צוות העובדים בראשות שוקליפ, קליפשום ושומכלוץ) לא מכירים את צ'ארלי ובני משפחתו. הם חושבים שהם טייסי החלל של מר הילטון, של רוסיה או של סין. הם חושדים שבני המשפחה רוצים לפוצץ את המלון בעזרת הפצצה שמוטמנת, לכאורה, במיטה של הסבים. במלון הם נתקלים ביצורי חלל דמויי ביצה ובעלי עינים אדומות הנקראים "קריצים חרקוזואידים" היכולים לשנות צורה. יצורים אלה באו מכוכב חרקוס המרוחק שלושים אלף ארבע מאות עשרים ושבעה מיליון קילומטר מכדור הארץ. המלון כולו מלא ביצורים אלה, והם טורפים חלק מהעובדים. הם הורסים את רקטות התאוצה של המעבורת של שוקליפ, שומכלוץ וקליפשום. ווילי וונקה והחבורה גוררים אותם לכדור הארץ ומצילים אותם, והקריצים נשרפים.

כשהם חוזרים לבית החרושת, מציע וונקה לזקנים להיעשות צעירים בעזרת תרופת פלא, אבל סבתא ג'ורג'ינה מסרבת, ויורדת לשלילנדיה, ארץ המינוס. וונקה מחזיר אותה כאדם הזקן ביותר עלי אדמות, אבל מצעיר אותה לאחר מכן. גם את הזקנים האחרים שנעשו לתינוקות (מלבד סבא יוסף) הוא מחזיר לגילם. בסוף הספר הם מבקרים את לנסלוט ר. כרדשא.