צ'ארלס ג'יימס פוקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צ'ארלס ג'יימס פוקס

צ'ארלס ג'יימס פוקס (אנגלית: Charles James Fox;‏ 24 בינואר 1749 - 13 בספטמבר 1806) היה פוליטיקאי בריטי בולט בחלק השני של המאה ה-18 ובראשית המאה ה-19. לאורך קריירה ארוכה כחבר הפרלמנט הבריטי נודע כנואם מזהיר, והיה המנהיג המרכזי במחנה הוויגי, האגף הליברלי של הפוליטיקה הבריטית בתקופתו.

פוקס כיהן למשך תקופות קצרות כשר חוץ: תחילה בממשלותיהם של המרקיז מרוקינגהאם (1782) ושל לורד נורת' (1783) ובסוף דרכו ב"ממשלת כל הכשרונות" של ויליאם גרנוויל ב-1806. לאורך רוב הקריירה שלו סירב המלך ג'ורג' השלישי להכליל את פוקס, שהיה שנוא נפשו, כשר בממשלה, ופוקס זכור בעיקר מפעילותו כראש האופוזיציה וכיריבו הבלתי-נלאה של ראש הממשלה ויליאם פיט הבן, שניחן אף הוא בכישורים רטוריים מעולים.

עמדותיו של פוקס, שהיו בתחילה ליברליות מתונות, הלכו ונעשו רדיקליות במושגי התקופה עם השנים, בהשפעת אדמונד ברק, המהפכה האמריקאית ובהמשך המהפכה הצרפתית. במהלך מלחמת העצמאות של ארצות הברית תמך פוקס בגלוי בבני המושבות, על-אף שנלחמו נגד ארצו שלו. הוא קרא לביטול סחר העבדים, תמך בחירויות הפרט ובפרט חופש הביטוי וחופש הדת וברפורמות פוליטיות שיחזקו את בית הנבחרים ויפחיתו מכוחם של הכתר והאריסטוקרטיה. פוקס קידם בברכה את המהפכה הצרפתית. בתקופת המלחמות הנפוליאוניות קרא פוקס לכינון שלום עם צרפת, וביקר את צעדי הדיכוי הפנימי שנקט פיט בימי המלחמה.

ב-1788, כאשר התערערה בריאותו הנפשית של המלך ג'ורג' השלישי, עמד פוקס מאחורי יוזמה למנות את הנסיך מוויילס, לימים ג'ורג' הרביעי, לעוצר, בציפייה שהנסיך ימנהו לראש ממשלה. היוזמה עוררה מאבק פוליטי חריף שכונה "משבר העוצרות", ולבסוף שב המלך לאיתנו לפני שיצא המהלך לפועל.

בחייו הפרטיים, שהיו פומביים למדי, נודע פוקס באורח חייו הראוותני, הבזבזני וקל הדעת, גם במונחי השכבות הגבוהות של זמנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


שרי החוץ של בריטניה
פוקסגרנת'םפוקסטמפללידזגרנווילהוקסבריהרובימלגרייבפוקסגרייקנינגבדרסטולזליקסלריקנינגדאדליאברדיןפלמרסטוןולינגטוןפלמרסטוןאברדיןפלמרסטוןגרנווילמלמסבריראסלקלרנדוןמלמסבריראסלקלרנדוןדרביקלרנדוןגרנווילדרביסולסבריגרנווילסולסברירוזבריאידזליסולסברירוזבריקימברליסולסברילנדזדאוןגרייבלפורקרזוןמקדונלדצ'מברלייןהנדרסוןרדינגסיימוןהוראידןהליפקסאידןבוויןמוריסוןאידןמקמילןלוידיוםבאטלרווקרסטיוארטבראוןסטיוארטיוםקלהאןקרוסלנדאווןקרינגטוןפיםהאומייג'ורהרדריפקינדקוקסטרובקטמיליבנדהייג Royal Coat of Arms of the United Kingdom (HM Government).svg


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.