צ'ימה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Legends of Chima logo.png

צ'ימהאנגלית: Legends of Chima) היא סדרת טלוויזיה המבוססת על סדרת צעצועי Legends of Chima מחברת לגו, והיא פורסמה על ידי יוצריה של הסדרה לגו נינג'ה גו. הסדרה שודרה לראשונה בארצות הברית ב-16 בינואר 2013, ובקנדה ב-18 בינואר 2013. בארץ הסדרה שודרה בערוץ ניקלודיאון.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'ימה בה זורמים מים "טהורים" ובה בשבטים בעלי חיים שונים המתנהגים באורח אנושי: אריות, גורילות, עיטים, בונים, קרנפים, דובים, תנינים, זאבים, ועורבים.

בסדרה יש שלוש עונות יצאו בא 29 פרקים בעיברית ו37 באנגלית 41 מתוכננים בעונה 1 יצאו 20 פרקים בעונה 2 יצאו 6 פרקים עונה 3 עכשיו משודרת בארצות הברית

עונה ראשונה: הכוח של הצ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעבר שרר שלום בין השבטים המתגוררים בצ'ימה. אולם, הסדרה עוסקת בתקופה בה הם מצויים במלחמה על הצ'י, מקור אנרגיה מיסטי אשר נותן אנרגיה לבעלי חיים וכוח לתנועת כלי הרכב שלהם. השבטים חולקו לשני צדדים שעכשיו נלחמים על מקור האנרגיה: אריות, נשרים, וגורילות לאיזון בצ'ימה ועורבים, זאבים, ותנינים למען הצ'י.

לאבל, הנסיך של שבט האריות, נלחם נגד חברו לשעבר, קראגר, שהפך להיות מלך התנינים לאחר שהוריו, המלך קרומינוס והמלכה קרנקט, נפלו לתוך בור הנקרא "ערוץ העומק הנצחי". כאשר ענן שחור תוקף את צ'ימה, כל השבטים מתאחדים על מנת להביס אותו. הענן חסם את מפלי הצ'י בהר קאבורה, מקורם של כל הצ'י, אך קראגר האשים את לאבל שהרס את הר קאבורה, בגלל שהוא שיכנע את כולם לירות בענן השחור. אז קראגר, הזאבים, העורבים והקרנפים תקפו את עיר האריות, מקום מגורם של האריות. האריות, העיטים, הגורילות והדובים אוחדו כדי להגן על העיר. לאחר שגילו מה יש באדמות המרוחקות, הלוחמים העיקריים משמונת השבטים העיקריים של צ'ימה התאחדו כדי להביס את השבטים האפלים ולהציל את החיות האגדתיות ואת כל צ'ימה.

עונה שנייה: החיפוש אחר החיות האגדתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמונה לוחמים צעירים משמונת השבטים המרכזיים של צ'ימה:לאבל, קראגר, אריס, גורזן, ווריז, רייזור, רוגון, ובלדוויק, הלכו לאדמות המרוחקות כדי להציל את הר קאבורה ואת החיות האגדתיות שנלכדו על ידי השבטים האפלים של צ'ימה: העטלפים, העקרבים, והעכבישים. אבל הם נתקלו בכמה סיבוכים. לפני הרבה זמן, לאבל זרק את כדורי הצ'י של התנינים במורד ערוץ העומק הנצחי כדי לשמור אותם הרחק מקראגר וקרולר בפרק 3 בעונה הראשונה. מסתבר שכדורי הצ'י האלה יצרו את השבטים האפלים.

עונה שלוש: האגדה של צ'י האש[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבטי האש צריכים לעזור לשבטי צימה לעצור את סרפנגר מלהקפיא את צימה .

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצ'ימה ישנם תשעה שבטים של חיות רגילות, ושלושה שבטים של חיות אפלות שקיימות בערוץ העומק הנצחי וגם 3 שבטים קדמונים שהשתחררו מהקרח בגלל סקורם ושני שבטי אש. כשמישהו בשבט מסוים מגיע לגיל הבגרות, הוא יכול להשתמש בצ'י.

שבט האריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האריות מתגוררים בעיר האריות בבסיס ההר קאבורה שתפקידם שכל שאר השבטים יקבלו את הצ'י שלהם באופן שווה. כלי הרכב של האריות לעתים קרובות בצבע צהוב כתום עם רעמות חומות. כאשר חבר של שבט האריות מגיע לגיל הבגרות, הוא מקבל חרב שאורה כחול, המסמל את החוכמה וכוח שהם צריכים להיות כבוגרים. בעיר האריות יש בריכה קדושה בעלת מינרלים מיוחדים שהופכים את מי הצ'י שיוצאים מהר קאבורה לכדורי צ'י. לפעמים בברכה הקדושה נוצר כדור צ'י חזק שנקרא "הצ'י המוזהב", והם יוצרים תחרויות ספידור חודשיות שהזוכה בהם מקבל את הצ'י הזה.

 • לאבל - הנסיך של שבט האריות והגיבור הראשי של הסדרה. חבר טוב של אריס. היה חברו של קראגר, עד שקרולר שלטה על קראגר בעזרת צמחים. בעונה השנייה הלך לאדמות המרוחקות. הגורם ליצירת השבטים האפלים של צ'ימה והוא בנו של לגראביס ואחיינו של לברטוס.
 • לגראביס - המלך של שבט האריות, אבא של לאבל ואחיו של לברטוס. שואף לאיזון בצ'ימה. לרוב אומר משפטי חוכמה רבים ללאבל.
 • לונגטוט - אחד מהלוחמים של שבט האריות.
 • לנוקסוס - חייל ולוחם אמיץ של שבט האריות.
 • ליאוניידס - חבר ולוחם אמיץ של שבט האריות.
 • לברטוס/רוח צל - לוחם, אחיו של לגראביס, הוגלה לפשע כאשר לאבל היה גור. שנים לאחר מכן, הוא חוזר תחת הזהות הבדויה של רוח צל כדי לנצח במרוצי הספידור כדי לזכות בצ'י מוזהב בשביל לבנות את המאורה לו ולהתגונן מפני השבטים האפלים. בעונה הראשונה הופיע רק כרוח צל, ובעונה השנייה מופיע כלברטוס והחבורה מגלה שהוא רוח צל. הקריב את עצמו כדי להציל את כולם בסוף העונה השנייה, בכך שכשהמערה התמוטטה, הוא נשאר שם ואבנים נפלו עליו. מאוהב במלכה קרנקט. שונא את המלך קרומינוס, בגלל שכשקרנקט הייתה נסיכה, בעזרת צמח שכנוע קרומינוס אמר לו לגנוב צ'י כדי שישלח לגלות והוא יוכל להיות עם קרנקט. בפרק הראשון של העונה השלישית, רואים את הקסדה של רוח צל קפואה, מה שאומר שאולי הוא עדיין בחיים. בפרק 12 של העונה השלישית (הפרק ה38 של כל הסדרה) מגלים שלברטוס שרד את המפולת באדמות המרוחקות בזכות הצ'י המוזהב.

שבט העיטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיטים חיים במקום הנקרא "מגדל העיטים", שנמצא בשמיים. יש להם כלי רכב מעופפים והם ידועים ביכולתם לעוף. אחד החוקים הבולטים בשבט זה שלאף אחד שם אין משהו אישי, והוא חייב לחלוק אותו עם כולם. כלי הרכב של העיטים הם בצבע כחול ולבן עם מקורים צהובים.

 • אריס - החברה טובה של לאבל. היא עוזרת לו במסעותיו כדי להגן על הצ'י בכל צ'ימה. תושבים רבים בצ'ימה לעתים קרובות רואים אותה ולאבל ביחד. בפרק 10 היא גילתה שרוגון מאוהב בה, אבל היא לא אהבה אותו, עד פרק 15. אבל בפרק 19 , היא התעצבנה על רוגון כשנלחם בלאבל ונפרדה ממנו ( למרות שהם לא היו חברים). בעונה השנייה הלכה לאדמות המרוחקות. בעונה 3 גילתה את כוח האש בגלל שהיא נשרפת .
 • אוולד - המנהיג של העיטים. הוא לובש חלוק כחול לבן וכהה.
 • אקווילה - הקריין של מרוצי הספידור החודשיים. אף פעם לא נראה בסדרה במגדל העיטים.
 • אגלור - חבר וחייל של שבט העיטים. טוב בהמצאת הכלים הדיגיטליים החדשים של העיטים. בעונה השלישית יצר את הכדור הפורח להציל את אריס .
 • אוור - חבר וחייל של שבט העיטים. בעונה השלישית מתגלה כמשודך של אריס .

שבט הגורילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגורילות אוהבות פרחים. הם חיים ביער הגורילות. לעתים קרובות הם אומרים "אח שלו". נשקם הוא מין גוף מכני ענק שכנראה רק הם יודעים איך להשתמש בו. כשהם כועסים או עצובים הם אומרים "לא שמח".

 • גרומלו - המנהיג של שבט הגורילות.
 • גורזן - חבר של לאבל ואריס. בעונה השנייה הלך לאדמות המרוחקות.
 • גלונה - חברה בשבט הגורילות..
 • גריזם - לוחם של שבט הגורילות. הגורילה הלבנה היחידה בשבטו.
 • גורני - אחד מהלוחמים של שבט הגורילות. מוביל את לוחמי הגורילה האחרים לקרב.

שבט התנינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנינים מתגוררים בביצת התנינים. כלי הרכב המשמשים את שבט התנינים הם כמו ג'יפים, אבל לפעמים הם גם סירות. שבט התנינים היו האויבים הכי גדולים של האריות, עד שקראגר ולאבל השלימו ביניהם.

 • קרומינוס - המלך של שבט התנינים, בעלה של המלכה קרנקט, ואביו של קראגר וקרולר. נפל עם קרנקט לתוך ערוץ העומק הנצחי בתוך טנק התנין במהלך קרב עם האריות. קרומינוס שרד את הנפילה ומצא את " שבועת הלהקה" אחרי שקרולר זרקה אותו לערוץ העומק הנצחי. בעונה השנייה נלכד על ידי השבטים האפלים. שונא את לברטוס בגלל שהוא מאוהב בקרנקט.
 • קרנקט -המלכה של שבט התנינים, אשתו של קרומינוס, ואמו של קראגר וקרולר. לאבל ורוח צל מצאו אותה על גבו של החיה האגדית של התנין. היא אומרת להם שכל השבטים חייבים להתאחד כדי למצוא את החיות האגדתיות שנותרו כדי להציל את צ'ימה.
 • קראגר - הנסיך של שבט התנינים, בנו של קרומינוס וקראנקט, ואחיו התאום של קרולר. לאחר שהופעל על ידי אחותו קרולר לעשות את מה שהיא רוצה שהוא יעשה, רצה לשלוט על צ'ימה ועל הצ'י שלה. הפך למלך של שבט התנינים אחרי שהוריו נפלו לערוץ העומק הנצחי. היה החבר הכי טוב של לאבל עד שקרולר היפנטה אותו, ואז הוא פנה נגד לאבל, וניסה להרוס את עיר האריות. הוא הפסיק להיות אויב של לאבל אחרי שקרולר גנבה צ'י עם הזאבים. קראגר ראה אותה גונבת צ'י, והוא עזר ללאבל לעצור את הזאבים מגניבת הצ'י. אחרי זה, הזאבים פגעו בקרולר אז הוא נלחם בהם, אבל הם שבו אותו ואת כל שבט התנינים. לאחר שלאבל חילץ אותו משם, קראגר העריך את לאבל על המעשה והוא נהיה חבר מאוד טוב שלו. אבל אחרי שהוא ולאבל ניסו לעשות שלום, קרולר גרמה לערפל הייעוד, מין ערפל שמכניס את כל מי שנכנס אליו לחלום שבו הוא מגלה את הייעוד האמיתי שלו, קראגר ראה שייעודו הוא לשלוט בצ'ימה, ולכן הוא חזר לשנוא את לאבל. לאחר שחשב שהרג את לאבל, הוא הצטער על כך והפך להיות החבר הכי טוב שלו. בעונה השנייה הלך לאדמות המרוחקות. בעונה 3 מיתגלה עם הומור טוב .
 • קרולר - הנסיכה של שבט התנינים, ביתם של קרומינוס וקרנקט, ואחותו התאומה של קראגר. אחרי שהוריה נפלו לתוך ערוץ העומק הנצחי, היא הפנטה את קראגר בעזרת צמח מיוחד ואמרה לו להשמיד את האריות. מאוחר יותר, בפרק 10 , היא עושה עסקה עם הזאבים. הם יעזרו לה לגנוב את כל הצ'י שבעיר האריות, והיא בתתמורה תזרוק את שבועת הלהקה לתוך ערוץ העומק הנצחי. בפרק 17 היא מספרת ללגראביס למה היא הפנטה את קראגר. מסתבר שכשהיא וקראגר נולדו, היא בקעה ראשונה מהביצה, והיא בטעות הפילה את ביצתו של קראגר מהקן. אחרי שהתברר לקרנקט שקראגר שרד, היא וקרומינוס חשבו שקראגר נולד ראשון. לפי החוק של התנינים, הבכור של המלך והמלכה אמור לשלוט על הממלכה. בגלל זה היא הייתה אמורה לשלוט על הממלכה, אז כשקראגר נהיה למלך, היא שלטה עליו כדי להיות המלכה.
 • קרוג - הוא אחד ממשרתיו של קראגר. צבעו הוא חום. לסתו התחתונה עשויה ממתכת. שותפו של קראולי. די טיפש.
 • קראולי -הוא אחד ממשרתיו של קראגר. צבעו הוא ירוק זית. שותפו של קרוג והרבה יותר חכם ממנו. מוביל את הלוחמים בקרב.

שבט הזאבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבט הזאבים הוא שבט נוודים שבו לא צריך מנהיג, כי כל הזאבים חושבים באופן דומה. שבט הזאבים הוא הרסני וכמה מחבריהם ידועים כאוהבים לגרום כאב. הם שונאים להיות נחמדים. כלי הרכב של הזאבים הם בצבע אפור, אדום שחור, וכהה. בזמן תופעת הטבע שנקראת "ירח מאה השנים", הזאבים מתחזקים מאוד: האינסטינגטים שלהם מתחזקים, חוש השמיעה שלהם גדל והם חסרי שליטה לחלוטין. אבותיהם נתנו לקרומינוס את שבועת הלהקה, שגורמת לכך שהם יצטרכו לשרת את מלך התנינים.

 • ווריז - מלך הזאבים וגם נציג השבט אבותב הקדומים חתמו אם כרומינוס על שבועת הלהקה שקרולר זרקה לערוץ הלך לאדמות המרוחקות.
 • ווילהרט - זאב שחור וחייל בשבט הזאבים. מתנהג כמו ווריז.
 • ווינדרה - מלכת הזאבים מדברת רק זאבית ווריז היחיד שמבין מה היא אומרת היא מאוד חזקה.
 • ווינזור - אחד מהזאבים האכזריים ביותר בשבט הזאבים. יש לו צלקת בעינו השמאלית. שונא להיות נחמד.
 • וונאלד - הזאב הצעיר ביותר בשבט הזאבים. הזאב הצמחוני היחיד בשבטו.
 • ווקס הזאב הוותיק והחכם בשבט חבר בשבט הזאבים נראה קצת בפרקים 7 10 ו19.
 • ווראיר חיל בשבט הזאבים מוצג מלא בדמויות הרקע.

שבט העורבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבט העורבים הוא השבט התחמן בצ'ימה. העורבים גרים במגרש גרוטאות. כולם מתנהגים כמו גנבים, הם רוצים כמה שיותר כסף ויש להם משיכה לחפצים נוצצים. כלי הרכב של העורבים הם לעתים קרובות דאונים בצבע שחור, אדום כהה, וסגול. הם היריבים המושלמים למלחמה נגד העטים, בגלל העובדה שהם יכולים לעוף.

 • רייזור - המנהיג של שבט העורבים. דברן חלקלק שמנסה תמיד להשיג כסף. מאוד חמדן באופיו ואישיותו.עד פרק 15, לא היה יום שהוא לא הרוויח בו. היחידה שיודעת שהיה יום שבו הוא לא הרוויח בכלל היא אריס, שהבטיחה לא לספר לאף אחד אם הוא לא יגלה לרוגון שהיא אוהבת אותו (כשהוא ניסה להשתלט על מגדל העיטים הוא מצא את היומן של אריס וגילה שהיא מאוהבת ברוגון). החברים האמיתיים שלו הם רק ראזקאל וריזו. בעונה השנייה הלך לאדמות המרוחקות.
 • ראזקאל - רואה החשבון של שבט העורבים. טוב במספרים, ולעתים קרובות מחשב את המניות של העורבים בכל פעם שהם הולכים למכור.
 • ריזו - אחראי על החבילות בשבט העורבים. דומה לסייבורג.

שבט הדובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבט הדובים הוא אחד השבטים, אבל אין כיום מידע ידוע לגביהם. הדובים מאוד עייפים והם יכולים לישון בכל מצב. באופן אירוני, כשהם ישנים, הם לא מתעוררים אם צועקים להם, אלה אם לוחשים להם באוזן, כשהם ישנים כול הדובים חולקים אותו חלום ויכולים אפילו לתקשר בזמן החלומות ולהבין אחד את השני ולבצע תוך כדי שינה ומתעייפים כאילו כול מה שקרה בחלום קרה באמת.

 • בלקר - המלך של שבט הדובים.
 • בלדוויק - חבר של לאבל. בעונה השנייה הלך לאדמות המרוחקות.

שבט הקרנפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבט הקרנפים הוא השבט הכי טיפש בצ'ימה, אבל כשחבר בשבט קרוב לחיה האגדית של הקרנף, הוא הופך לחכם. הם גרים במחצבה ענקית שבו הם גונחים בסלעים. הקרנפים לא יודעים שהעולם עשוי מסלעים, והם חושבים שסלעים יכולים להפוך אותם עשירים. כמו כן, קראגר הוכיח כי את הקרנפים אפשר לשחד לצידו אם נותנים להם סלעים. הם אף פעם לא משתמשים בצ'י כראוי, ולפעמים הם מבזבזים אותו ברגע שנותנים להם אותו.

 • ריגור - המנהיג של שבט הקרנפים.
 • רוגון - חבר בשבט הקרנפים. מאוהב באריס מתמיד. בעונה השנייה הולך לאדמות המרוחקות.
 • ראנק - חבר ולוחם בשבט הקרנפים.
 • ראקוס - חבר ולוחם בשבט הקרנפים.
 • רינונה - הקרנפית היחידה ממין נקבה בשבט הקרנפים. הופיעה בעונה השנייה בתור נוסעת סמויה. אחותו של רוגון.

שבט הבונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבט הבונים מתנהגים כמו פועלי בניין והם תמיד עובדים על הסכר שלהם. הבונים הם החיות שבונות הכי טוב בכל צ'ימה, והם גם ממש אוהבים לבנות ולתקן. בשבילם יום חופש זה כמו עונש. למרות ששבט הבונים הוא ניטראליים בסכסוכים השונים המתרחשים בצ'ימה, הם עזרו לשבט האריות בהזדמנויות שונות. הם כל הזמן אומרים "לתקן". בפרק 19 הם מנסים לתקן את הר קאבורה אחרי שהוא כבר לא הוציא את מי הצ'י. אף אחד מהבונים לא הלך לאדמות המרוחקות בעונה השנייה.

 • ביזר - המנהיג של שבט הבונים. בניגוד לשאר הבונים, צבעו אפור.
 • באבר - הוא חבר עובד מנהל עבודה ולוחם בשבט הבונים שהוא בצבע חום ולבן בצבע. הוא אוהב לתקן דברים ולעשות כל סוג של עבודה אחרת.
 • באביק - הוא חבר עובד מנהל עבודה ולוחם בשבט הבונים שהוא בצבע חום ולבן בצבע. הוא אוהב לתקן דברים ולעשות כל סוג של עבודה אחרת.

השבטים האפלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השבטים האפלים הם היריבים הקרובים לעונה השנייה הכוללים עטלפים, עכבישים, ועקרבים. הם מתחבאים באדמות המרוחקות. הם גם זוהרים בצבע ירוק כאשר יש להם צ'י. השבטים האלה נוצרו בגלל שלאבל זרק צ'י לערוץ העומק הנצחי בפרק 3.

שבט העטלפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ברפטור - המלך של שבט העטלפים עוזר לשבטים הרעים בגניבת הצי.
 • בליסטה - לוחם בשבט העטלפים.

שבט העקרבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סקורם - המלך של שבט העקרבים. הוא גם יכול להוביל את שאר השבטים האפלים. יריב של לאבל. ששמונת הגיבורים ניצחו אותו הוא נכלה בערוץ ושבטי הקרח הקפיהו אותו ואת כל השבטים הרעים בפרק 36 הוא חזר
 • סקאטר - חייל בשבט העקרבים. יש לו רגליים של עקרב והוא טיפש מאוד.
 • סקולדר - חייל אפור בשבט העקרבים.

שבט העכבישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ספינלין - המלכה של העכבישים.
 • ספאראקון - החייל הראשי של שבט העכבישים יש לו שישה רגליים ושתי ידיים.
 • ספאראטוס - אחד מהלוחמים בשבט העכבישים.

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבטי הקרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

השבטים הקדמונים הם השבטים שסקורם זרק את הצ'י לחלק מהם יש עצמות זוהרות שיבטי הקרח. יש להם שני מצבי צ'י: אחד זה שהם שמים אותו כמו כל שאר החיות ובלעדיו הם לא יכולים לזוז, ויש להם את המצב שכשהם אוכלים את הצ'י הם מתחזקים כמו שאר השבטים בצ'ימה.

שבט הטיגרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השבט שהוביל את המתקפה של השבטים הקדמונים.

 • סרפנגר מלך שבט הסיברים הוער בגלל שסקורם זרק את הצ'י שלו לבור ששמה היה קפוא מנהיג שבטי הקרח היריב של לאבאל. רצה להתחתן עם לילה .
 • סטרינור חבר בשבט הסיברים.
 • סטילדור חבר בשבט הסיברים.
 • סיבר דוג סיבר שמתנהג כמו כלב ציד תוקפני.

שבט הממותות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השבט החזק ביותר ורכבים בצבע חום כחול ואפור

 • מלה המלכה של שבט שבט הממותה ואימו של מנגוס ומוטרוט מעדיפה את מנגוס יותר מאשר מוטרוט.
 • מנגוס אחיו של מוטרוט והבן של מלה הוא מאוד ילדותי חזק ועדין. בניגוד לכל שאר החברים בשבטי הקרח, הוא צריך לשים 3 צ'י כדי לזוז.
 • מוטרוט הבן של מלה אח של מנגוס חכם מאוד.
 • מלקאן חיל לבקן בשבט הממותה.

שבט דובי הקרח

 • בדרה

שבט הנשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ורדי מלך שבט הנשרים אוהב תשבצים.
 • ומום חבר עליז בשבט הנשר.
 • ורנון חבר בשבט הנשר חבר של ומום כל חיו הם סבל.

שבטי האש[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבטי האש הם בדיוק ההפך משבתי הקרח שהם שמים צ'י יוצאת חיה כתומה.

שבט הפיניקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פלומינקס מלך שבט הפיניקס לוקח לו מלא זמן לענות לתשובה.
 • פלינקס הילד היחיד בשבט ציפורי האש הוביל את לאבל אריס וקראגר בתוך מבוך האש סרפנגר רוצה אותו ואת לילה
 • פנלטרקס טיס בשבט הפיניקס.

שבט נמרי האש[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טורמק הטיגריס מלך שבט נמרי האש אבא של לילה
 • לונדור הצ'יטה חיל בשבט נמרי האש
 • לילה נסיכת נמרי האש הבת של טורמק. לאבל מאוהב בא

נוודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוודים אלה דמויות שלא שייכות לאף שבט. נוודים גם לא שמים עליהם צ'י

 • סקינט - בואש לא רצוי בצ'ימה כי אף אחד לא יכול לסבול את הריח שלו. בליל ירח מאה השנים, סקינט פולט ריח טוב במקום ריח רע. נכון לעונה הראשונה, הוא היחיד שהלך לאדמות המרוחקות ושרד שם. היה מתווך השלום כשלאבל וקראגר ניסו לחתום על הסכם שלום. כשמישהו מריח את הריח שלו הוא אומר בקול מוזר "מצטער". חבר של כל הנסיכים ושל פלובאר
 • פלובאר - חופמי קטן. אובססיבי לגבי היגיינת שיניים וטיפין לניקוי השיניים של קראגר (ואפילו שיני פעם אחת של קרולר) מעת לעת. בפרק 17 הוא חי בספירלת הר עם סקינט. קורא לקראגר "קראגי ווגי", ואפילו בפרק 18 קורא לו בשמות חיבה אחרים. בעונה 2, הוא מציע לעזור בקרב נגד השבטים האפלים, אבל הוא נחטף באופן מיידי, ונאלץ 'נגד' רצונו לעשות עבודת היגיינת שיניים לספינלין.
 • דום דה לה ווש - טווס. רוכב הספידור המפורסם והטוב ביותר שהיה בצ'ימה עד בואו של רוח צל. כשהוא מנצח הוא מעיף על עצמו קונפטי. מדבר אל עצמו בגוף שלישי.
 • ריגול - הוא חצי עורב חצי עיט בגלל שאביו היה עורב ואמו עיט (שני הסוגים לא היו מוכנים לקבל אותו לסוג שלהם). הוא האלכימאי שיצר את כדורי הצ'י המזויפים בפרק 14, שגורם לכל מי שמשתמש בו להתנהג כמו תרנגולות. הוא מעולם לא למד איך לעוף. בעקבות תבוסתו, לאבל וקראגר קשרו אליו 3 צמחי בלואו (צמחים שיכולים לעוף) על גבו וראו שהוא צף משם לכיוון האדמות המרוחקות. לפני שצמחי הבלואו התפוצצו, ריגול הרגיש איך זה לעוף.
 • פרטיבו - שועל נודד. הוא נקרא גם פרתי. אוהב לגרום נזק ומתמזג לתוך הקהל כדי שהוא לא יתפס. וזה מה שקרה בפרק 10. הוא יצר את הסחת הדעת הגדולה עם השובבות שלו כדי שהשבטים האחרים יגרמו למהומה גדולה ביניהם, שבינתיים אפשר לקרולר ולחלק מהזאבים להתגנב לבריכה הקדושה ולגנוב את הצ'י בתוכו כמעט מבלי שיבחינו עד שזה היה מאוחר מדי עבור לאבל, קראגר, אריס ורוגון כדי לעצור אותם בזמן. בפרק 13, פרטיבו נשכר על ידי רייזור להתחזות לרוח צל כשלאבל ואריס באים ומחפשים את רוח צל.

מושגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • צ'י - מקור אנרגיה מיסטי אשר נותן אנרגיה לבעלי חיים. נוצר ממי הצ'י.
 • הר קאבורה - הר מעופף שיש לו מפלים שמהם יוצאים מי הצ'י. מפסיק לפעול בפרק 19 בגלל הענן השחור.
 • הצ'י המוזהב - צ'י בצבע זהב שחזק יותר משאר כדורי הצ'י. נוצר פעם בחודש בבריכה הקדושה. הסימן שהוא עומד להיווצר זה רעידת אדמה. את הצ'י הזה לא מחלקים כמו שאר כדורי הצ'י, אלה מתחרים עליו במרוץ הספידור החודשי. מהצ'י המוזהב יוצאים מן גלים מזהב שמשנים את הקרקע.
 • ספידור - מין רכב שמורכב מגלגל אחד גדול כשהרוכב עליו עומד ושולט בהגהים שהם דומית לידיות. כשהרכב פועל, הגלגל שלו מוקף בחשמל. כמעט לכל אחד בצ'ימה יש ספידור.
 • שבועת הלהקה - נייר שכתוב עליו דברים ויש עליו חותמת בצורה של כף רגל של זאב. גורם לזאבים לשרת את מלך התנינים. נוצר בגלל הסיפור הזה: לפני הרבה מאוד שנים, הזאבים רק נלחמו ביניהם כדי להיות המנהיג של השבט. אבל יום אחד, בא קרומינוס ולימד אותם איך לעבוד ביחד. בתמורה, הזאבים נתנו לו את שבועת הלהקה. בפרק 10 נזרקה על ידי קרולר לערוץ העומק הנצחי. בפרק 17, ניתנה ללאבל על ידי רוח צל, ולאבל נתן אותה לקראגר בתמורה שהוא ישחרר את לגראביס.
 • שן האם - השן של החיה האגדית של הזאב. המזכרת הקדושה ביותר לזאבים.
 • הסיפור הגדול - סיפור שמסביר איך החיות של צ'ימה הפכו למפותחים כמו שהם עכשיו. לגראביס סיפר אותו כך: פעם, לפני הרבה מאוד שנים, לא היה כלי רכב או שבטים בצ'ימה. רק ג'ונגלים וערבה, ויצורים שהלכו על ארבע. יום אחד, השמיים נפתחו ובירכו את האדמה (ברק פגע באדמה). זה גרם להר קאבורה לעלות למעלה והוא הוציא מים. כל מי ששתה מהמים האלה הפך להיות מפותח יותר. אבל יש כאלה שרצו להישאר כמו שהם. החיות האלה הם החיות האגדיות.
 • החיות האגדיות - חיות שבחרו לא לשתות ממי הצ'י, אלה להישאר כמו שהם. בעונה השנייה נלכדו על ידי השבטים האפלים.
 • ירח מאה השנים - תופעת טבע שמתרחשת פעם במאה שנים, שבו הירח הופך לסגול. בלילה הזה, הזאבים מתחזקים בהרבה, והם חסרי שליטה. זה גם גורם לסקינט להריח טוב.
 • ערפל הייעוד - מין ערפל שמי שנושם אותו, נכנס לחלום שבו הוא מגלה את הייעוד האמיתי שלו. נוצר כששורפים את השורשים של צמח השליטה שנתן לקרולר לשלוט על קראגר. קרולר יצרה את ערפל הייעוד בפרק 16, כדי להפר את פגישת השלום שארגנו לאבל וקראגר.

מבנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבני אריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מקדש האריות ביתם של לאבאל ולאגראביס שם מתנהלת חלוקת הצ'י הצ'י מגיע מהר קאבורה לשם מספר חבילה 70010
 • המפקדה של לברטוס המחבוא של היוצאים לאדמות המרוחקות בעונה השנייה מספר חבילה 70134
 • טנק האריות הטנק של לאבאל וליגרויס מספר חבילה 70005

מבני תנינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מבצר התנינים המבצר של כרומינוס מספר חבילה 70014
 • ספינת התנינים ספינת התקיפה של קראגאר עם זוג אופנעי ים ומשוק מספר חבילה 70006

מבני זאבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • משאית הזאבים משאית התקיפה של ווריז יכול להתפרק ל זוג אופנעים אופנוע ענקי כלא נייד ווולף כופטר מספר חבילה 70009
 • גיף וולף גיף התקיפה של ווקס מספר חבילה 70004
 • וולף כופטר המסוק של ווינדרא חלק מחבילה 70009

מבני עיטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מגדל העיטים המגדל של וולאד ובמבנה הוא גם מכשול ספידור מספר חבילה 70011
 • מטוס העיט המטוס של אריס מספר חבילה 70003

מבני גורילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רובוט הגורילות הרובוט של גורזן שנוהגים בו בזכות מדיטציה מספר חבילה 7000

מבני עורבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מטוס העורבים מטוס התקיפה של ראזאר מספר חבילה 70012
 • דאון העורבים הדאון של ראזקאל מספר חבילה 70000

מבני קרנפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • משאית הקרנפים המסעית של רינונה ורוגון משליחה סלע מספר חבילה 70131

מבני עקרבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סקורפיאנז טרון העקרב המיכני של סקורם מספר חבילה 70132

מבני עכבישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • המאורה של ספינלין שם היא יכולה להסתכל על שינה ולהתלות בקור מספר חבילה 70133
 • העכבישטרון העכביש המכני של ספרדס מספר חבילה 70130

מבני עטלפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הדאון של ברפטור דאון עטלפים משוכלל עם כנפי צבתות מספר חבילה 70128

מבני סיברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הטירה של סר סיבר טירת הקרח הגדולה מספר חבילה 70147
 • סיברטרון הרובוט של סר סיבר מספר חבילה 70143

מבני ממותות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קרח הממותה של מלה הרובוט המשוכלל של מלה מספר חבילה 70145
 • ממותכופטר המסוק של מתרות חלק מחבילה 70145

מבני נשרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דאון הנשר הדאון של ורדי מספר חבילה 70141