קאנה קורסו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הקנה קורסו הוא גזע במשפחת הכלביים.

קאנה קורסו

היסטוריה של הגזע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקנה קורסו (Cana Corso) הוא גזע עתיק יומין, הנחשב לאחד מאבות הטיפוס של כל המולוסוסים (Molosser) האירופאים. שורשיו טמונים אי שם בלגיונות האימפריה הרומית, ויש הטוענים כי גזע זה הוא הנצר האותנטי ביותר לכלב המלחמה הרומי, ממנו התפתחו 2 גזעים שונים בצורה ובאופי: אחד אתלטי ושרירי - ה"קנה קורסו", והשני כבד ומגושם יותר - המאסטינו דה נפוליטנו.

מקורו באיטליה. ממצאים מהתקופה חושפים כלב דומה ביותר לקנה קורסו של ימינו, שבצורתו לא ממש השתנה במשך 2000 שנים.

"קנה" (Cane) היא מילה איטלקית ופרושה כלב. מקורה של המילה "קורסו" (Corso) שנוי במחלוקת: גרסה אחת אומרת שמקור המילה הוא יווני (Kortos), ומשמעותה "הכלב ששומר על הרכוש"; אפשרות אחרת היא שמקור השם לקוח מהמילה הלטינית "Cohors", שמשמעותה "המגן" או "שומר הראש". במרוצת השנים נדבקו לקורסו עוד שמות נוספים, שתאמו את התפקידים המגוונים להם נדרש.

באיטליה שימש הקנה קורסו בתפקידים שונים ומגוונים, שתאמו מחד את אופיו היציב והחברותי, ומאידך - את יכולתו הפיזית המרשימה ועמידותו בתנאים קשים במיוחד. הם שימשו ככלבי שמירה והגנה, ככלבי ציד לחיות גדולות כמו חזירי בר,אריות,דובים,וזאבים וככלבי רועים לבקר,הם גם ששמרו על הבקר מפני זאבים וטורפים אחרים או מפני גנבי בקר.

בשל היותו בעל מגוון רחב ונדיר של תכונות שונות ואינטליגנציה יוצאת דופן, שאפשרה לו להיות בחוץ כלב עבודה מעולה ובבית כלב עדין וסובלני כלפי כל בני המשפחה - הפך עד מהרה הקנה קורסו לבן לוויתם של בעלי החוות בדרום ומרכז איטליה ולחלק בלתי נפרד מהמשפחה הכפרית.

גור של קאנה קורסו

במקומות רבים הפך הקנה קורסו לעוזרו של הקצב המקומי (כמו גזע הרוטווילר), ועד היום ישנם איטלקים הקוראים לגזע זה "כלב הקצבים" (Cane Di Maccelaio). תפקידו היה להוביל את הבקר לשחיטה או לזירת המכירות בכיכר השוק. במידה והשור היה הופך להיות מסוכן, יוצא מכלל שליטה ומתפרע, הקורסו היה נדרש ל"נטרל" אותו ולהשכיבו על הקרקע, תוך תפיסת המפרקים ברגליו. גם בקרב נהגי העגלות היה הקנה קורסו פופולרי ביותר, ותפקידו היה לרוץ לצידן ולאבטח את העגלון ומטענו מפני שודדי דרכים.

עם השנים, בשל המעבר מחיים כפריים לחיים בכרך, הלך ודעך גידולו של הגזע עד שכמעט ונכחד. פריטים בודדים נשארו בחוות שבדרום איטליה (בהן הכלבים עברו מדור לדור במשך מאות שנים). בראשית שנות השמונים התגלו בדרום איטליה כמה עשרות כלבים, שצורתם הייתה מוכרת מספרות ימי הביניים ומציורים עתיקים מהמאה ה-13. לאחר הגילוי החלו חוקרים איטלקיים להתחקות אחר גזע זה, לחקור את עברו ולטפחו מחדש.

ב- 1996 הכירה הפדרציה הבינלאומית לכלבנות באופן רשמי בקנה קורסו כגזע, ומאז הוא רוכש לו אוהדים רבים בכל רחבי העולם, ובתקופה האחרונה גם בישראל.

מבנה כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוותו של גזע זה היא קצרה, צבעיה הם: חום, אדום (בז), שחור, כחול (אפור) או תערובת מנומרת של הצבעים הנ"ל.

גובה זכר 68-72 ס"מ, נקבה 62-68 ס"מ.

משקל זכר 54-70 ק"ג, נקבה 55-40 ק"ג.