קבר אסתר ומרדכי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבר אסתר ומרדכי מבחוץ (2006)
תמונה בחדר הקבורה (2008)
קבר אסתר ומרדכי בהמדאן: שלט בכניסה לאתר בלי המילה "מקום עלייה לרגל" - זִיָארַתְגָאה, زیارتگاه - (הוסרה בינואר 2011) שהוחזרה מאוחר יותר ללא כל רעש תקשורתי, בעקבות לחץ מצד תושבי המדאן‏[1]
המקום בו מצוין מקום קבורתה של אסתר (ומרדכי) בברעם

קבר אסתר ומרדכי (פרסית آرامگاه استر و مردخای) הוא מאוזוליאום הממוקם בהמדאן (אחמתא התנ"כית. שמה של העיר בפרסית עתיקה היה הַנְגְמַתַנַא) שבאיראן[2], ולפי המסורת [דרושה הבהרה] שוכנים בו שרידיהם של אסתר המלכה בת-דודו של מרדכי היהודי ומרדכי עצמו. האתר משמש כמקום עלייה לרגל עבור היהודים במדינה.

האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבריהם של אסתר ומרדכי ממוקמים במערת קבורה שבה שתי מצבות עץ גדולות המכוסות בפרוכות. המצבה הימנית מיוחסת לאסתר ועליה רשום "זה הארון אשר בו נקברה אסתר הצדקת"; ואילו השמאלית היא של מרדכי ועליה נרשם, לצד אילן היוחסין שלו, לאמור "זהו ארון הקודש של מרדכי הצדיק". ברווח שבין שתי המצבות ניצבת אבן המכסה בור עמוק, שעל פי אחת המסורות מוביל לירושלים. מעל מערת הקבורה הוקם מבנה לבנים במהלך המאה ה-16 או ה-17 ומעליו מגדל מעוגל. במבנה חדר קטן השוכן בסמוך לקברים ומשמש כחדר תפילה, וכן אולם גדול המשמש לעריכת אירועי בר מצווה, בריתות ועוד, וכן לקריאת מגילת אסתר בפורים:

"כל שנה בפורים היו יהודי פרס עולים אל הקבר כדי לחגוג ולקרוא את המגילה קרוב ככל האפשר לשתי הדמויות שעמדו במרכזה"‏[3]

הקירות סביב הקברים מעוטרים בפסוקים: "איש יהודי היה בשושן הבירה ושמו מרדכי וכו'", "ה' מלך, ה' מלך ה' ימלוך לעולם ועד" ועוד. בכניסה לקבר מוצב שומר מטעם השלטון וכל הבאים נדרשים להסיר את נעליהם. לא ברור אם הדרישה נובעת מכך שקבר מרדכי ואסתר הפך למקום קדוש גם עבור המוסלמים‏[4], או בשל כתובת נוספת על אחד הקירות, לאמור "של נעליך מעל רגליך כי המקום אשר אתה עומד עליו אדמת-קודש הוא"[5].

בעבר נהגו להדליק נרות במבואה, אולם לאחר שהדבר גרם לשריפה במקום, המנהג הופסק.

בשנת 1891 הקבר תואר כמורכב מחדר או תא פנימי וחיצוני ומעליו כיפה בגובה של 50 רגל‏[6]. הכיפה הייתה מכוסה באריחים כחולים, אך מרביתם נפלו ממנה. מספר קברים של יהודים ממעמד גבוה מוקמו בחדר החיצוני.

בשנת 2008 הכריזה ממשלת איראן על המקום כאתר מורשת לאומית‏[7]. בשנת 2011 הכריזה כי הקברים אינם אתר ממלכתי והסירה את השמירה מעליהם ואיימה להרסם "כגמול נגד היהודים שהורסים את מסגד אל אקצא"‏[8].

קבר מרדכי ואסתר בגליל העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי מסורת אחרת שתועדה לראשונה בידי ר' מנחם החברוני במאה ה-13, מצוין קברה של אסתר ליד קיבוץ ברעם בגליל העליון, ובמקום אף נהוג היה לערוך את חגיגות פורים[9]. המקום נמצא בלב חורש ים תיכוני סבוך בערוצו של נחל צבעון, ובו לוח אבן פשוט המודבק על גל אבנים, שעליו הכיתוב "מקום קבורת מרדכי ואסתר זיע"א". לפי מסורת זו הועלו שרידיה של אסתר לארץ ישראל בידי בנה כורש[10]. ועד אהלי צדיקים טען בשנת 2007 כי זיהה את הקבר באתר אחר, בכניסה הדרומית של היישוב ברעם. הוא זיהה את המקום על פי המקורות המעידים שקברה נמצא בסמוך לקברם של מר זוטרא, נחמן קטופא ואביו‏[11][12].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "שואת האיראנים" , באתר של הד"ר תמר עילם גינדין. עדכון בשיחה עמה.
 2. ^ לפי המסורת היהודית מדובר בעיר שושן הנזכרת במגילת אסתר. אם כי "המדאן אינה שושן", באתר של הד"ר תמר עילם גינדין
 3. ^ ביקור מצולם בקבר מרדכי ואסתר", שיחת השבוע, מס' 950, ז' באדר-ב ה'תשס"ה (18.3.2005), באתר חב"ד
 4. ^ קבר אסתר ומרדכי נחשב לקדוש בקרב המוסלמים בהמדאן - שיחה עם הד"ר תמר עילם גינדין, 1 במרץ 2013
 5. ^ "ביקור מצולם בקבר מרדכי ואסתר", שיחת השבוע, מס' 950, ז' באדר-ב ה'תשס"ה (18.3.2005), באתר חב"ד
 6. ^ כ-16 מטרים.
 7. ^ יואב שטרן, איראן הכריזה על קברי אסתר המלכה ומרדכי היהודי כאתרי מורשת לאומית, באתר הארץ, 11 בדצמבר 2008
 8. ^ ערוץ 2, ‏ועכשיו: אירן נגד אסתר המלכה, באתר ‏mako‏‏, ‏10 בינואר 2011‏
 9. ^ קברי צדיקים, צבי גילת, הוצאת מפה, 2005. ISBN 9655210324
 10. ^ היכן קבר מרדכי ואסתר, באתר ערוץ 7 (באנגלית)
 11. ^ 'ידי משה', התיאר את הקברים בדיוק
 12. ^ אסתר המלכה