קואנזים A

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: יש לתרגם את השמות לעברית.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קואנזים A
קואנזים A - מודל תלת-ממדי

קואנזים Aאנגלית: Coenzyme A. בכתיבה מקוצרת: CoA) הוא קואנזים הידוע בהשתתפותו בתהליכים מטבוליטים ברוב היצורים. המסלולים הביוכימים המפורסמים שבו הוא נרתם הם של סינתוז ופירוק חומצת שומן ובחמצון של פירובט (pyruvate) במעגל קרבס. כקואנזים, אין המולקולה נצרכת ונעלמת, אלא מתחברת עם מולקולה אחרת. כך משמש הקואנזים מעין נשא או מחזיק של המולקולה שתעבור שינוי. רק החיבור בין הקואנזים למולקולה הנוספת תגיב.

תפקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שקואנזים A הוא תיול, הוא יכול להגיב עם מלקולה בעלת קבוצה קרבוסקילית על מנת ליצור תיואסטר (קשר סולפידי), ולתפקד למעשה כנשא של מולקולה אחרת. רק אז כמולקולה שלמה יכול להתרחש התהליך הביוכימי של מעבר ממברנות או שינוי כימי. הדוגמה הכי מפורסמת היא חיבור קואנזים A עם חומצה אצטית ליצירת אצטיל קואנזים A. אצטיל קואנזים A משמש כחומר חשוב מאוד בתהליכים מטבולים, הן אנאבוליזם (יצירת שומן בחיות) והן קטבוליזים (פירוק סוכר ושומן ביצורים אווירנים). אך ניתן לראות עוד דוגמאות רבות כגון סוקציניל קואנזים A ומלוניל קואנזים A (שניהם במעגל קרבס) ופרופניל קואנזים A (פירוק חומצות שומן אי זוגיות).


מה לאכול כדי לעזור לגוף בייצור קואנזים A[עריכת קוד מקור | עריכה]

החומרים המזינים שהגוף זקוק כדי להפוך את אנזים הם ויטמין B5 וציסטאין (חומצת אמינו). מכיוון שאין מקורות מזון של אנזים, (התאים של גוף הייצור CoA) אתה צריך לקחת בחשבון את המקורות הבאים של ויטמין B5 בתזונה שלך, בשר בקר, ביצים, ירקות טריים, בכליות, קטניות, אגוזים, פטריות וכל מוצרי חיטה. ציסטאין נוצר מL-מתיונין בגוף. ויטמין B6, ויטמין B12, וחומצה פולית נחוצות לסינתזת ציסטאין, אשר לא יכול להתקיים כמו שצריך, בנוכחות של מחלה כרונית. ניתן למצוא B6 בביצים, דגים, בשר, עוף, בננות, ברוקולי, אורז חום ומלון. ניתן למצוא B12 בביצים, כליות, חלב, חלב ופירות ים. ניתן למצוא חומצה פולית בשעורה, בשר בקר, ירקות בעלי עלים ירוקים, עדשים, תפוזים, חיטה ומוצרי חיטה סלמון.

דוגמאות נוספות לקבוצות של קואנזים A עם קבוצת פעילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליכי סנטוז קואנזים A[עריכת קוד מקור | עריכה]

כימית, קואנזים A מורכב משלוש תת-יחידות: cysteamine, pantothenate and adenosine triphosphat. בביו-סינתזה קואנזים A מסונתז מפנטוטנאט (pantothenat) בתהליך המורכב מחמישה שלבים:

  1. פנטוטנאט , (, (pantothenate מזורחן ל-4'-phosphopantothenate על ידי האנזים פנטוטנאט קינאז, (pantothenate kinase).
  2. ציסטאין (cysteine) , מצורף לקצה 4' של מולקולת 4'-phosphopantothenate על ידי האנזים phosphopantothenoylcysteine synthease על מנת ליצור מולקולת [[4'-pho-N-pantothenoylcysteine), [[PPC).
  3. מולקולת הPPC עוברת דה-קרבוקסילציה למולקולת 4'-phosphopantetheine על ידי האנזים phosphopantothenoylcysteine]] decarboxylase]].
  4. 4'-phosphopantetheine עוברת אדנילציה ומומרת למולקולת dephospho-CoA עי" האנזים phosphopantetheine adenylyl transerase.
  5. לבסוף , dephospho-CoA מזורחנת באמצעות ATP ומומרת לקואנזים A על ידי האנזים dephosphocoenzyme A kinase.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Karl Miller (1998). Beta Oxidation of Fatty Acids. Retrieved May 18, 2005.
  • Charles Ophard (2003). Acetyl-CoA Crossroads. Retrieved May 18, 2005.
  • Lehninger: Principles of Biochemistry, 4th edition, David L. Nelson, Michael M. Cox
  • Overview of Fatty Acid Oxidation Reactions http://www.elmhurst.edu/~chm/vchembook/621fattyacidrx.html