קוביית קרח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוביות קרח בתוך משקה
קוביית קרח

קוביית קרח היא גוש קרח מעוצב בצורת קובייה, המשמש לרוב על מנת לקרר משקאות. קוביות קרח מועדפות לרוב על קרח מרוסק מאחר שהן נמסות לאט יותר.

קוביות קרח נוצרות באמצעות מילוי תבנית קוביות קרח במים, והכנסתה למקפיא או באופן אוטומטי במייצר קרח שמובנה במקררים ביתיים רבים. במייצרי הקרח מיוצרות הקוביות באופן שוטף ומאחסנות בתא הקפאה ייעודי. בתחתית התא אלמנט מכני או חשמלי לשחרור הקוביות בזו אחר זו. מייצר הקרח המובנה נוח לשימוש מאשר תבנית קרח, אך הוא יקר ממנה.

ישנם גם מכשירים להכנת קרח, המשמשים מעבדות ומוסדות לימוד. קוביות קרח מיוצרות גם באופן תעשייתי ונמכרות בשקיות. למרות שמן, קוביות קרח אלה מיוצרות בצורת גליל עם חור לאורכו. קוביות קרח תעשייתיות שקופות לגמרי, בניגוד לקוביות קרח המיוצרות בתבנית או במייצר קרח, שבדרך כלל הן מעט לבנות.

צבען הלבן של קוביות קרח נובע מהקפאה מהירה או מכך שבמים ישנם מוצקים מומסים אחרים. כאשר מים מקוררים לנקודת קיפאון, גזים הנמצאים בתוכם הופכים לבועות מיקרוסקופיות.

יש מוצרים בהם משתמשים עם קרח גרוס, אותו גורסים במגרסת קרח.

צורת קוביות הקרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאחר שבמהלך ההקפאה של המים גדל נפחם (משקלו הסגולי של הקרח נמוך משל המים), "תופחת" הקוביה במקומות האחרונים להתמצק. לדוגמה בתבנית קוביות קרח תופח מרכז הדופן העליונה של כל קובייה. לפיכך צורתה של פאה זו דמוית כיפה. בשל תופעה פיזיקלית זו של התרחבות הקוביה בתהליך ההקפאה, מייצרי קוביות הקרח לסוגיהם בנויים כך שקיים לצד כל תא חלל אוויר שאליו היא יכולה להתפשט וכך למעשה צורת הקוביה תהיה לעולם שונה במקצת מתבנית המתקן שייצר אותה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]