קולואיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הכנת מיונז, קולואיד של שמן וחלמוני ביצה

קולואידאנגלית: Colloid) הוא תערובת כמעט הומוגנית (אחידה) בין שני חומרים. קולואיד, המהווה תערובת בעלת תכונות מסוימות של תמיסה, מורכב מחלקיקים זעירים של חומר אחד המעורבים בחומר אחר באופן אחיד (יחסית). גודל החלקיקים המפוזרים במערכת קולואידית: בין ננומטר למיקרון.

כמה מהתערובות הידועות ביותר לאדם הן קולואידים. ניתן למיינן לפי מצב הצבירה של שני החומרים המעורבים. החומר הראשון ("פאזה מפוזרת") מציין את החומר המומס; החומר השני נמצא בכמות רבה יותר ("פאזה רציפה") מהחומר הראשון וחלקיקיו מקיפים את חלקיקי החומר הראשון: לפי החומר השני (הממס) נקבע באיזה מצב צבירה יהיה התרחיף.

לעתים קיים בלבול בין תחליב ותרחיף; בשניהם הפאזה המפזרת היא נוזל, אך הפאזה המפוזרת עשויה להיות מוצק (ואז היא מכונה דיספרסיה או תרחיף) או נוזל (ואז היא מכונה אמולסיה או תחליב), כאשר לא תמיד נעשית הבחנה ברורה במיון הקולואידים השונים לתרחיפים ולתחליבים.

תופעות פיזיקליות רבות המוכרות בפלזמה באות לידי ביטוי גם בתרחיפים מיוננים. לדוגמה, עצמים הטעונים במטען חשמלי זהה עשויים להימשך זה לזה, אם הדחייה החשמלית ההדדית ביניהן מקוזזת בשיעור הולם על ידי מטענים חשמליים מנוגדים. בתופעה זו נעשה שימוש באחד משלבי האריזה של סלילי DNA למבנה טורואידי דחוס.‏[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Levin Y., Electrostatic correlations: from plasma to biology, 2002 Rep. Prog. Phys. 65 1577-1632, p. 1623