קול יהודי לשלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קול יהודי לשלום (באנגלית Jewish Voice for Peace) היא תנועת שמאל יהודית-אמריקאית שמטרתה, לפי פרסומיה, היא "לפעול למען שלום, צדק חברתי, שוויון, זכויות אדם, כיבוד החוק הבינלאומי ומדיניות חוץ אמריקאית הפועלת לפי ערכים אלו". התנועה מבקשת "לסיים את הכיבוש הישראלי בשטחי הגדה המערבית, עזה ומזרח ירושלים" וכן "להבטיח ביטחון והגדרה עצמית הן לישראלים והן לפלסטינים"[1]. התנועה מתנגדת לפעילות צבא ההגנה לישראל בשטחי עזה והגדה המערבית ותומכת בסרבנות גיוס.

"קול יהודי לשלום" נוסדה בספטמבר 1996 בידי ג'וליה קפלן, ג'ולי איני ורייצ'ל אייזנר. לדברי התנועה, רשימת התפוצה שלה כוללת 100 אלף פעילים‏[2]. חברים בוועד המייעץ לארגון כוללים את ג'ודית באטלר, נועם חומסקי ונעמי קליין[3]. לדברי התנועה, קיימים יותר מ-30 רבנים ותלמידי רבנות במועצת הרבנים של הקול היהודי לשלום‏[4].

עמדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה דוגלת בסיום הסכסוך היהודי-ערבי בישראל ובקידום זכויות האדם והשלום במזרח התיכון. התנועה מתנגדת למדיניות הממשל בישראל בסוגיות כגון הקמת גדר ההפרדה, ותקיפות ישראליות בעזה. התנועה קוראת לפינוי כל ההתנחלויות[5] סיום הכיבוש ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורצועת עזה וקורא לממשל בארצות הברית למנוע סיוע צבאי לישראל כל עוד "הכיבוש", לדבריהם, נמשך[6]. התנועה גם תומכת בסרבנות אידאולוגית לשירות בצבא ובשטחי יו"ש.

התנועה הביעה תמיכה בדו"ח גולדסטון והביעה את עמדתה ש"הדו"ח מאשים את ישראל ואת החמאס בפשעי מלחמה ופשעים אפשריים כנגד האנושות ובצדק שם דגש יותר גדול על הפרות ישראליות של החוק הבינלאומי, במיוחד בהקשר של הרג אזרחים". עם זאת, התנועה הודתה ש"זה נכון שוועדת זכויות האדם של האו"ם שמה באופן לא הוגן את ישראל כמטרה ומתעלם מהפרות זכויות אדם של מדינות אחרות."[7].

תרומות לארגון מוכרות לפטור ממס בארצות הברית[דרוש מקור].

פעילויות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה הוקמה על ידי מיטשל פליטניק אשר בראשית דרכה של התנועה טען שהיהודים הם במקור מכוזר ומעולם לא גרו בארץ ישראל. התנועה הביעה תנחומים על מותם של יאסר ערפאת ואחמד יאסין[8].

התנועה מקיימת קמפיין כנגד חברת רכבי-ההנדסה קטרפילר, על כך שהיא מוכרת לישראל דחפורים מסוג די-9 המשמשים את צה"ל, לטענת הארגון, לבצע פעולות המפרות זכויות אדם בשטחים כגון הריסת בתים. מאמצי התנועה להביא את סוגית ביטול מכירת הכלים לישראל בפני בעלי המנויות העלתה את הנושא להצבעה בקרב בעלי המניות, אך 97% הצביעו נגדה.

בשנת 2006 הפגינה התנועה כנגד ארגון הלובי הפרו-ישראל בארצות הברית, AIPAC, במהלך כינוס אסיפה בסקרמנטו, קליפורניה, בטענה כי הארגון אינו מייצג את מגוון הדעות של היהודים בארצות הברית בנושא ישראל.

בשנת 2007 החלה התנועה להפעיל בלוג בשם MuzzleWatch, שעוסק במה שהארגון מכנה התנכלויות ונסיונות השתקה, כנגד פרסום דעות המבקרות את מדיניות ישראל על ידי הלובי הפרו-ישראלי ותומכיו.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימת ביקורת חזקה כנגד התנועה, אשר ממוקמת בקצה הצד השמאלי של המפה הפוליטית. בשנת 2010 הוכנס הארגון לרשימת "עשרת הארגונים האנטי-ישראלים המובילים" של הליגה נגד השמצה[2]. רבקה וילקומרסון (Rebecca Vilkomerson), ממנהיגות התנועה באזור קליפורניה, אמרה בתגובה כי "יש משהו משמח, בצורה הפוכה, בהיכללות ברשימתה של הליגה נגד השמצות".

חלק ממנהיגי האקטיביסטים היהודים הבולטים טוענים שהתנועה חצתה את הקווים בשל תמיכתה בתנועת ה-B.D.S ובמתן לגיטימציה לנקודות ראייה אנטי-ציוניות[2]. בשל כך, נמנעה השתתפות התנועה במקרים מסוימים באסיפות ובאירועים שונים שמאורגנים בידי הקהילה היהודית בארצות הברית[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ JVP Mission Statement | Jewish Voice for Peace
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 James D. Besser, ADL List Fuels Debate Over What’s Anti-Israel, אתר The Jewish Week, ה-20 באוקטובר 2010
  3. ^ Advisory Board, ‏אתר קול יהודי לשלום (אנגלית)
  4. ^ JVP's Rabbinical Council, אתר הקול היהודי לשלום (אנגלית)
  5. ^ Gaza is Beautiful, August 2005, web site of Jewish Voice for Peace
  6. ^ Jewish Voice for Peace-Detroit
  7. ^ JVP Responds to the Goldstone Report, web site of Jewish Voice for Peace
  8. ^ Lee Kaplan and Bill Levinson, The ISM's "Jewish Voice for Peace", FrontPageMagazine.com, November 27, 2006