קונדוליזה רייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
קונדוליזה רייס
(14 בנובמבר 1954; ברמינגהאם שבאלבמה) (בת 60)
Condoleezza Rice cropped.jpg
קונדוליזה רייס
שם בשפת המקור Condoleezza Rice
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הרפובליקנית
מזכירת המדינה של ארצות הברית ה-66
תקופת כהונה 26 בינואר 2005 - 20 בינואר 2009 (4 שנים)
הקודם בתפקיד קולין פאוול
הבא בתפקיד הילרי רודהם קלינטון
תחת נשיא ארצות הברית ג'ורג' ווקר בוש
היועצת לביטחון לאומי ה-20
תקופת כהונה 20 בינואר 2001 - 26 בינואר 2005 (4 שנים)
הקודם בתפקיד סנדי ברגר
הבא בתפקיד סטפן הדלי
תחת נשיא ארצות הברית ג'ורג' ווקר בוש
קונדוליזה רייס ויו-יו מה, 2002

קונדוליזה רייסאנגלית: Condoleezza Rice; נולדה ב-14 בנובמבר 1954) היא דיפלומטית ומדענית מדינה אמריקאית, שכיהנה כמזכירת המדינה של ארצות הברית וכיועצת לביטחון לאומי בממשלו של ג'ורג' בוש הבן.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע משפחתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונדוליזה רייס נולדה בברמינגהאם שבאלבמה, בתם היחידה של ג׳ון ווסלי רייס ג׳וניור, כומר פרסביטריאני ויועץ בתיכון, ואנג׳לה רייס, מורה בתיכון למדעים, מוזיקה ורטוריקה. השם "קונדוליזה" לקוח מהמונח המוזיקלי "קון דולצ'צה" (con dolcezza), שמשמעותו באיטלקית "במתיקות". למשפחתה של רייס שורשים בדרום ארצות הברית אשר מתועדים לתקופה הקודמת למלחמת האזרחים האמריקאית. רייס היא צאצאית לאנשים שהיו עובדי אדמה גם לאחר האמנציפציה. בתוכנית אירוח ב-PBS, רשת הטלוויזיה הציבורית הפדרלית בארצות הברית, שבה השתתפה רייס, התפרסם כי לפי הגנום המיטוכונדריאלי שלה, רייס היא 51% אפריקאית, 40% אירופאית ו-9% אסייתית או אינדיאנית אמריקאית.

חינוך והתבגרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רייס נולדה שנה לאחר פסיקת בית המשפט העליון של ארצות הברית שאסרה על הפרדה גזעית בבתי הספר, אך מקובל לטעון כי האפליה הגזעית נותרה על כנה בדרום ארצות הברית. רייס גדלה בעיר טסקלוסה ולימים סיפרה שחשה צורך להיות "טובה כפליים" בשל מוצאה.

רייס החלה ללמוד צרפתית, מוזיקה החלקה על הקרח ובלט בגיל שלוש. בגיל חמש עשרה היא החלה לקחת שיעורים בנגינה על פסנתר כאשר המטרה שלה הייתה להפוך לפסנתרית מבצעת. בעוד רייס לא רצתה להפוך לפסנתרנית מקצועית, היא עדיין התאמנה רבות וניגנה יחד עם להקה קאמרית. היא ליוותה את הצ׳לן יו-יו מה בנגינתו יצירה של יוהנס ברהמס באפריל 2002.

תיכון וחינוך אוניברסיטאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1967 משפחה של רייס עברה לעיר דנבר שבמדינת קולורדו. היא למדה בתיכון קתולי לבנות בלבד וסיימה את לימודיה בו בהצלחה בגיל 16 בשנת 1971. לאחר מכן היא נרשמה ללימודים אוניברסיטאים באוניברסיטת דנבר, שבה אביה עבד בתור סגן דיקן.

בתחילת לימודיה רייס התמחתה במוזיקה. לאחר שנתה השנייה היא אף נסע לקחת חלק בפסטיבל המוזיקה של אספן. לימים רייס סיפה כי פגשה שם סטודנטים מוכשרים ממנה ובעקבות מפגשים אלה היא הטילה ספק ביכולותיה להפוך את הפסנתרנות לקריירה, ובעקבות כך החלה לשקול מסלולי קריירה אחרים.

לאחר שהתוודעה להרצאותיו של ג'וזף קורבל, דיפלומט צ׳כי ואביה של מדלן אולברייט, לימים מזכירת המדינה האמריקאית, החליטה רייס ללמוד יחסים בינלאומיים. ההחלטה נבעה מהעניין שקורבל יצר אצלה בברית המועצות וביחסים בינלאומיים. בשלב מאוחר יותר בחייה רייס תיארה את קורבל בתור דמות מרכזית בחייה.

ב-1974, בגיל 19, רייס התקבלה לפיי בטא קפא, שהיא אגודת מצטיינים בתחומים ההומאנים והריאלים שנחשבת לאגודת המצטיינים היוקרתית ביותר בארצות הברית. באותה שנה קיבלה רייס תואר ראשון בהצטיינות יתרה במדע המדינה מאוניברסיטת דנבר. בזמן שהייתה באוניברסיטת דנבר היא הייתה חברה באלפא צ׳י אומגה, אחווה נשית אשר מכוונת את בוגריה לעסוק בשירות לציבור. בשנת 1975, בגיל 21, רייס קיבלה תואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת נוטרדאם. היא החלה לעבוד במחלקת המדינה של ארצות הברית ב-1977, במהלך תקופת נשיאותו של ג׳ימי קרטר בתור מתמחה במחלקה לענייני חינוך ותרבות. רייס המשיכה ללמוד רוסית באוניברסיטת מוסקבה בקיץ 1979, והייתה מתמחה בתאגיד ראנד בסנטה מוניקה שבקליפורניה. ב-1981, בגיל 26, קיבלה רייס תואר דוקטורט בבית הספר ליחסים בינלאומיים ע״ש ג׳וזף קורבל באוניברסיטת דנבר. עבודת התזה שלה התמקדה במדיניות צבאית ופוליטיקה במה שהייתה אז המדינה הקומוניסטית בצ׳כוסלובקיה.

בשנים 1980-1981 רייס הייתה עמיתה בתוכנית לבקרה ופירוק מנשק של אוניברסיטת סטנפורד. רייס הגיעה לסטנפורד בעקבות כך שזכתה במלגה יוקרתית של קרן פורד במומחיות כפולה בלימודים סובייטים ובביטחון לאומי. המלגה הקנתה לה לימודים מלאים באוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת סטנפורד, אוניברסיטת קולומביה, במכון הטכנולוגי של מסצ׳וסטס או באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג׳לס. רייס טוענת שהיא יצרה קשר עם הרווארד ועם סטנפורד אך הרווארד התעלמו ממנה. המלגה שלה בסטנפורד היא זאת שהחלה את הקישור האקדמי שלה לאוניברסיטה וזמנה בצפון קליפורניה.

עמדות פוליטיות בתקופה מוקדמת בחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רייס הייתה חברה במפלגה הדמוקרטית עד שנת 1982, כאשר החליפה את הנאמנות שלה למפלגה הרפובליקנית. רייס טוענת כי החליפה את הנאמנות שלה בגלל חוסר ההסמכה שלה עם הנשיא הדמוקרטי המכהן באותה תקופה, ג'ימי קרטר, בענייני מדיניות חוץ. כמו כן רייס מציינת את ההשפעה שהיה לאביה הרפובליקאי עליה. בשנת 2000 רייס דיברה בועידה הלאומית של המפלגה הרפובליקאית ואמרה כי ״אבי הצטרף למפלגה שלנו בגלל הדמוקרטים שהעבירו את חוקי ג'ים קרואו באלבמה ב-1952 אשר לא אפשרו לו להצביע. הרפובליקאים הם אלה שאיפשרו לו להצביע בסופו של דבר.״

קריירה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1981 רייס זכתה לדרגה האקדמית של פרופסור עוזר על ידי אוניברסיטת סטנפורד בתחום מדע המדינה. בשנת 1987 היא קודמה לדרגת פרופסור חבר והחזיקה במעמד זה עד 1993. בתקופה זאת רייס התמחתה בתחומים הקשורים לברית המועצות. במסגרת התמחות זאת רייס הרצתה על הנושא בתוכנית המשותפת לאוניברסיטת סטנפורד ולאוניברסיטת קליפורניה בברקלי שהייתה בניהולו של ג׳ורג׳ ברסלאור באמצע שנות ה-80.

בשנת 1985 במהלך פגישה של מומחים לבקרת נשק בסטנפורד, ההופעה האקדמית של רייס משכה את תשומת הלב של ברנט סקוקרופט, שהיה היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית בממשלתו של ג'רלד פורד. עם בחירתו של ג'ורג' בוש האב לנשיא ארצות הברית ב-1988, סקוקרופט חזר לבית הלבן בתור היועץ לביטחון לאומי שלו בשנת 1989. כאשר התמנה לתפקיד זה הזמין את רייס לבוא לשרת בתור המומחית שלו לענייני ברית המועצות במועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית. לפי ניקולס ברנס, הנשיא בוש האב היה ״שבוי״ על ידי רייס ונתמך על דעתה במגעיו עם מיכאיל גורבצ׳וב ובוריס ילצין.

היות שרייס הייתה מאבדת את זכאותה לקבלת קביעות בסטנפורד אילו לא הייתה נוכחת במשך יותר משנתיים, היא חזרה לשם בשנת 1991. כאשר חזרה היא עברה לשרת תחת ג'ורג' שולץ, שהיה מזכיר המדינה בין השנים 1982 ו-1989, בתקופת כהונתו של רונלד רייגן. באותה תקופה שולץ היה עמית מחקר במכון הובר, מכון מחקר יוקרתי למדיניות ציבורית באוניברסיטת סטנפורד. שולץ כלל את רייס במועדון של אינטלקטואלים שנפגשו לארוחות צהריים מעת לעת בכדי לדון בענייני חוץ. בשנת 1992 שולץ, שהיה חבר הועד המנהל של התאגיד שברון, המליץ על רייס בתור מועמדת לועד המנהל. שברון ניסתה לקבל מכרז לפיתוח של קזחסטן בשווי של עשרה מיליארד דולר. רייס, שהייתה מומחית בברית המועצות, הכירה אישית את נשיא קזחסטן נורסולטן נזרבייב. היא נסעה לקזחסטן מטעם שברון ובשנת 1993 לכבוד עבודתה למען החברה, שברון קראו למכלית נפט ענקית במשקל 129,000 על שמה, SS Condoleeza Rice. במהלך תקופה זאת רייס מונתה גם לועדים המנהלים של טרנס-אמריקה (1991) והיולט פקארד (1992).

במהלך שנות התשעים שימשה כרקטור בסטנפורד.

תפקידים בממשל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות השמונים, זמן קריסת ברית המועצות, הייתה רייס מנהלת המחלקה לענייני מזרח אירופה במועצה לביטחון לאומי. היא עמדה בקשר עם הנשיא בוש האב שאף הביע את התפעלותו ממנה לפני גורבאצ'וב.

לפני בחירתו של ג'ורג' בוש הבן לנשיא שימשה רייס יועצתו לענייני חוץ. לאחר ניצחונו מינה אותה כיועצת לביטחון לאומי, האישה הראשונה בתפקיד זה. רייס הייתה מהתומכות הבולטות בממשל בפלישה לעיראק ופרסמה מאמר בניו יורק טיימס תחת הכותרת: "כיצד אנו יודעים שעיראק משקרת", בהאשימה את עיראק בהחזקת נשק להשמדה המונית. עם בחירת בוש לקדנציה שנייה נראה היה שרייס תדחוק את רגליו של מזכיר המדינה קולין פאוול ההססן יותר, ואכן בוש מינה אותה למחליפתו. ב-26 בינואר 2005 אישר הסנאט של ארצות הברית את מינויה ברוב 85-13. המתנגדים האשימוה באחריות למחדל המודיעיני שהוביל למלחמת עיראק.

כמזכירת המדינה טבעה רייס את הביטוי "מעוזי עריצות" בהתייחסה לאיראן, צפון קוריאה, קובה, זימבבואה, בורמה ובלארוס. היא הביעה דאגה מהנסיגה במצב הדמוקרטיה ברוסיה.

רייס ביקרה בישראל מספר פעמים והביעה תמיכה בתוכנית ההתנתקות שאותה כינתה "צעד אמיץ". עוד כשכיהנה כיועצת לביטחון לאומי הייתה לה השפעה גדולה על אריאל שרון. כאשר פעל צה"ל מול הטרור באינתיפאדה השנייה הייתה ההערכה שפעולות הממשלה לא יחרגו מהמסגרת שתתיר רייס. הפרשן נחום ברנע כתב בנימת סרקזם: "עבור שרון אין אלוהים מבלעדי בוש, וקונדוליזה נביאתו" (על משקל השהאדה).

היחסים בין רייס לבין משפחת בוש חורגים מיחסים מקצועיים. רייס מבלה את חופשותיה עם הנשיא ורעייתו וקשורה איתם בידידות אמיצה.

רייס שימשה בעבר כחברת מועצת המנהלים של חברת הנפט האמריקאית "שברון". לאחר שמונתה כיועצת לביטחון לאומי, הוענק השם "קונדוליזה" לאחת ממכליות הנפט של החברה. השם הוחלף, לאחר שהבית הלבן ספג ביקורת על קשריו עם החברה, ובעקבות טענות שהשם חושף את המכלית לסכנת פיגועי טרור.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אנטוניה פליקס, קונדי – הסיפור של קונדוליזה רייס, הוצאת קוראים, 2006

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מזכירי המדינה של ארצות הברית
תומאס ג'פרסון · אדמונד רנדולף · טימות'י פיקרינג · ג'ון מרשל · ג'יימס מדיסון · רוברט סמית' · ג'יימס מונרו · ג'ון קווינסי אדמס · הנרי קליי · מרטין ואן ביורן · אדוארד ליווינגסטון · לואיס מקליין · ג'ון פורסית' · דניאל ובסטר · אבל אפשור · ג'ון קלהון · ג'יימס ביוקנן · ג'ון קלייטון · דניאל ובסטר · אדוארד אברט · ויליאם מרסי · לואיס קאס · ג'רמיה בלאק · ויליאם סיוארד · אליהוא וושבורן · המילטון פיש · ויליאם אברטס · ג'יימס בליין · פרדריק פרלינגהויסן · תומאס בייארד · ג'יימס בליין · ג'ון פוסטר · וולטר גרשם · ריצ'רד אולני · ג'ון שרמן · ויליאם דיי · ג'ון היי · אליהוא רוט · רוברט בייקון · פילאנדר נוקס · ויליאם ג'נינגס ברייאן · רוברט לאנסינג · ביינברידג' קולבי · צ'ארלס אוונס יוז · פרנק קלוג · הנרי סטימסון · קורדל הול · אדוארד סטטיניוס · ג'יימס פ. ברנס · ג'ורג' מרשל · דין אצ'יסון · ג'ון פוסטר דאלס · כריסטיאן הרטר · דין ראסק · ויליאם פירס רוג'רס · הנרי קיסינג'ר · סיירוס ואנס · אדמונד מאסקי · אלכסנדר הייג · ג'ורג' שולץ · ג'יימס בייקר · לורנס איגלברגר · וורן כריסטופר · מדליין אולברייט · קולין פאוול · קונדוליזה רייס · הילרי רודהם קלינטון · ג'ון קרי החותם של משרד החוץ האמריקאי