קופים בעלי זנב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgקופים בעלי זנב
Wolf's Mona Monkey.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: קופים צרי אף
משפחה: קופים בעלי זנב
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cercopithecidae

קופים בעלי זנב (שם מדעי: Cercopithecidae). משפחה בתת-סדרת קופים צרי אף של סדרת הקופים. הם נבדלים מההומינואידים בכך שרובם בעלי זנב (מקוק שחור, למשל, חסר זנב, למרות השתייכותו למשפחת בעלי הזנב), ומקופי העולם החדש בכך שאין הם יכולים לעשות שימוש בזנבם לאחיזה בעצמים. טכנית, ההבחנה בינם לבין הקופים רחבי האף נקבעה על פי מבנה האף, ואילו בינם לבין ההומינואידים, על פי סידור השיניים.

הקופים בעלי הזנב נפוצים בימינו בדרום-מזרח, דרום ומרכז אסיה ובכל אפריקה. באירופה ניתן למצוא אותם רק בגיברלטר, אך עדויות מאובנות מראות כי בעבר הם היו נפוצים בכלל היבשת. המאובנים הראשונים של המשפחה הם מתקופת האוליגוקן, וחלק מהמינים שחיו אז הגיעו כמעט לגודל של גורילה.

הקופים בני משפחה זו הם בגודל בינוני עד גדול, ומשקלם נע בין חצי הקילוגרם של הטלפוין (Miopithecus talapoin) ועד ל-50 קילוגרם של המנדריל. נחיריהם קרובים זה לזה ופונים כלפי מטה. הגפיים האחוריות קצרות מהקדמיות.

מיון המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת קופים בעלי זנב (Cercopithecidae) כוללת שתי תת-משפחות לפי המיון המקובל:

מקוק זנב אריה
בבון גוינה
לנגור
קולובוס אנגולה
מנדריל
קוף הביצה
לוטונג יאווה

בנוסף למיון הנוכחי, מוכרת מתיעוד מאובנים תת-משפחת Victoriapithecinae שפרטיה נכחדו במהלך המיוקן התחתון והתיכון (לפני 12.5 מיליון שנה בקירוב) והיו נפוצים ביבשת אפריקה בלבד:

  • סוג Prohylobates
  • סוג Victoriapithecus
P Elephant.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יונקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.