קו פיקדילי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קו פיקדילי
Piccadilly line flag box.png
צבע על המפה: כחול כהה
שנת הפתיחה: 1906
סוג הקו: קו עמוק
מספר התחנות: 53
אורך הקו: 71 ק"מ
תחנות עיקריות: קוקפוסטרס
נורת'פילדס
מספר נוסעים בשנה: 183 מיליון
קו מטרופוליטן
קו האמרסמית' וסיטי
קו דיסטריקט
קו סירקל
קו נורת'רן
קו ווטרלו וסיטי
קו סנטרל
קו בייקרלו
קו פיקדילי
קו ויקטוריה
קו ג'ובילי

קו פיקדילי הוא קו ברכבת התחתית של לונדון (הטיוב) אשר נפתח ב-1906. הקו חוצה את לונדון מקוקפוסטרס (Cockfosters) בצפון מזרח עד אקטון טאון (Acton Town) בדרום מערב, ומשם מתפצל לשתי שלוחות, האחת פונה צפונה ומזרחה עד לאוקסברידג' (Uxbridge) והשנייה ממשיכה בכיוון דרום מערב להאטון קרוס (Hatton Cross) ומגיעה עד נמל התעופה הית'רו. הקו הוא השני באורכו, אחרי קו סנטרל. צבעו של הקו על מפת הרכבת הוא כחול.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקו המקורי נבנה בין פינסבורי פארק (Finsbury Park) להאמרסמית' (Hammersmith), כשמתוכו הקטע בין פינסבורי פארק לברונס קאורט (Barons Court), באורך 15.3 ק"מ, נבנו כמנהרה תת-קרקעית, והמשכו של המסלול מברונס קאורט להאמרסמית' נבנה על גבי הקרקע. ב-1910, 4 שנים אחרי הקמת הקו הוא מוזג עם רכבות אחרות וב-1928 הוקמה תחנת הרכבת Piccadilly Circus בכיכר פיקדילי. ב-1932 הוארך הקו בשני הכיוונים, לסאות' הארוו (South Harrow) מצפון מערב, ולארנוס גרוב (Arnos Grove) מצפון מזרח. ההמשך לאוקסברידג' (בצפון מערב) וקוקפוסטרס (בצפון מזרח) הושלמו שנה לאחר מכן, ב-1933. בשנים מאוחרות יותר הוארך הקו מערבה להאונסלאו ווסת' (Hounslow West) והאטון קרוס, בשנת 1975, ולנמל התעופה הית'רו - טרמינלים 1,2,3 ב-1977. ב-1986 נפתח קטע נוסף בצורת לולאה אשר צירף את טרמינל 4 לשירות. במרץ 2008 עם פתיחתו של הטרמינל החדש, טרמינל 5, נפתח קטע חדש שהאריך את הקו עד לטרמינל. קטע זה הוא המסילה החדשה הראשונה שנפתחה מאז הארכתו של קו ג'ובילי ב-1999.

נתונים ומספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קו פיקדילי פועל לאורך 71 ק"מ ומשרת 52 תחנות בין קוקפוסטרס לאוקסברידג' או הית'רו, בשעות השיא של הבוקר והערב פועלות לאורך הקו 79 רכבות. בקו נוסעים מדי יום כ-530,000 נוסעים (באמצע השבוע), ובסך הכול מעל 176 מיליון נוסעים בשנה. מרכז הבקרה והפיקוח של הקו נמצא בתחנת ארלס קאורט. קו פיקדילי מחזיק בשיא המרחק הקצר ביותר בין שתי תחנות בקו במערכת הרכבת התחתית של לונדון, כשהמרחק בין התחנות לסטר סקוור (Leicester Square) וקובנט גרדן (Covent Garden) הוא 260 מטר בלבד.

הפיגוע בקו פיקדילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2005 הותקפה רכבת של הקו בפיגוע טרוריסטי על ידי מתאבד מוסלמי. הפיצוץ אירע בשעה עשרה לתשע בנסיעה בין תחנת קינגס קרוס לתחנת כיכר ראסל. הפיצוץ היה חלק מהתקפה על כמה קוים ברכבת התחתית, וסונכרן עם עוד שתי התקפות בקו סירקל והתקפה באוטובוס. הפיצוץ בקו זה גרם ל-26 הרוגים.

מפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למפת תחנות קווי הרכבת התחתית של לונדון המלאה, ראו: מפת הרכבת התחתית של לונדון.
Magnify-clip.png
למפת תחנות קווי הרכבת התחתית של לונדון המלאה, ראו: מפת הרכבת התחתית של לונדון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Piccadilly line facts. באתר הרכבת התחתית של לונדון. אוחזר ב־11 July 2008.
הרכבת התחתית של לונדון - קו פיקדילי

אוקוודאוקסברידג'אילינג קומוןאיסטקוטאיקנהאםאלפרטוןאקטון טאוןארלס קורטארנוס גרואבארסנלבאונדס גריןבארונס קורטבוסטון מאנורגלוסטר רואדגרין פארקדרום אילינגדרום הארודרום קנזינגטוןהאונסלואו מזרחהאונסלואו מערבהאונסלואו מרכזהאטון קרוסהאמרסמית'הולבורןהולוויי רואדפינת הייד פארקהילינגדוןהית'רו טרמינלים 1, 2 ו-3הית'רו טרמינל 4ווד גריןטורנהאם גריןטורנפייק לייןלסטר סקוורמאנור האוסנורת'פילדסנייטסברידג'סאות'גייטסדברי הילסדברי טאוןפארק רויאלפינסבורי פארקפיקדילי סירקוסצפון אילינגקאלדוניאן רואדקובנט גארדןקוקפוסטרסקינגס קרוס סיינט פנקראסראיינרס לייןראסל סקוורריזליפריזליפ מאנור