קטניס אוורדין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קטניס אוורדין

Katniss Everdeen.jpg

דמותה של קטניס אוורדין בסרט משחקי הרעב
ספר טרילוגיית משחקי הרעב
הופעה ראשונה משחקי הרעב
הופעה אחרונה עורבני חקיין
יוצר/ת סוזן קולינס
שחקן/ית ג'ניפר לורנס
מידע
כינויים "הבחורה הלוהטת", "עורבני חקיין"
גיל 16-17
תאריך לידה 8 במאי
מין נקבה
דמויות קשורות
משפחה גב' אוורדין (אמא)
פרימרוז "פְּרִים" אוורדין (אחות)
מר אוורדין (אבא)
חברים פיטה מלארק
גייל הות'ורן
ג'ניפר לורנס בת ה-22, שמשחקת את קטניס בסרטים המבוססים על הסדרה

קטניס אוורדיןאנגלית: Katniss Everdeen), היא הדמות הראשית בסדרת משחקי הרעב שנכתבה על ידי הסופרת סוזן קולינס. קטניס היא גיבורת הספר, וכל הסיפור מסופר מנקודת מבטה.

קטניס היא נערה בת 16 שחיה במדינת "פאנם" במחוז 12. קטניס חיה עם אחותה הקטנה פרימרוז (פְּרִים), ואמה. אביה נהרג בפיצוץ במכרות הפחם, כאשר היא הייתה בת 11, ובעקבות דיכאון השיתק את אימה, היא כלכלה וניהלה את משפחתה.

על הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטניס חיה בשכונת עוני במחוז 12 הנקראת "התפר". היא מתוארת כמצטיינת בחץ וקשת, והיא צדה ביער האסור שמעבר מחוז 12 יחד עם חברה הטוב, גייל הות'ורן. היא נוהגת לעבור את הגדר באמצעות חור שנמצא בו. היא סוחרת בשוק השחור שנקרא "הכירה" וכך מכלכלת את משפחתה. היא גם בקשר עם כול מני סוחרים, כגון סיי 'שומן'. קטניס מאוד אוהבת את אחותה הקטנה, פרימרוז, אך היא מכנה אותה פרים. קטניס הייתה במחלוקת קשה עם אימה, לאחר מות אביה בזמן פיצוץ במכרה הפחם- שם עבד- אימה לא תפקדה בכלל וקטניס הייתה צריכה לנהל בעצמה את הבית כשהיא יתומה מאב, בת 11 בלבד. קטניס לא סלחה לאימה זמן רב על חוסר התפקוד הזה אך לבסוף הן ישרו את ההדורים. בספר קטניס מתוארת כנערה בעלת עור בצבע זית, עיניים אפורות, ושיער שחור חלק. קטניס אוהבת לקלוע את שיערה לצמה. קטניס מעולם לא רצתה ילדים בגלל העולם שבו היא חיה, בגלל "משחקי הרעב" והפחד התמידי שילדיה ישלחו למשחקים. היא חברתה של מאדג', ביתו של ראש העיר, והיא גם זאת שנתנה לה את סיכת העורבני חקיין. על פי הספר, תאריך לידתה של קטניס הוא ה-8 במאי.

משחקי הרעב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטניס חתמה על עשרים אסימונים, ודאגה שפרים לא תחתום על אף אסימון. למרות זאת, פרים נבחרת, אך קטניס מתנדבת להחליף את מקומה. בעקבות כך, במקום להריע, האנשים הרימו את ידם בתנועת המחווה של מחוז 12. המיועד הנוסף מהמחוז שלה שנשלח ביחד איתה הוא פיטה מלארק, בן האופים שהציל בעבר את חייה, בכך שזרק לה לחם והציל אותה ואת משפחתה מרעב. לפני שקטניס ופיטה נשלחים, היא מקבלת ממאדג', ביתו של ראש העיר וחברה טובה, את סיכת העורבני-חקיין. לאחר מכן גם מתגלה שהיא הייתה שייכת לחברתה של אימה, שמתה לפני שנים במשחקי הרעב. לאחר מכן, אחרי עוד כמה פגישות קצרות, היא נשלחת אל הקפיטול, עיר הבירה של פאנם, שם עיצבו אותה מחדש, ואימנו אותה למשחקי הרעב. באימונים, לראשונה בהיסטורית משחקי הרעב, היא מקבלת את הציון 11, הציון לפני הגבוה ביותר. היא התיידדה מאוד עם הסטייליסט שלה, סינָה, ששונה מאוד מהסטייליסטים של הקפיטול ומבין אותה תמיד.

במהלך הראיונות שהתרחשו לפני הכניסה לזירה, פיטה התוודה על אהבתו לקטניס, ועל כן פיטה וקטניס כונו "הנאהבים חסרי המזל". לפני תחילת המשחקים, פיטה וקטניס התיידדו והפכו לידידים טובים, והמשך קטניס שיתפה פעולה אם אהבתו, על אף שלא אהבה אותו באמת.

בתחילת המשחקים, קטניס לקחה מקרן השפע תרמיל בצבע כתום, בניגוד להנחיותיו של היימיטץ', המדריך שלהם. קטניס ברחה ממרחץ הדמים, ישנה על עץ, ולאחר זמן מה, שבו כמעט התייבשה- מצאה גם מים.

בהמשך, קטניס התחברה עם רו, המיועדת ממחוז 11, וכרתה איתה ברית. הן החליטו ביחד לפוצץ את מקור המזון של הקרייריסטים. במהלך המבצע, רו נהרגה, וקטניס הניחה עליה פרחים ושרה לה. לאחר ההכרזה של קברניטי המשחק שיוכלו להיות שני מנצחים, קטניס מוצאת את פיטה הפצוע ומטפלת בו עד שהבריא. כדי להשיג את התרופה לטיפול בפצעיו, קטניס הרדימה את פיטה בעזרת תרופה מרדימה, והגיעה אל המשתה שהתרחש בקרן השפע. לקראת הסוף, מתגלים מוטציות של זאבים, בעלי העיניים של המיועדים שמתו. קטניס ופיטה צופים בקייטו נהרג עד שקטניס יורת בו חץ. אך לבסוף, הוכרז, שבניגוד להחלטה הקודמת, צריך להיות מנצח אחד בלבד. קטניס הוציאה את גרגרי היער הקטלניים, ואמרה לפיטה לאכול אותם, כדי שאף אחד מהם לא יצטרך להרוג את האחר. רגע לפני שהם בולעים את הגרגרים , קברניטי המשחק אפשרו שיהיו שני מנצחים. בסוף הספר הראשון, קטניס התוודתה ואמרה לפיטה שאהבתה אליו הייתה מזויפת.

התלקחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המשחקים, קטניס הייתה שמחה שחזרה ליער, ולמחוז 12. גייל מתעלם ממנה בגלל הרומן שלה עם פיטה, ולא היו לו הזדמנויות רבות לראותה, משום שהחל לעבוד במכרות. כך גם פיטה, כי הוא גילה שהתנהגותה במהלך המשחקים הייתה מזויפת. כשהנשיא סנואו הגיע לביתה ואיים עליה ועל האנשים הקרובים אליה - היא הייתה מסוגלת לעשות הכל - לכן פיטה הציע לה נישואים בשידור חי, בקפיטול. כשהכריזו על משחקי הרעב ה-75, הגמול הרבעוני ה-3, הוחלט שהמיועדים יהיו מנצחים ממשחקים קודמים. למחוז 12 יש שני מנצחים זכרים (היימיטץ' ופיטה), ונקבה אחת, שזו היא. היא גם ידעה שלא משנה מי ייבחר, גם אם היימיטץ', פיטה יתנדב להחליף את מקומו. קטניס הייתה צריכה לחזור עם פיטה לזירה, יחד עם מנצחים נוספים מן המחוזות האחרים. לכן, בשביל שהיא תזכה בכמה שיותר נותני חסות, פיטה סיפר בראיון שלו שהם התחתנו בסתר, ובכלל שהיא בהריון ממנו. במשחקים היא פוגשת כמה אנשים שהפכו לבני ברית שלה ושל פיטה. אחד האנשים, ביטי, הוא גאון מחשבים. יש לו תוכנית שתמוטט את שדה הכוח בזירה. במשחקים קטניס מתוודעת לאהבתה כלפי פיטה, ומבינה סוף-סוף כמה חשוב הוא לה. קטניס יורה חץ בשדה הכוח, וממוטטת אותו. המנצחים שנשארו בחיים ברחו, ופיטה נלקח לקפיטול. במהלך הסיפור היא פוגשת שתי נשים ממחוז 8, והן מספרות לה שהשידורים של מחוז 13 מזויפים. הן יודעות זאת לפי כנף העורבני החקיין, כנף שמופיעה כול פעם מחדש בקצה המסך, כול שנה. הן מאמינות שמחוז 13 קיים איכשהו, ובעצם חלק מהייצור שלו היה פיתוח אטומי, ולכן הם מסתירים את המחוז ואומרים שהו נחרב עד היסוד. הן מאמינות שאולי גם נשארה קהילה, והם חיים מתחת לקרקע. קטניס מגלה שהן צודקות, ובזירה אוספת אותה רחפת אל מחוז 13. ברחפת, קטניס מגלה את היימיטץ', פיניק וקברינט המשחק, ומגלה מהיימיטץ' שפיטה נלקח לקפיטול.

היא פוגשת בגייל, והוא מספר לה שמחוז 12 נהרס.

עורבני חקיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוז 13 דוחק בקטניס להפוך ל'עורבניי חקיין', סמל המרד של המחוזות. לאחר המון שכנועים, קטניס הסכימה להיות העורבני חקיין בכמה תנאים, לדוגמה חנינה לפיטה ולעוד מיועדים, אם ינצחו במרד. חלק ממחוז 12 הצליח להימלט ולהיאסף את מחוז 13. במחוז מקעקעים את תוכנית היום על היד, וקטניס מוגדרת כ'מבולבלת נפשית'. היא ומשפחתה, ששרדו, מקבלים בית מיוחד, עם חלון, עשרים סנטימטר מעל פני האדמה, שנורי יכול לצאת לטייל החוצה דרכו. זה גם חלק מעסקת העורבני-חקיין. לאחר מספר אירועים, פיטה מגיע למחוז 13, והם מגלים שהוא עבר "ציִד" - באמצעות 'צרעות ציד', הקפיטול עיוותו לו זכרונות, וגרמו לו לחשוב שקטניס הרגה את משפחתו, היא האויב והוא צריך להרוג אותה. כאשר היא רואה אותו, פיטה חונק אותה אבל קטניס שורדת. ניתן לראות שקטניס חסרת אונים וכאובה מאוד, אך לאט לאט פיטה מתחיל לחזור לעצמו, אך לא לגמרי. לעתים הוא נוהג לשאול שאלות של 'אמיתי או דמיוני'. פרימרוז, אחותה הצעירה מתה בקפיטול כשהיא ניסתה להציל כמה ילדים שנפצעו שם, מהפגזה שביצעה מחוז 13. המחוזות ניצחו במרד, אך עם זאת מסופר בספר שקטניס לא דיברה במשך זמן רב - עד ליום ההוצאה להורג של הנשיא סנואו. יש לה חץ יחיד, והיא הורגת את קוין, הנשיאה של מחוז 13. בעקבות המעשה, הנשיא סנואו צוחק ומת. מסופר גם, שבאסיפה, הציעו שיתקיים עוד משחק רעב. אך בו, בניגוד לשאר, יישלחו ילדים אך ורק מהקפיטול. ביניהם נכדתו של הנשיא סנואו. ההצעה מתקבלת. היא נשלחת בחזרה למחוז 12 ומנסה להקים את חייה מחדש.

גייל נשלח לעבודה, משרה מכובדת במחוז 2. היא כועסת עליו, ומדמיינת שיהיה בזרועותיה של נערה אחרת, ועל כך שהיא מעולם לא נזקקה לאש שלו, ותמיד הייתה לה אש משלה והיא לא זקוקה לשלו. בסוף מתואר שפיטה שואל אותה, "את אוהבת אותי, אמיתי או דמיוני?" והיא עונה לו שזה אמיתי.


לאחר מכן, מתוארים חייהם אחרי הכול, הם מכינים ספר, כמו הספר של מר אוורדין, זירות משחקי הרעב נהרסו, ונבנו אנדרטאות זיכרון. אחרי חמש עשרה שנה של שיכנועים מצד פיטה, ובחשש ופחד רב, היא יולדת לו ילדה, חומת שיער וכחולת עיניים, ולאחר מכן גם ילד, בעל שיער בלונדיני מתולתל ועיניים אפורות. סיוטיה של קטניס לעולם לא נעלמים, אך פיטה נמצא כדי להרגיע אותה, ואומר לה שאין לה ממה לחשוש, ויש להם אחד את השני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טרילוגיית משחקי הרעב" מאת סוזן קולינס
משחקי הרעב
סרט
התלקחות
סרט
עורבני חקיין
סרט
דמויות
קטניס אוורדיןפיטה מלארקגייל הות'ורן
אחר
הקפיטולעורבני חקייןמשחקי הרעב - דמויות משנהסדרת הסרטים