קיריל הראשון של מוסקבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הפטריארך קיריל הראשון בקתדרלת ישו המושיע בחג הפסחא, 2011

קיריל הראשון של מוסקבהרוסית: Кирилл; נולד ב-20 בנובמבר 1946 כולדימיר מיכיאלוביץ' גונדייב, ברוסית: Владимир Михайлович Гундяев). הוא הפטריארך של מוסקבה וכל הרוסיות (רוסית: Святейший Патриарх Московский и всея Руси), ראש הכנסייה הרוסית מאז ה-1 בפברואר 2009.

קיריל נולד בלנינגרד במשפחת כומר, סבו ואביו סלבו מרדיפת השלטונות הסובייטיות על קרע דתי ונעצרו מספר פעמים. במשך שנים כיהן בתפקידים דתיים שונים. לפני היותו פטריארך, שימש כארכיבישוף (ויותר מאוחר ארכיבישוף מטרופוליטני) של סמולנסק וקלינינגרד מאז דצמבר 1984. בנוסף שימש גם כראש המחלקה לקשרי חוץ של הכנסייה וחבר קבוע של הסינוד הקדוש.

באפריל 2012, התחוללה סערה סביב תמונה בה נראה הפטריארך עונד שעון יוקרתי בעלות של למעלה מ-20,000 ליש"ט. הפטריארך הכחיש שבבעלותו שעון שכזה, וטען כי התמונות מזויפות. אולם, באתרו הרשמי נמצאה תמונה בה נראה השעון על זרועו. זמן קצר לאחר הפרסום, הוחלפה התמונה לתמונה ערוכה בה השעון הועלם. אולם, צללית השעון שהשתקפה על השולחן נשארה גם בתמונה הערוכה.‏[1] הפטריארך האשים כי גורמים מחוץ למדינה מנסים להתנקם בו בשל תמיכתו בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]