קסטרא פראטוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קסטרא פראטוריהלטינית: Castra Praetoria) הם אזור המגורים (בלטינית: "קסטרום") של המשמר הפרטוריאני ברומא העתיקה בתקופת האימפריה.

לדברי ההיסטוריון סווטוניוס, המבנים נבנו בין השנים 21 - 23 על ידי לוקיוס איליוס סיאנוס, בתקופת שלטונו של הקיסר טיבריוס. בניית מבני המגורים נעשתה במטרה לאחד מספר יחידות משמר ליחידה אחת.

מחנה המגורים נבנה מחוץ לעיר רומא, בקצה הצפון מזרחי של העיר. המחנה הוקם באחד האתרים הגבוהים ביותר בעיר רומא - בגובה של 50 - 60 מטרים מעל פני הים, והוקף בחומות אבן. שטחו של המחנה היה 440 על 380 מטרים. המחנה הרבוע חולק לארבע על ידי הרחוב הראשי (הקארדו מקסימוס) שחצה אותו מדרום לצפון, ורחוב שחצה אותו ממזרח למערב. הקארדו קישר בין שערי הפורטה פראטוריה והפורטה דוקומאנה (לא ברור איזה שער היה בצפון, ואיזה בדרום), והרחוב המזרחי- מערבי קישר בין הפורטה פרינסיפליס דקסטרה (ממזרח) והפורטה פרינסיפליס סיניסטרה (ממערב).

חומות המתחם נבנו בטון ולבנים, והגיעו לגובה של 4.73 מטרים. שלוש מתוך ארבע החומות שהקיפו את המחנה שולבו בחומת אורליאנוס בעת הקמתה, ואלה הוגבהו בכ-2.5 - 3 מטרים, וכן על ידי חפירה בעומק של כ-2.3 מטרים מצידה החיצוני של החומה.

במחנה התגלה מזבח לאלה פורטונה ששימש את החיילים המוצבים בו.

המחנה נהרס על ידי הקיסר קונסטנטינוס הראשון בעת שפיזר את המשמר הפרטוריאני בשנת 312 בעקבות ניצחונו של קונסטנטינוס בקרב גשר מילביאן.

האזור הסמוך למחנה נקרא עד היום על שמו - "קסטרו פרטוריו".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]