קרב מיסלון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Maysalun3.jpg
אנרי גורו על סוסו, סוקר את הכוחות הצרפתיים במיסלון
עימות: קרב מיסלון
חלק מ: מלחמת צרפת-סוריה
תאריך התחלה: 24 ביולי 1920
מקום: מעבר מיסלון, הרי מול הלבנון (סוריה)
תוצאה: ניצחון צרפתי
הצדדים הלוחמים
צרפת  סוריה 
מפקדים
אנרי גורו  יוסוף אל-עזמה 
כוחות
9000 (כולל טנקים ומטוסים)  3000 (ציוד מיושן וקל יותר) 
אבידות
42 הרוגים, 154 פצועים  400 הרוגים 

קרב מיסלון (מכונה גם "קרב מעבר מיסלון") נערך בין כוחות סוריים לצרפתיים כ-20 קילומטר ממערב לדמשק ב-24 ביולי 1920. הקרב התרחש כחלק מהמאמץ הצרפתי להפיל מכיסאה את הממשלה הלאומנית עליה הכריז האשם אל-אתאסי תחת שלטונו של המלך פייסל.

ממלכת סוריה העצמאית הוכרזה כאשר צבא ערבי, תחת פיקודו של הקולונל הבריטי לורנס איש ערב, הביס את העות'מאנים וכבש את דמשק. אולם, עקב השיחות בין המעצמות בוועידת סן רמו, והסכם סייקס פיקו הסודי בין צרפת לבריטניה, קיבלו הצרפתים מנדט על סוריה מטעם חבר הלאומים, שפייסל וממשלתו סירבו להכיר בו. פייסל גם סירב להכיר בעצמאותה של לבנון מ"סוריה הגדולה". הצרפתים, בתגובה, הקימו רפובליקה על שרידי פרובינציה אוטונומית שאוכלסה ברובה בנוצרים. כוחות הצבא הצרפתי יצאו מביירות בראשות הגנרל גורו. אליהם הצטרפו לבנונים מארונים, שלא רצו להצטרף לממלכת סוריה המוסלמית.

המלך פייסל פקד על הצבא הסורי לא להתנגד למתקפה הצרפתית, אך שר ההגנה הסורי הגנרל יוסוף אל-עזמה (בתעתיק מדויק מערבית: יוסף אלעט'מה) התעקש לעמוד בראש כוחותיו אל מול המתקפה. הצרפתים הביסו בקלות את הכוחות הסוריים (שכללו כמה מאות חיילים של הצבא שהוקם בחופזה, ומתנדבים מקרב אזרחי דמשק שגויסו בבהילות). אל-עזמה נהרג בקרב, והצרפתים נכנסו לדמשק למחרת. גורו עלה לקברו של צלאח א-דין, בעט בקבר, ואמר "חזרנו, צלאח א-דין". המלך פייסל הוגלה, והמארונים חגגו את ניצחון הצרפתים. הקרב סימן את תחילת העידן הקולוניאליסטי הצרפתי במזרח התיכון, ואחריו היו מרידות נוספות בצפון סוריה ובדמשק.

חיילים סורים במיסלון