קרב פרסלוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קרב פארסאלוס היה קרב שנערך ב-9 באוגוסט 48 לפנה"ס בין תומכיו של יוליוס קיסר ופומפיוס. הקרב מסמל את תבוסתו הסופית של פומפיוס, והביא לעלייתו של יוליוס קיסר לשלטון ברומא.

הרקע לקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קודם לקרב זה שלט ברפובליקה הרומאית הטריאומווירט - שלושה מנהיגים רומאיים: קראסוס, פומפיוס ויוליוס קיסר יחדיו.

בשנת 53 לפנה"ס נהרג קראסוס בקרב חרן כנגד האימפריה הפרתית. המהומה הפוליטית וחוסר היציבות גרמו לסנאט לבחור בפומפיוס לקונסול יחיד שישלוט בפועל ברומא. יריבי קיסר בסנאט משכו את פומפיוס לצידם בטענה שקיסר (ששהה בגאליה באותה תקופה) מתכנן לפלוש לרומא ולהפוך בה לשליט יחיד.

הסנאט ביקש מפומפיוס לגייס כוחות על מנת להגן על המדינה מהפלישה, וקבע כי על קיסר לוותר על צבאותיו ועל הפרובינקיות שהוקצו לו ולא - יוכרז כאויב העם. ויתור כזה בעבור קיסר משמעותו הייתה התאבדות פוליטית. קיסר חצה את נהר הרוביקון, המסמל את גבולה הצפוני של איטליה עם צבאו ובכך ניתן האות למלחמתו של קיסר כנגד הסנאט.

פומפיוס העדיף להתפנות מאיטליה ולבנות את כוחותיו ביוון, הוא גיבש צי עצום של 600 אוניות ו-11 לגיונות וצר על אספקת התבואה לרומא.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת הקרב

פומפיוס הבין כי על אף כוחותיו הגדולים, כוחות קיסר היו מיומנים יותר בעקבות פעילותם במהלך מלחמת גאליה, ולכן במקום לתקוף את קיסר יזם מצור על כוחותיו. קיסר תקף את מחנה פומפיוס בדיראכיום, אולם נאלץ לסגת באבידות כבדות. פומפיוס לא ניצל את הצלחתו, ובחר להמשיך ולצור על כוחות קיסר כשנה (49 - 48 לפנה"ס), ודחק את קיסר לעבר תסליה.

בקרבת העיר פארסאלוס נערך הקרב בין השנים - וזאת בשל נתיב הנהר שמנע מכל צבא לאגף ולהפתיע את האחר.

פומפיוס קיווה כי פרשיו יכניע את הקרב, ואלה, בשל מספרם הצליחו להביא לנסיגת פרשי קיסר, אולם חיל הרגלים של קיסר היה מיומן יותר, והצליח להימנע מליפול למלכודות שטמן פומפיוס, ואף להדוף את פרשיו, וזאת על אף הפרשי הכוחות.

לטענת קיסר היתרון המספרי של אויביו עליו היה עצום: 45,000 חיילים ו-7,000 פרשים לעומת 22,000 חייליו של קיסר ואלף פרשים. הקרב נגמר בניצחון עצום של יוליוס קיסר וכוחותיו.

תוצאות הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הפסדו, פומפיוס נמלט למצרים שם נרצח במצוות המלך תלמי השלושה עשר. תבוסת פומפיוס לא הביאה לסיום את מלחמת האזרחים - קאטו הצעיר המשיך במלחמה באפריקה עד תבוסתו בקרב תאפסוס ושני בניו של פומפיוס גנאיוס וסקסטוס המשיכו במלחמה כנגד קיסר בהיספניה עד תבוסתם בקרב מונדה שמסמן את סוף מלחמת האזרחים וניצחונו הסופי של קיסר.

מועד הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שמועד הקרב היה ב-9 באוגוסט לפי לוח השנה שהיה נהוג ברומא באותה עת, לאחר שינוי הלוח ללוח היוליאני התערך נחוג בעצם ב-29 ביוני או ב-7 ביולי (לפי דעות אחרות).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]